چگونگی بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده، آیا پذیرش دانشجویان جدید دو نوبتی می گردد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بسیاری از دانشجویان دغدغه چگونگی بازگشایی دانشگاه ها را دارند ولی مسئولان دراین باره با شفافیت سخن نمی گویند و معین نمی نمایند که آیا پذیرش دانشجویان در یک نوبت پاییز صورت می گیرد یا اینکه محتمل است برای پذیرش بهمن ماه هم برنامه ریزی گردد.

چگونگی بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده، آیا پذیرش دانشجویان جدید دو نوبتی می گردد؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اقامت تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، ویروس کرونا سبب شده بسیاری از روال عادی تغییر کند و برنامه ریزی ها آنطور که باید پیش نرود. دانشگاه نیز از این سرگردانی کرونا بی نصیب نماندند و بسیاری از برنامه هایشان دستخوش تحول شده است. یکی از مهمترین امور مربوط به دانشگاه ها نحوه بازگشایی و چگونگی حضور دانشجویان جدید است.

شیوع ویروس کرونا باعث شد که همه آزمون های ورودی با تأخیر برگزار شوند و به همین دلیل نتایج آزمون ها در موعد مقرر سال های گذشته اعلام نمی گردد. در این میان پرچالش ترین پذیرش مربوط به دانشجویان دوره کارشناسی است که به وسیله آزمون سراسری وارد دانشگاه ها می شوند. این دانشجویان با وجود جمعیت بیشتر پذیرش، برخلاف دانشجویان جدید دوره های تحصیلات تکمیلی با محیط دانشگاه و امور مربوط به آن آشنا نیستند.

کنکور سراسری با 2 ماه تأخیر در روزهای 29 مردادماه تا یکم شهریورماه با حضور یک میلیون و 300 هزار نفر برگزار گردید و قرار است نتایج اولیه به صورت کارنامه هفته اول مهرماه اعلام گردد. پس از آن داوطلبان انتخاب رشته خواهند کرد و نتایج نهایی براساس برنامه زمانی از پیش معین شده در روزهای پایانی مهرماه اعلام می گردد و نو دانشجویان در روزهای ابتدایی آبان ماه وارد دانشگاه ها می شوند.

آنطور که مسئولان از جمله علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم می گوید: در صورت مساعد بودن شرایط آموزش ها برای دانشجویان جدید الورود حضوری خواهد بود و در صورت نامساعد بودن باید کلاس ها را به صورت مجازی برگزار کنیم.

البته در این میان قرار است دانشگاه ها از 15 شهریورماه برای دانشجویان کنونی بازگشایی گردد و امور مختلف ازجمله ثبت نام و شروع کلاس ها مدنظر قرار گیرد.

ظرفیت پذیرش جدید

مسئله مهم دیگر درباره ورود دانشجویان جدید درباره ظرفیت هاست. اولین مسئله این است که تعداد تعیینی از دانشجویانی که هر ساله از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند سال جاری نتوانسته اند به دلیل کرونا دانش آموخته شوند. به همین دلیل پیش بینی می گردد که این عدد در بهمن ماه محقق گردد و این دانشجویان بتوانند کرسی ها برای دانشجویان جدید خالی نمایند. از طرفی هم به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی ادامه دار در کشور و دانشگاه ها به نظر می رسد که پذیرش دانشجویان باید تقسیم بندی گردد.

به گفته علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد ایمن سازی فضاهای دانشگاه ها هنگام بازگشایی دانشگاه ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ قسمت عمده ایمن سازی با تدبیرهایی مثل خلوت کردن و کم کردن برخوردها فراهم می گردد. هماهنگی قابل قبولی در این زمینه ها صورت گرفته، اما حتماً باید حضور فعال فیزیکی دانشجویان را کمتر از سال های گذشته کنیم تا استانداردها رعایت گردد.

البته دراین باره مسئولان وزارت علوم نظر تعیینی ندارند و مدام مطرح می نمایند که همان ظرفیت سال گذشته جذب می گردد. در تماسی که خبرنگار خبرنگاران با تعدادی از معاونان آموزشی دانشگاه ها داشت، همگی به اتفاق بر این نظرند که همان ظرفیت سال گذشته جذب می گردد.

تکمیل ظرفیت ها

موضوع دیگر که باید درباره پذیرش های جدید سال جاری در نظر گرفته گردد تکمیل ظرفیت است. شاید عدم برگزاری تکمیل ظرفیت در سال های گذشته توجیه خاص خود را داشت و شرایط ویژه سال جاری حکم می نماید که پذیرش ها غیر از آبان ماه، در بهمن ماه نیز صورت گیرد. البته نه برای پذیرش بیشتر دانشجویان در دانشگاه ها بلکه برای تقسیم بندی پذیرش و رعایت همان پروتکل های بهداشتی.

دراین باره حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت معتقد است: عمده ورودی جدید از کنکور به بهمن ماه منتقل می شوند و کوشش می کنیم دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی زودتر فارغ التحصیل شوند و به نوعی به خلوت شدن دانشکده ها یاری گردد.

اما مسئولان وزارت علوم همچنان اصرار دارند که پذیرشی در بهمن ماه نخواهند داشت و تعیین نیست که آیا در لحظات آخر می خواهند تصمیم خود را تغییر دهند یا اینکه براساس آن عمل خواهند کرد. آخرین اظهارنظر دراین باره مربوط به وزیر علوم است که به یکی از خبرگزاری ها گفت: دانشجویان روی برگزاری ترم آینده از بهمن ماه حساب باز ننمایند، اگر پاسخ آزمون ها با یک یا دوهفته ای تأخیر اعلام گردد، این مدت را به صورت برگزاری کلاس های فشرده جبران خواهیم کرد.

به نظر می رسد که مسئولان باید سناریوهای مختلفی را برای بازگشایی دانشگاه ها تعبیه نمایند و به اطلاع مخاطبان این موضوع یعنی همان دانشجویان جدید و کنونی برسانند. نه اینکه پس از وقوع اتفاقات تصمیمات تازه بگیرند و دانشجویان با سردرگمی روبرو شوند.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 824

به "چگونگی بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده، آیا پذیرش دانشجویان جدید دو نوبتی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده، آیا پذیرش دانشجویان جدید دو نوبتی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید