مصوبه ای در حمایت از یگان حفاظت محیط زیست

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، یک عضو شورای نگهبان به ارائه توضیحاتی درباره تایید مصوبه ای در حمایت از یگان حفاظت محیط زیست پرداخت.

مصوبه ای در حمایت از یگان حفاظت محیط زیست

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، هادی طحان نظیف در اینستاگرام نوشت:

چهارشنبه 7 خردادماه 1399 به خاطر مصوبات زیادی که در دستورکار داشتیم و به خاطر شرایط کرونایی، امکان حضور در افتتاحیه مجلس فراهم نشد و شورای نگهبان تشکیل جلسه داد.

مجلس دهم در روزهای انتهایی خود مصوبات زیادی برای شورای نگهبان ارسال کرد و شورا باید جلسات متعددی را آنالیز آنها اختصاص دهد و طبعا نتیجه بسیاری از آنها به مجلس یازدهم می رسد.

از 10 مصوبه ای که در دستور کار بود، نوبت رسیدگی به پنج مصوبه رسید که عبارتند از: لایحه حمایت قضائی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی، طرح الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، طرح کاهش مجازات حبس تعزیری، لایحه اصلاح مواد (1)، (7) و (30) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن که البته آنالیز آن ناتمام ماند.

یکی از مسائلی که در سال های اخیر نگرانی هایی برای فعالان حوزه محیط زیست و جنگل بانی ایجاد نموده بود، وجود نقایصی در قوانین مربوط به حمایت های قضائی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی بود. در واقع تصویب لایحه حمایت های قضائی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی، پاسخی به این دغدغه ها بود.

بر اساس ماده 1 این مصوبه، مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی که تسلیح و ضابط خاص قضائی محسوب می شوند، حق به کارگیری سلاح در انجام تکالیف و وظایف را دارند و در مسوولیت های کیفری و مدنی ناشی از به کارگیری سلاح مشمول قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب 1373/10/18 می باشند. دستگاه اجرائی مربوطه نیز از حیث تکالیف خود در قبال مأموران موضوع این ماده از جمله پرداخت دیه و جبران خسارت، مشمول قانون مذکور است.

البته بر اساس تبصره این ماده، به کارگیری سلاح توسط جنگل بانان در صورتی مجاز است که ضمن رعایت تمام ضوابط مقرر در قانون مذکور از هیچ طریق دیگری مانند به کارگیری سلاح غیرکشنده، امکان دستگیری و متوقف نمودن مرتکبان وجود نداشته باشد.

در دو مرحله ای که این مصوبه در شورای نگهبان آنالیز شد، بحث های دقیق و ظریفی از نظر فقهی در مورد آن مطرح شد و فقهای معظم حساسیت فراوانی داشتند تا نه حقی از این ماموران وظیفه شناس تضییع شود و نه اجحافی در حق کسانی که خطایی از آنان سر زده است، صورت گیرد که نهایتا با اصلاحات انجام شده، این لایحه تایید شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 687

به "مصوبه ای در حمایت از یگان حفاظت محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه ای در حمایت از یگان حفاظت محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید