ایران آماده تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند به تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است.

ایران آماده تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، صاحبه غفاراوا در دیدار با مجتبی ذوالنور ضمن تاکید بر اینکه ایران و جمهوری آذربایجان دوست و برادر هستند، گفت: ارزش های مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی شرایط بسیار خوبی برای توسعه مناسبات فی مابین فراهم نموده است.

رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان گفت: روابط دو کشور در آینده بیشتر توسعه می یابد و گسترش همکاری های همه جانبه تامین کننده منافع دو کشور است.

وی ادامه داد: توسعه بیشتر روابط دو کشور در آینده بر مبنای این بستر مشترک و پایدار چشم انداز روشنی دارد.

غفاراوا نقش و خدمات حیدر علی اف رئیس جمهوری فقید این کشور برای رسیدن روابط دو کشور به سطح بالای فعلی را یاداور شد و گفت: این سیاست در حال حاضر از سوی الهام علی اف نیز با موفقیت ادامه دارد.

وی همچنین سفر های متقابل رئیسان جمهوری آذربایجان و ایران و اسناد امضا شده در جریان این سفر ها را در بسط روابط دو طرف مهم دانست و اضافه کرد: دیالوگ سیاسی پیگیرانه بر تعاملات مالی، فرهنگی و بشردوستانه دو کشور تاثیر مثبت داشته است.

صاحبه غفاراوا با ابراز رضایت از روابط بین پارلمانی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران، فعالیت گروه های دوستی را قابل تقدیر خواند و بر ضرورت تماس های مستمر این گروه ها تاکید نمود.

رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان با اشاره به حمایت ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بخصوص در جریان درگیری های اخیر 44 روزه در قره باغ، از طرف خود و به نمایندگی از مجلس ملی جمهوری آذربایجان از دولت و ملت ایران تشکر کرد.

ذوالنور: جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت فعال در امور عمرانی آذربایجان است

همچنین رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران از این دیدار ابراز خرسندی کرد و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است.

ذوالنور حمایت های جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیانیه های مسوولان ایران در جریان درگیری های اخیر در قره باغ نیز حاکی از این واقعیت است.

وی همچنین گفت: ایران برای مشارکت فعال در پاکسازی مین در سرزمین های آزاد شده جمهوری آذربایجان، امور عمرانی و نیز بازسازی اماکن دینی آمادگی دارد.

در این دیدار همچنین درباره چشم انداز روابط بین پارلمانی، گسترش همکاری های مالی و فرهنگی و دیگر مسائل مورد علاقه گفتگو شد.

هیات مجلس شورای اسلامی ایران که روز سه شنبه وارد باکو شد، همچنین با جیهون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روسا و اعضای کمیسیون های امور امنیتی، دفاعی و مبارزه با فساد و نیز روابط بین المللی و ارتباطات بین پارلمانی مجلس ملی این کشور دیدار کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه همچنین در قالب این سفر از نخجوان دیدار و با واصف طالب رئیس مجلس عالی این جمهوری خودمختار دیدار کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1134

به "ایران آماده تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران آماده تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید