ششمین قلب اهدایی به صورت پروازی به تهران منتقل شد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: قلب آقای 20 ساله که به علت تصادف با موتورسیکلت دچار مرگ مغزی شده بود صبح امروز اهدا شد و به صورت هوایی برای پیوند به یک آقای 23 ساله انتقال پیدا کرد. این ششمین قلب اهدایی است که به صورت پروازی به تهران منتقل می گردد.

ششمین قلب اهدایی به صورت پروازی به تهران منتقل شد
  • مجله پیوند عضو

مهدی شادنوش روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره عملیات انتقال ششمین قلب اهدایی به صورت پروازی از یزد به تهران اضافه کرد: دو کلیه این فرد به یک خانم 26 ساله و یک آقای 32 ساله در یزد پیوند زده شد و کبد او هم برای پیوند به شیراز انتقال پیدا کرد.

وی درباره علت انتقال قلب به صورت پروازی برای پیوند اعلام کرد: پیوند قلب احتیاجمند زیرساخت های پیچیده ای است و لیست انتظار افرادی که به پیوند قلب احتیاج دارند هم در مراکز قلبی تشکیل می گردد و این افراد تحت مراقبت قرار دارند. در سایر کشورها هم به این شکل نیست که به طور مثال همه امکانات برای پیوند قلب در همه بخش های بیمارستان ها وجود داشته باشد، زیرا مقرون به صرفه نیست.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های خاص وزارت بهداشت ادامه داد: چند بخش در کل کشور پیوند قلب را انجام می دهند که بیمارستان شهید رجایی، بیمارستان امام خمینی (ره) در تهران و در شهرهای مشهد و شیراز این کار انجام می گردد.

شادنوش در باره رکورد یزدی ها در اهدای قلب و انتقال به تهران جهت پیوند گفت: به همه مراکز اهداکننده که امکانات لازم را دارند اعلام آمادگی کردیم و فعلا در آغاز کار، استان گیلان و یزد پیشتاز هستند. از سال گذشته تاکنون دو قلب از رشت به تهران و 4 قلب از یزد به تهران برای اهدا انتقال پیدا نموده است.

وی اعلام کرد: پیوند قلب در حال حاضر در بیمارستان شهید رجایی تهران در حال اجرا است.

شادنوش گفت: این عملیات به همت مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور، آشیانه ریاست جمهوری و نیروی انتظامی انجام شد.

عملیات امروز که برای انتقال قلب از یزد به تهران انجام شد، پنجمین عملیات هوایی برای انتقال قلب بود. در عملیات قبلی که از یزد به تهران صورت گرفته بود، دو قلب اهدایی انتقال پیدا کرد.

سالانه تعداد زیادی از افراد دچار مرگ مغزی بدون اهدای عضو از سوی خانواده ها دفن می شوند و این در حالی است که بیماران زیادی در انتظار دریافت اعضای پیوندی بوده و محقق نشدن آن منجر به مرگ بیمار می گردد. این در شرایطی است که باید بدانیم سالانه حداقل 6 هزار عضو انسانی قابل اهدا خاک می گردد، در حالی که روزانه 7 تا 10 بیمار به خاطر نرسیدن اعضای پیوندی جان خود را از دست می دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 13

به "ششمین قلب اهدایی به صورت پروازی به تهران منتقل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ششمین قلب اهدایی به صورت پروازی به تهران منتقل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید