زندگی اشتراکی 120هزار خانواده ایرانی، زندگی هر 2 خانوار در یک آپارتمان زیر 50متر

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، آن قدر اوضاع قمر در عقرب شده که حتی اقشار کم درآمد به تقسیم خانه ها برای یافتن سرپناه، پناه آورده اند. در آمار 95، 120هزار خانوار در کل ایران هستند که دو خانوار بیشتر در واحدهای مسکونی 50متر و کمتر زندگی می نمایند.

زندگی اشتراکی 120هزار خانواده ایرانی، زندگی هر 2 خانوار در یک آپارتمان زیر 50متر

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، چندی پیش با انتشار آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395، تعیین شد آمار سکنی در واحدهای مسکونی بین 50 مترمربع و کمتر افزایش یافته و به 9,7 درصد رسیده، اما درعین حال کارشناسان این حوزه معتقدند تعداد خانوارهایی که در یک واحد مسکونی با این متراژ زندگی می نمایند هم با افزایش روبه رو شده است. این گزاره، به این معناست که بعضی خانوارهای کم درآمد پذیرفته اند در واحدهای مسکونی 50 مترمربع و کمتر، با خانواده دیگری شریک شوند.

یکی از کارشناسان گفته، طبق آمار سرشماری سال 85، 120 هزار خانوار در کل ایران هستند که از دو خانوار بیشتر در واحدهای مسکونی 50 متر و کمتر زندگی می نمایند.

کمال اطهاری، اقتصاددان با تأکید بر اینکه اکنون شاهد چندخانواری هستیم، می گوید: اگر میانگین خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم، سرانه هر فرد به طور متوسط حدود شش مترمربع خواهد شد، درحالی که سرانه حداقلی برای هر فرد به طور متوسط باید 12 مترمربع باشد.

به گفته اطهاری، طبق سرشماری سال 1395، از بین یک میلیون و 400 هزار نفری که در واحدهای مسکونی 50 مترمربع و کمتر زندگی می نمایند، در یک میلیون و 370 هزار واحد مسکونی یک خانوار زندگی می نماید و حدود 50 هزار واحد مسکونی، دارای دو خانوار یا چند خانوار به عنوان ساکن هستند.

این اقتصاددان معتقد است: هرچند در ظاهر با کاهش این رقم مواجهیم اما مطالعات میدانی نشان می دهد تراکم در خانوار مسکونی بیشتر شده و در کنار آن، اجاره نشینی هم افزایش یافته است. اینها مؤید آن است که تعاریف مرکز آمار از شمارش خانوارهای دسته جمعی تغییر نموده و باید در انتظار آمارهای تفصیلی بود.

کمال اطهاری، اقتصاددان متخصص در حوزه مسکن، دراین باره می گوید: بعد از یک دوره که سطح زیربنای واحدهای مسکونی و تعداد اتاق های در اختیار خانوار فرایند فراینده ای داشته، این فرایند رو به کاهش گذاشته و در کنار آن با افزایش اجاره نشینی روبه رو هستیم.

او با اشاره به طرح مطالعاتی روی حاشیه کلان شهر تهران، می افزاید: آن طور که در آمارهای سری زمانی می بینیم، هرچه از مرکز استان دورتر می شویم، نسبت خانوارهای کم درآمد دوبرابر متوسط می گردد و در کنار آن، واحدهای مسکونی کم مساحت نیز افزایش می یابد. در حقیقت هرچه از تهران دورتر می شوید، نسبت فقر افزایش یافته و شرایط خانوار بدتر می گردد.

این اقتصاددان با بیان اینکه در واحدهای مسکونی زیر 50 مترمربع، گاه دو خانوار زندگی می نمایند، می گوید: در آمار 95، 120 هزار خانوار در کل ایران هستند که دو خانوار بیشتر در واحدهای مسکونی 50 متر و کمتر زندگی می نمایند. البته تعداد پایین است اما این آمار نشان می دهد نظام تأمین اجتماعی نتوانسته درست عمل کند.

اطهاری با بیان اینکه این آمار، ایجاد شکاف و افزایش ضریب جینی را در بخش مسکن نشان می دهد، ادامه می دهد: تجزیه و تحلیل آمار سال 1390 هم این موضوع را نشان می داد و اکنون نیز مشاهدات نمونه گیری ما این فرآیند را تأیید می نماید.

این اقتصاددان با اشاره به علل این رخدادها تصریح می نماید: سیاست های تعدیل مالی و درعین حال رکود و تورم توأمان و تشدید بی کاری سبب شد افراد به سکونتگاه های غیررسمی روی بیاورند. این پدیده در ادامه دامنگیر سکونتگاه های رسمی هم شد و اکنون در مناطق رسمی هم شاهد هستیم واحد مسکونی فرضاً 30متری هم تفکیک و به دو خانوار اجاره داده می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 525

به "زندگی اشتراکی 120هزار خانواده ایرانی، زندگی هر 2 خانوار در یک آپارتمان زیر 50متر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی اشتراکی 120هزار خانواده ایرانی، زندگی هر 2 خانوار در یک آپارتمان زیر 50متر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید