خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، یک شرکت دانش بنیان از سال 84 برای ارائه خدمات فنی و تخصصی نمودارگیری در کشور شکل گرفت. این شرکت نخستین مجموعه کاملاً خصوصی ایرانی در زمینه خدمات نمودارگیری محسوب می گردد.

خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت

به گفته مرتضی عسگری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، این مجموعه یکی از نمودهای انگیزه و پیشرفت در صنعت بالادستی نفت است. دستاوردهای علم و فناورانه این شرکت هم گواه این ادعا است. در طی این چند سال، به عنوان یکی از بهترین شرکت ها در تبدیل فرصت ها به پیشرفت و دستاوردهای قابل اتکا فعالیت نموده ایم.

این فعال فناور ادامه داد: این شرکت از سال 86 به عنوان یکی از شرکت های مورد تأیید فنی و تخصصی قرارداد مستقیم ارائه خدمات نمودارگیری را با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منعقد کرد و این خدمت را به صنایع بالادستی نفت ارائه می نماید.

عسگری درباره خدمات ارائه شده در شرکت، می گوید: خدمات نمودارگیری چاه یکی از خدمات شرکت ما است. نمودارگیری فراوری در واقع ثبت داده های مربوط به اندازه گیری یک یا چند پارامتر سیال فراوری شده در چاه نفت و گاز است که از این داده ها برای توصیف یا پیش بینی رفتار چاه فراوریی استفاده می گردد.

به گفته او، نمودارگیری فراوری با اهداف گوناگونی از جمله ارزیابی عملکرد دینامیکی و میزان فراوری در بخش های مختلف چاه، عیب یابی مسائل پیش آمده و پایش میزان اثربخشی عملیات تحریک یا تکمیل چاه انجام می گیرد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: خدمات نمودارگیری این شرکت به شرکت نفت و شرکت های تابعه را قادر می نماید تا احتیاج به عملیات های پرخطر و هزینه زا را کاهش دهند. این شرکت با ارائه گستره ای وسیع از انواع نمودارگیری به صنعت نفت این امکان را می دهد تا به بالاترین سطوح فراوری در تمامی شرایط خشکی و دریا دست یابد.

این فعال فناور خاطر نشان کرد: ارزیابی یکپارچگی چاه یکی از خدماتی است که مجموعه ما ارائه می نماید. یکپارچگی هر چاه سؤالی است که پاسخ آن از عهده هیچ ابزار یا اندازه گیری به تنهایی برنمی آید و احتیاج به ترکیب و راندن چندین ابزار و تفسیر یکپارچه اطلاعات دارد. عدم آنالیز هرگونه نشتی هرچند کوچک می تواند عواقب مختلفی از کاهش فراوریی تا تخریب محیط زیست داشته باشد که خود موجب توقف فراوری، تعمیرات هزینه بر و جرایم مختلف قانونی است.

عسگری اضافه کرد: خدمات اندازه گیری اشباع سیالات مخزن هم جز خدمات ارائه شده ما است. بلافاصله پس از تکمیل چاه و شروع فراوری، باید مخزن نفتی، برای پیش بینی رفتار آن و برنامه ریزی فرایند فراوری به طور پیوسته مورد پایش قرار گیرد.

این فعال دانش بنیان اضافه کرد: ارزیابی نرخ فراوری سطحی بعضی اوقات نشانه خوبی است اما گاهی به منظور شناخت حرکت سیال در مخزن و بین چاه ها باید از اندازه گیری اشیا سیالات بهره برد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: خدمات ارزیابی لوله چاه هم توسط متخصصان ما ارائه می گردد. در صنایع استخراج نفت و گاز، بازیابی لوله اغلب عملیاتی از قبل پیش بینی نشده است. همچنین خدمات مشبک کاری فرآیندی است که برای سوراخ کردن لوله جداری عبور جریان سیال، از مخزن نفتی به درون ستون چاه، مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل معمولاً از طریق تفنگ های مخصوص انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 960

به "خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید