گسترش زبان و ادبیات فارسی یکی از مهم ترین مسئولیت های وزارت علوم است

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، وزیر علوم در پیامی به پانزدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی که امروز به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار گردید، گفت: گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی یکی از مهم ترین مسئولیت های وزارتخانه است.

گسترش زبان و ادبیات فارسی یکی از مهم ترین مسئولیت های وزارت علوم است

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیغامی به پانزدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی که امروز، 28 بهمن ماه به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار گردید، گفت: گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی، بدون تردید یکی از مهم ترین وظایف و مسئولیت های این وزارتخانه است.

در این پیغام که از سوی رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز قرائت شد، آمده است:

استادان، پژوهشگران و دانشجویان گران ارج زبان و ادبیات فارسی؛ مسئولان برگزاری و شرکت نمایندگان محترم ایرانی و خارجی در پانزدهمین نشست انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه شهید چمران اهواز، خداوند دانایی و بینایی را شکرگزارم که بار دیگر شاهد برگزاری این نشست ارزشمند و تأثیرگذار با حضور شما استادان و پژوهشگران فرزانۀ ایرانی و خارجی هستم.

نخست بر خود لازم می دانم که از کوشش و همت ستودنی همۀ شما مسئولان برگزاری، به ویژه دانشگاه دیرین و ارجمند شهید چمران اهواز، صمیمانه سپاسگزاری کنم که حق میزبانی این همایش والا را به نیکی و شایستگی ادا کردند و در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا، با بهره گیری از فضای مجازی، این چراغ پر فروغ را همچنان روشن و باب مصاحبه و هم اندیشی را باز نگه داشتند. امیدوارم اینگونه برنامه های سترگ و پر ارج و پراجر علمی و فرهنگی، زمینه ساز داد و ستد های علمی و هم فکری های روزافزون بین پژوهشگران، صاحب نظران و ادیبان برجسته ایران و دنیا گردد و به موضوع مهم و پرافتخار ترویج زبان و ادبیات و فرهنگ گرانمایه ایرانی، بیش از پیش کمک نماید.

همچون همواره از دیدگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی، بدون تردید یکی از مهم ترین وظایف و مسئولیت های ما است و معرفی و تقویت مفاهیم والای ادبی این سرزمینِ مهرآیین، در گوشه گوشه گیتی را گسترش زیبایی، والایی و فرزانگی می داند و آن را از ارکان برجسته و خجسته دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی در دنیا می شمارد.

این وزارت، از حدود 40 سال پیش بدین سوی، با اعزام حدود 300 استاد برای حدود 60 کرسی در دانشگاه های مختلف دنیا، زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی را به خوبی گسترش داده است و هم اکنون نیز این امر جزو برنامه های مهم و راهبردی ما است. خوشبختانه محدودیت های ناشی از کرونا نیز با وجود مشکلاتی که در پی داشت، نتوانست از شور و شوق این کارِ کارستان بکاهد و بیش از بیست استاد و مدرس برای حدود سی کرسی در دنیا اعزام شده اند.

هم اکنون حدود 2500 دانشجوی خارجی در حال آموختن زبان و ادبیات فارسی در مراکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه های کشور هستند که سرمایه ارزنده ای برای فعالیت های فرهنگی، ملی و معنوی ایران عزیز محسوب می شوند. بر ما و شماست که این گنجینه بزرگ و بی همتا را پاس بداریم و به رونق و رواج روز افزون و فروزانیِ چراغ آن همت بگماریم. استادان اعزامی، درواقع، نمایندگان راستین و ارزنده فرهنگی و ادبی جامعۀ دانشگاهی ما در خارج از کشورند و نقش ماندگاری در معرفی پیشینۀ والای فرهنگی و ادبی و همچنین امروز پرافتخار و بالنده و تپنده این سرزمین ادب پرور ایفا می نمایند.

انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی نیز با نیم قرن سابقه درخشان، دستاورد های ارزشمندی در این زمینه داشته است و در برگزاری نشست های ملی و بین المللی، نشر آثار علمی و نکوداشت بزرگان و مفاخر ادب و فرهنگ ایران زمین، گام های مطمئن و ارجمندی برداشته و از همراهی و همدلی استادان و صاحب نظران بیشماری، بهره ها برده است. قدر زحمات دلسوزانه و مسئولانه شما فرزانگان را می دانم و به آینده این فعالیت درخشان و نویدبخش، چشم امید دارم.

همه ما در این عرصه، مسئولیت تاریخی سترگی داریم و همدلی، همراهی و بذل توجه ویژه شما استادان و پژوهشگران گرانقدر، ما را در این راستا نورانی و فرحبخش، کمک و هدایت خواهد نمود.

سلام و کلام خویش را با گرامیداشت یاد و خاطره دو عزیز فقید، زنده یادان دکتر عصمت اسماعیلی و دکتر زهرا استادزاده و آرزوی غفران و رضوان الهی برای آنان سرانجام می دهم و برای همه شما عزیزان و نیکان و رادان، آرزوی بهروزی و پدرامی و نیک فرجامی دارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1139

به "گسترش زبان و ادبیات فارسی یکی از مهم ترین مسئولیت های وزارت علوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش زبان و ادبیات فارسی یکی از مهم ترین مسئولیت های وزارت علوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید