گردش اقتصادی باند های بچه ها کار بیش از هزار میلیارد است

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: گردش اقتصادی در بچه ها خیابانی شهر تهران بیش از هزار میلیارد است در حالی که کمتر از 30 درصد این پول در اختیار کودک کار قرار می گیرد.

گردش اقتصادی باند های بچه ها کار بیش از هزار میلیارد است

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمود علی گو در برنامه تلویزیونی در انتهای الوند با اشاره به بچه ها کار گفت: در خصوص بچه ها خیابانی نکته مهم این است که بدانیم از چه جنسی هستند و از کجا آمده اند. برهمین اساس باید آنان را در سه قالب دسته بندی کنیم؛ قالب اول بچه های اند که از جنس قاچاق هستند. در حقیقت آنان توسط باند هایی به شهر ها آورده و رها شده اند، به معنایی فروخته شده اند. دسته دوم بچه های هستند که در قالب باند های خانوادگی کار می نمایند. در حقیقت گروهی وارد شدند و این تیم را رهبری می نمایند. گروه سوم کسانی هستند که خودشان وسط خیابان آمدند و کار می نمایند که شرایط زندگی شان را بهتر نمایند.

وی اضافه نمود: بیش از نیمی از بچه ها کار خیابانی در کشورمان از اتباع کشور های دیگر هستند که به صورت قانونی یا غیرقانونی وارد ایران شده و مشغول کار هستند. اگر قانونی وارد شده باشند، این کار برایشان غیرقانونی است و اگر هم غیرقانونی وارد کشور شده باشند از ابتدا جهت را اشتباه رفته اند؛ بنابراین فرآیند کودک کار فرآیندی غیرقانونی است. البته اختلافاتی وجود دارد و عده ای با این حرف من مخالفند. از نظر من مصلحت کودک مهمتر از هر چیز دیگری است.

علی گو گردش اقتصادی باند های بچه ها خیابانی را بیش از هزار میلیارد دانست و گفت: می خواهم برای اولین بار در این برنامه بگویم که گردش اقتصادی در بچه ها خیابانی بیش از هزار میلیارد تنها در شهر تهران است. این موضوع اصلاً ساده نیست. نکته تأسف بار اینجاست که کمتر از 30 درصد این پول در اختیار بچه قرار می گیرد. آیا بچه مقصر است؟ این موضوع سوال ما در سازمان بهزیستی است. از نظر ما بچه مقصر نیست و از منظر نگاه کنیم که خانواده، اطرافیان و جامعه این بچه باعث شده است که چنین اتفاقی برایش رخ دهد؛ بنابراین اگر می خواهیم کاری کنیم نباید از حلقه کودک شروع کنیم بلکه باید از حلقه خانواده شروع کنیم و به سمت توانمندسازی خانواده ها برویم. اکنون در شهر تهران پروژه ای را شروع نموده ایم که در آن خانواده های 600 کودک کار ایرانی که شناسایی شده اند، توانمندسازی شدند.

او بیان داشت: بین سازمان بهزیستی و سازمان فنی وحرفه ای همکاری بسیاری خوبی شکل گرفته است که در آن یک عضو از خانواده که بتواند بار آن را به دوش گیرد برای آموزش رایگان انتخاب می گردد؛ بنابراین رویکرد خود را عوض کردیم. دیگر به دنبال این نیستیم که بچه ها را از خیابان جمع آوری کنیم و طرح هایمان بدین شیوه است که خانواده ها را توانمند کنیم.

وی در خصوص برخورد با بچه ها کار از سوی مردم گفت: برخورد با کودک باید برخوردی باشد که شأن او را حفظ کند. این اشتباه است که بگوییم، چون کودک کار است حق داریم هر حرفی را بزنیم. در هر حال کرامت انسانی او باید حفظ گردد، اما آیا باید یاری کنیم؟ هر یک ریالی که شما به آن کودک یاری می کنید، حضور او در خیابان را تثبیت می کنید؟ بیزنیس فعال می ماند. باید در یک جایی بیزنیس را بشکنیم. قانون، برخورد با آن باند را برعهده نهاد های انتظامی گذاشته است و گفته پلیس برخورد کند. اما اگر برخوردی صورت می گیرد، بهزیستی پذیرای بچه های که در آن باند هستند، است چرا که او باید سازماندهی گردد. باید سعی کنیم گروه هایی که در این موضوع کار می نمایند را توانمند کنیم تا به سمت توانمندی خانواده هایشان برویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 749

به "گردش اقتصادی باند های بچه ها کار بیش از هزار میلیارد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش اقتصادی باند های بچه ها کار بیش از هزار میلیارد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید