کشف نزدیک ترین سیاه چاله عجیب به زمین

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نکته بسیار قابل توجه این است که این سیاه چاله تنها 1550 سال نوری از ما فاصله دارد. ممکن است این فاصله خیلی نزدیک به نظر نرسد، اما در مقایسه با بیشتر سیاه چاله ها، این یکی از نزدیک ترین نمونه هایی به شمار می رود که تا به امروز کشف شده است.

کشف نزدیک ترین سیاه چاله عجیب به زمین

یافته های ستاره شناسان از احتمال کشف یک سیاه چاله نو خبر می دهند که ممکن است نزدیکترین سیاه چاله کشف شده به زمین باشد.

به گزارش نیو اطلس، ستاره شناسان ممکن است یک سیاه چاله بزرگ را کشف کرده باشند که یکی از نزدیکترین سیاه چاله های شناخته شده به زمین است. به گفته این گروه پژوهشی، این سیاه چاله هیولا با جرمی معادل 12 خورشید، بی سر و صدا در کمین است.

برای سیاه چاله ها که به قدری تاریک هستند که خود نور نمی تواند از آن ها فرار کند، جای تعجب نیست که در میان تاریکی فضا بسیار حیله گر باشند. آن ها اغلب خود را با پرتاب شعله های نور هنگام خوردن غبار و گاز، بلعیدن ستاره ها یا برخورد با یکدیگر نشان می دهند، اما به سختی می توان تخمین زد که چه تعداد دیگری از آن ها در اعماق فضا کمین کرده اند.

ستاره شناسان برای بررسی این موضوع، داده های مربوط به تقریبا 200 هزار منظومه ستاره ای دوتایی را که از طریق ماموریت گایا (Gaia mission) شناسایی شده بودند، بررسی کردند. در این میان، آن ها در پی نشانه هایی از ستاره هایی بودند که به دور این اجرام بزرگ و دیده نشده می چرخند.

دکتر سوکانیا چاکرابارتی (Sukanya Chakrabarti)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در پی اجرامی گشتیم که گزارش شده بود دارای جرم بالایی هستند، اما روشنایی آن ها را می توان به یک ستاره مرئی نسبت داد.

امیدوارکننده ترین گزینه ها، با میزان گیری طیف نور ستارگان و با استفاده از طیف گسترده ای از تلسکوپ ها مانند تلسکوپ کک (Keck Observatory) در هاوایی و تلسکوپ بزرگ ماژلان (GMT) در شیلی پیگیری شدند. اگر سیاه چاله ای وجود داشته باشد، می توان آن را تشخیص داد، زیرا تأثیر گرانشی بزرگ آن، بر طیف نور ستاره در مدار آن تأثیر می گذارد.

با استفاده از این روش، یک گزینه به طور ویژه توجه آن ها را جلب کرد. یک ستاره قابل مشاهده با جرم میزانی کمتر از خورشید که به دور چیزی بیش از 12 برابر بزرگتر می چرخد و هر 185 روز یک بار، یک مدار را کامل می کند.

دکتر چاکرابارتی گفت: کشش سیاه چاله روی ستاره خورشیدمانند مرئی را می توان از روی این میزان گیری های طیف سنجی تعیین کرد. با تجزیه و تحلیل شتاب ستاره که شبیه به خورشید خودمان است، می توانیم استنباط کنیم که ستاره همراه سیاه چاله چقدر جرم دارد و دوره چرخش و مدار آن چقدر غیرعادی است.

این میزان گیری های طیف سنجی به طور مستقل، راه چاره گایا را تأیید کرد و همچنین نشان داد این سیستم دوتایی، از ستاره ای مرئی تشکیل شده است که به دور یک جرم بسیار بزرگ می چرخد.

نکته بسیار قابل توجه این است که این سیاه چاله تنها 1550 سال نوری از ما فاصله دارد. ممکن است این فاصله خیلی نزدیک به نظر نرسد، اما در مقایسه با بیشتر سیاه چاله ها، این یکی از نزدیک ترین نمونه هایی به شمار می رود که تا به امروز کشف شده است.

هر احتمالی در مورد سرانجام سرنوشت این جرم نو وجود دارد، اما مشاهدات بیشتر به تایید هویت آن کمک می کنند. این پژوهش، در Astrophysical Journal به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1810

به "کشف نزدیک ترین سیاه چاله عجیب به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نزدیک ترین سیاه چاله عجیب به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید