کاهش ارزبری با فراوری کودهای زیستی توسط شرکتهای دانش بنیان

به گزارش وبلاگ داستان نویسی به نقل از معاونت علمی و فناوری، بخش زیادی از خاک را از زمان اشتغال انسان به کشاورزی از دست داده ایم. سرمایه ای که با روش هایی ساده و ارزان به سبد دارایی های زمین برخواهد گشت؛ اگر همه کشورها خود را پایبند توسعه کشاورزی با یاری روش های زیستی بدانند. بر همین مدار پایبندی، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم اقدام به حمایت از بسته پیشنهادی فراوری کودهای زیستی توسط دانش بنیان ها نموده است.

کاهش ارزبری با فراوری کودهای زیستی توسط شرکتهای دانش بنیان

افزایش فراوری محصولات کشاورزی با کمترین میزان آلایندگی های زیست محیطی، هدف فراوریکنندگان کودهای زیستی است. کودهایی که قرابتی کهن با خاک و زمین دارند و فرسایش محیط زیست را به حداقل می رسانند. این مهم بهانه ای شد تا بسته پیشنهادی فراوری کودهای زیستی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری مورد آنالیز قرار گیرد.

چند سالی است که فراوریکنندگان زیادی از کشورمان به فراوری کودهای زیستی ترغیب شده اند. کودهایی که برخلاف نوع شیمیایی خود، دوستدار محیط زیست هستند و آسیب کمتری به این سرمایه ارزشمند می زنند. ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با هدف کاهش ارزبری واردات کود و همچنین افزایش سلامت محصولات کشاورزی از فراوریکنندگان این نوع کودها حمایت می نماید.

در این بسته پیشنهادی قرار است، طی 5 سال موضوع جایگزینی کودهای زیستی به جای کودهای شیمیایی با ارائه تسهیلات 180 میلیارد تومانی اجرایی گردد. این کار به کاهش ارزبری160 میلیارد تومانی منجر خواهد شد.

بر اساس اعلام محققان، بهره گیری از کود زیستی در کشاورزی مزایای گوناگونی دارد که از آن جمله می توان به کاهش فرسایش خاک، افزایش قدرت جذب مواد غذایی در گیاهان و حتی ارتقای کیفیت خاک کشاورزی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 575

به "کاهش ارزبری با فراوری کودهای زیستی توسط شرکتهای دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ارزبری با فراوری کودهای زیستی توسط شرکتهای دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید