صالحی: ایران اهداف منطقی برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود دارد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که برای شرکت در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر نموده است، با حضور در این نشست و ارائه سخنرانی، ضمن تاکید بر نقش مهم انرژی هسته ای در چرخه های مختلف زندگی و دستاوردهای جمهوری اسلامی در این حوزه و همچنین انتقاد از عدم اجرای تعهدات طرف های باقیمانده در برجام، نسبت به یکجانبه گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه گرایی و دستاوردهای مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

صالحی: ایران اهداف منطقی برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود دارد

به گزارش خبرنگاران، صالحی در ابتدای سخنرانی خود با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی حساس برای موضوع چندجانبه گرایی، نشست جاری کنفرانس عمومی فرصتی منحصر به فرد جهت آنالیز چالش ها و مشخص صندلی اعضاء برای رسیدگی به این چالش ها می باشد، به تشریح دیدگاه ملی کشورمان در این خصوص پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران اهداف منطقی را برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود و استفاده از فناوری هسته ای در حوزه فراوری انرژی، بهداشت و کشاورزی در پیش گرفته و پیشرفت ها و موفقیت های معقولانه ای را در این خصوص به دست آورده است. جمهوری اسلامی، همچنین بر مبنای ظرفیت های گسترده خود، به ویژه دانشمندان جوان و بسیار با استعدادش، از تعامل با شرکای علاقه مند به فناوری استقبال می نماید.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به موضوع ایمنی هسته ای پرداخت و گفت: ایمنی هسته ای، همیشه یکی از مهمترین اولویت های ما بوده و همه تدابیر ایمنی تاسیسات اتمی ما از جمله نیروگاه اتمی بوشهر، به طور دقیقی تحت نظارت محکم نهاد نظام ایمنی هسته ای ایران بوده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته، تیم آنالیز ایمنی عملیاتی آژانس، طی ماموریتی یک آنالیز دقیق را از نیروگاه اتمی بوشهر به همراه یک جمع بندی قابل قبول انجام داد، اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مسؤولیت ایمنی و امنیت هسته ای، به طور کامل با دولت ها بوده و تدابیر و ابتکاراتی که با هدف تقویت آنها انجام می گردد، نبایستی به عنوان بهانه و یا اهرمی برای نقض، انکار و یا محدود کردن حقوق غیرقابل تغییر کشورهای در حال توسعه برای تحقیق، فراوری و استفاده از انرژی هسته ای جهت اهداف صلح آمیز بدون تبعیض، قرار گیرد.

وی با اشاره به پیشرفت ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته ای، گفت: ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری ها و دستگاه های مدرن به وسیله همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد. همچنین، ایران از نزدیک در حال آنالیز و نظارت بر تحولات در حوزه کنوانیسون های هسته ای است و مجلس ما اخیرا لایحه الحاق به کنوانسیون مشترک در خصوص ایمنی مدیریت سوخت های هسته ای مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماندهای رادیو اکتیو را تصویب نموده که به محض تائید نهایی، به پایان خواهد رسید.

صالحی همچنین بر همکاری های منطقه ای در حوزه ایمنی هسته ای تأکید کرد و گفت: ایران تاکید ویژه ای در ایجاد شبکه های منطقه ای مربوط به افزایش ایمنی هسته ای و رسیدگی به وضعیت های اضطراری دارد، و به واسطه تجربیات، دانش، و ظرفیت های گسترده، آمادگی خود را برای همکاری مشترک با همه کشورهای منطقه اعلام می نماید. جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا امنیت مطلوب را برای مواد و تاسیسات هسته ای خود فراهم نموده و اخیرا میزبان یک کارگاه منطقه ای در خصوص معرفی معماری تشخیص امنیت هسته ای، در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در جولای 2019 بوده است.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع برجام پرداخت و گفت: یک اتفاق نظر وسیع بین تمامی دولت های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و به عنوان یک دستاورد بین المللی مهم است.

وی همچنین اضافه نمود: ایران بعضی محدودیت های موقت را بر روی برنامه هسته ای خود قبول کرد و سطح بی سابقه ای از نظارت و دسترسی را برای آژانس در زمینه تعهدات جدید ذیل پروتکل الحاقی و برجام در برابر برداشتن تحریم های مرتبط هسته ای ارائه نموده است. در همین رابطه، قابل ذکر است که ایران با داشتن تنها 3 درصد تاسیسات هسته ای دنیا، تقریبا حدود 20 درصد از تمامی دسترسی ها را برای آژانس فراهم نموده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران همیشه این نکته را شفاف بیان نموده است که اکتساب، فراوری، ذخیره، و استفاده از سلاح های کشتار جمعی نه ذیل اصول دینی ما مشروعیت دارد و نه در دکترین دفاعی ایران تعریف شده است، اضافه نمود: در میان چنین رکورد بی سابقه ای از راستی آزمایی و شفافیت در تاریخ آژانس و موضع اصولی ایران در خصوص سلاح های هسته ای، توافق هسته ای از سوی دولت ایالات متحده آمریکا بدترین توافق تاریخ آن کشور خوانده شده است.

وی همچنین اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا تمامی انواع سلاح های کشتار جمعی، شامل سلاح های هسته ای را توسعه و حتی از آن علیه دیگران استفاده نموده، و در بازبینی موقعیت هسته ای خود نیز دیگران را تهدید به استفاده از سلاح های اتمی می نمایند.

صالحی همچنین با ذکر اینکه برجام به عنوان یک دستاورد شاخص از سال ها کوشش دیپلماتیک مورد ستایش واقع شده است، افزود: با این حال، دولت های مربوطه به غیر از ابراز تاسف از نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل توسط عضو آمریکا، کار دیگری انجام نداده اند. لذا، خروجی این توافق برای ایران هم اکنون تبدیل به تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی علیه تجارت، اقتصاد، و سرمایه گذاری خارجی در تضاد آشکار با مقررات برجام و قطعنامه شورای امنیت شده است و متاسفانه این تحریم ها بر روی بخش هایی مانند غذا، دارو، محصولات رادیو دارویی، و حتی نهاد نظام ایمنی هسته ای ایران نیز اثر گذاشته است.

وی ضمن تاکید بر اینکه برجام یک توافقنامه چندجانبه است که در برگیرنده حقوق و مسؤولیت هایی برای همه طرفین است، گفت: بنابراین، اجرای چنین توافقی توسط فقط یک عضو آن، نه یک انتظار مشروع، و نه یک امکان عملی می باشد.

صالحی در ادامه خطاب به اعضای حاضر در جلسه، گفت: اجازه بدهید از شما یک سوال بپرسم، و آن اینکه با چنین همکاری گسترده ایران با آژانس، که فراتر از تعهدات استاندارد ذیل موافقتنامه جامع پادمان، می باشد و اجرای کامل تعهداتمان ذیل توافق هسته ای بدون به دست آوردن مزایای آن، عکس العمل ما بایست چه می بود؟ آیا هنوز هم منصفانه است که ایران به اجرای یکجانبه این توافق ادامه دهد؟ با این حال و بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ایران برای بیش از یکسال از خود صبر استراتژیک نشان داد تا به باقیمانده اعضای برجام اجازه دهد که اثرات این خروج را جبران نمایند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به همه کوشش هایی که تاکنون از سوی بعضی کشورها با هدف حفظ برجام اجرا شده و ضمن احترام به آنها، اضافه نمود: متاسفانه ما کماکان دور از تحقق اهداف پایه ای این توافق و تحقق خواسته های مشروع ایران هستیم. از این رو، هیچ گزینه دیگری برای ایران به غیر از توسل به مقررات مربوطه ذیل برجام برای توقف بخشی از تعهداتش با هدف ایجاد پنجره جدیدی در دیپلماسی برای حفظ این توافق باقی نماند. باید ذکر گردد که توقف جزئی تعهدات ایران در صورت اجرای موثر و کامل برجام توسط اعضای باقیمانده در این توافق، قابل برگشت می باشد.

وی در ادامه اعلام کرد که حفظ برجام، مسؤولیت مشترک همه اعضای جامعه بین المللی بوده و ضمن هشدار در خصوص اینکه اگر جامعه بین المللی در نجات فوری برجام کوتاهی کند، اضافه نمود: در این صورت، چندجانبه گرایی کارایی خود را از دست خواهد داد، هرگونه حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات به چالش کشیده خواهد شد، و در نهایت شرایط در راستای منافع جنگ طلبان خواهد بود.

معاون رئیس جمهور کشورمان در جمع بندی سخنرانی خود با اشاره به اینکه نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، که شامل اعمال تحریم های غیرقانونی یکجانبه و اعمال فراسرزمینی قوانین ملی به دیگر کشورها توسط آمریکا می باشد، در حال به خطر انداختن رویه های دیپلماسی ایجاد شده در دهه های گذشته است، اضافه نمود: به منظور بازگرداندن نظم به وضعیت به هم ریخته کنونی که چندجانبه گرایی با آن روبرو می باشد، کوشش های فردی و جمعی ما نه تنها بایستی معطوف به کسب دستاوردهای جدید باشد، بلکه باید همچنین معطوف حفظ دستاورهایی باشد که در گذشته برای رسیدن به آن کوشش های سختی اجرا شده است.بدین منظور، رفتار مخرب ایالات متحده آمریکا و پیگیری تروریسم مالی از سوی دولت این کشور علیه دیگر کشورها، بایستی از سوی جامعه بین المللی محکوم و رد گردد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 57

به "صالحی: ایران اهداف منطقی برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: ایران اهداف منطقی برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید