مسیح مهاجری به روحانی: تعارف با این و آن را کنار بگذارید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز به قلم مسیح مهاجری نوشت: دیروز رئیس جمهور روحانی، جمع بندی تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درباره عزاداری محرم را اینگونه گفت: برگزاری عزاداری های محرم حتماً و رعایت پروتکل های بهداشتی قطعاً.

مسیح مهاجری به روحانی: تعارف با این و آن را کنار بگذارید

اگر جمع کردن میان عزاداری های محرم و رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر باشد، این تصمیم را باید ستود، ولی متأسفانه چنین چیزی امکان پذیر نیست. این واقعیت را تجربه دو سه ماه گذشته در زمینه برگزاری عروسی ها، مجالس ختم، مسافرت ها، حضور در مساجد، نماز های جمعه، رستوران ها، تالارها، سفر های درون شهری و برون شهری با مترو، اتوبوس و هواپیما، رفع محدودیت از پاساژها، بازار ها و... به اثبات رسانده است. اینکه مهار کرونا بعد از موفقیت های اولیه از کنترل ستاد ملی مقابله با کرونا خارج شد و مرگ و میر های روزانه از 34 نفر در پنجم خرداد به بالای 220 نفر در تیرماه رسید به دلیل همین رفع محدودیت ها بود.

این روز ها از یکطرف مسئولین وزارت بهداشت از مردم می خواهند به شهر های زیارتی سفر نکنند، در تجمعات حاضر نشوند، مراسم عروسی برگزار نکنند، برای افراد فوت شده مراسم تشییع و تدفین و عزاداری جمعی برگزار نکنند و از طرف دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم می گیرد مراسم عرفه هرچه باشکوه تر برگزار شود و در محرم و صفر هم عزاداری های پرشور داشته باشیم البته با رعایت پروتکل های بهداشتی! همین سخن را هنگام برداشتن محدودیت های کرونائی در خردادماه از آقای رئیس جمهور و سایر مسئولین ستاد ملی مقابله با کرونا بار ها شنیدیم، ولی نتیجه عملی آن این شد که کنترل و مهار کرونا از اختیار ستاد خارج شد و آمار ابتلاء و مرگ و میر به رقم های بی سابقه رسید بطوری که مسئولین بیمارستان ها و مراکز بهداشتی اکنون از کمبود تخت، فرسوده شدن کادر درمانی و سایر مسائل مربوط به درمان بیماران کرونائی سخن می گویند و اعلام خطر می کنند.

همین دیروز که آقای رئیس جمهور مجوز برگزاری عزاداری محرم را صادر کردند، وزارت بهداشت 12 استان را در شرایط قرمز و 13 استان را در شرایط هشدار گفت. به عبارت روشن تر، از 31 استان کشور 25 استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند و اینطور نیست که بقیه استان ها کاملاً سفید و بی مشکل باشند.

در چنین شرایطی معلوم نیست چرا آقای رئیس جمهور توصیه اکید می کند عزاداری های محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود. پروتکل ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوئیم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری ها وجود ندارد. به ویژه آنکه در هوای گرم تابستان استفاده از ماسک و تحرکات مربوط به عزاداری، با توصیه های اعلام شده سازگاری ندارند.

نتیجه این می شود که به خاطر انجام یک امر مستحب، سلامت جامعه به خطر می افتد و بسیاری از مردم قربانی کرونا خواهند شد. آنچه موجب تأسف شدید است اینست که ما به نام دین و با انجام کاری که مربوط به دین است، برخلاف خواست دین که حفاظت از جان را در اولویت اول قرار داده است عمل می کنیم. در فقه اسلام غیر از مواردی معدود، جان انسان خط قرمز است و حتی آن موارد معدود هم مربوط به حیات شرافتمندانه انسان هستند. بنابراین، هیچ امری بالاتر از حفاظت از سلامت جامعه و جان انسان ها نیست و اموری از قبیل مراسم عرفه و نماز عید قربان و عزاداری محرم و صفر که همه ما با جان و دل به آن عشق می ورزیم را می توان موقتاً تعطیل یا به صورت فردی برگزار کرد و در سال های بعد تمام آن ها را جبران نمود.

آقای رئیس جمهور! شما به عنوان فرمانده کل ستاد مقابله با کرونا مسئول جان مردم هستید. کاملاً روشن است که تصمیمات جدید ستاد، دقیقاً همان بلائی را به جان ها خواهد انداخت که لغو محدودیت های کرونائی با خود آورده است. به این واقعیت تلخ فکر کنید که با این تصمیمات، پائیز سیاهی در انتظار کشور ما خواهد بود. لطفاً تعارف با این و آن را کنار بگذارید و با ایجاد محدودیت های لازم به ویژه در زمینه تجمعات، کاری کنید که پائیز آینده مثل تمام پائیز ها رنگارنگ و پر از خاطره های شیرین برای مردم ایران باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 773

به "مسیح مهاجری به روحانی: تعارف با این و آن را کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیح مهاجری به روحانی: تعارف با این و آن را کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید