علاقه به پا چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، فوت فتیش یکی از رایج ترین فتیش ها در میان انواع آنست که می تواند به شکلی بسیار عادی یا به صورت بیمارگونه در شخص وجود داشته باشد. اینکه اصلا فوت فتیش یا فتیش پا چیست و چرا گاهی آن را بیمارگونه می نامند از موضوعات مورد بحثی است که اگر با فتیش ها آشنایی داشته باشید، احتمالا از سوالات شما نیز خواهد بود.

علاقه به پا چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - در میان فتیش های مربوط به اعضای بدن، فتیش پا و انگشت بالا رایج ترین فتیش است. اصلا شاید خود شما هم برای تان سوال باشد که فوت فتیش جزو فتیش های شما هست یا خیر؟ برای پیدا کردن بینش مناسبی نسبت به فوت فتیش اول از تعریف فتیش و انواع فتیش شروع می کنیم تا به تعریف فوت فتیش و فتیش بیمارگونه برسیم؛ در نهایت مقاله را با بیان ارتباط فوت فتیش با اختلالات روحی روانی به انتها می رسانیم.

فتیش چیست؟

واژه فتیش در انگلیسی به معنای بت می باشد و شما مشخصا می دانید که بت یعنی چه! جسمی فاقد آن ارزشی که برایش تصور می گردد... و شخص به پرستش آن روی می آورد. اما مفهوم فتیش بسیار فراتر از این هاست. اگر بخواهیم نگاهی کلی به آن داشته باشیم می توان گفت که هر انسانی دارای سلیقه جنسی خاص خود یا فتیش مختص خودش است. به عبارتی همه انسان ها در مسائل جنسی خود دارای فتیش (یا همان سلیقه) هستند. همانطور که مردی خانم سفید پوست با چشمان مشکی را برای رابطه می پسندد و مرد دیگری موردی کاملا برعکس را ترجیح می دهد. یا خانمی برایش ته ریش داشتن مرد مهم است، ولی خانم دیگری صورت کاملا اصلاح شده را می پسندد. تا اینجا می توان گفت: فتیش یک گرایش عمومی و عادی است. همه این فتیش دوستی ها هم به رابطه جنسی که مقصد اصلی هر دو طرف درگیر در رابطه است ختم می گردد. اما مشکل از آن جا شروع می گردد که فکر و ذکر یک طرف رابطه فقط خود فتیش باشد و از رسیدن به هدف فتیش لذت کافی ببرد؛ جوری که دیگر تمایلی به انجام رابطه نداشته باشد. اصلا چرا رابطه جنسی هدف است؟ رابطه جنسی به خودی خود هدف نیست. ولی اگر از بین 2 زوج یکی از آن ها تمایل به رابطه جنسی داشته باشد آن گاه تبدیل به یک هدف می گردد! همین مساله فتیش بیمارگونه را آزاردهنده می نماید.

انواع فتیش

از بحث قبلی، می رسیم به دسته بندی فتیش ها که بطور ضمنی بیان شد: دسته اول فتیش های عادی هستند. فتیش های عادی بخش مهمی از تحریکات قبل رابطه و حین رابطه جنسی را در بر می گیرند. اما رسیدن به خودشان هدف نیست و فقط در تحریک اشخاص نقش دارند. دسته دوم فتیش بیمارگونه است. به تعبیر بسیاری از روانشناسان این فتیش نوعی اختلال روحی است که بصورت ابراز تمایل و جاذبه جنسی غیر طبیعی و غیر معمول نسبت به اشیا مادی (همچون لاستیک، چرم، پارچه و..) یا عوامل دیگر (همچون اندامی از بدن) بروز می نماید و زندگی فرد را دچار اختلال می نماید. این بیماری اولین بار توسط آلفرد بینت شاخته و معرفی گردید.

پس همه فتیش هایی که وجود دارند می توانند یا فتیش عادی باشند یا اینکه از نوع شدید آن (فتیش بیمارگونه) باشند.

فتیش ها تنوع زیادی دارند، اما رایجترین فتیش ها، فتیش های مرتبط با اعضای بدن یا فتیش های مرتبط با اشیائی است که معمولاً در ارتباط با اعضای بدن هستند (33 و 30 درصد به ترتیب).

در بین کسانی که اعضای بدن را می پسندیدند، فتیش پا و انگشت دارای بالاترین میزان بود و 47 درصد اشخاص شرکت نماینده به این فتیش علاقه داشتند. در بین اشخاصی (عموماً مردها) که بیشتر اشیاء مرتبط با اعضای بدن را می پسندیدند، پاپوش ها (کفش، چکمه و …) با 64 درصد دارای بیشترین هوادار بودند. پس همانطور که می بینید فوت فتیش جزو فتیش های پرهوادار است.

فوت فتیش چیست؟

حالا از تعریف فتیش به تعریف فوت فتیش می رسیم. فوت فتیش یعنی همان سلیقه جنسی که در آن شخص به پا های شریک جنسی اش علاقه دارد؛ که این علاقه می تواند همانند علاقه همه مردان دیگر به سایر اندام های زنانه یا علاقه همه زنان به ویژگی های مردانه باشد. اگر این علاقه از عرف خودش خارج گردد، دیگر حالت همان فتیش بیمارگونه دارد.

چرا می گوییم فتیش بیمارگونه؟

دقیقا این سوال برای خود من هم پیش آمده، چون خود شخصی که فتیش دارد از داشتن این فتیش چندان ناراضی نیست. مگر اینکه در رسیدن به آن مسئله ای داشته باشد. اگر دو شخص درگیر در رابطه فتیش های مکمل داشته باشند (مثلا یک نفر فوت فتیش داشته باشد دیگری هم از ماساژ و ابراز عشق به پاهایش لذت ببرد.) این فتیش واقعا برای هیچ کدام مسئله ای ایجاد نکرده و تنها مسئله ای که دارد این است که منجر به رابطه جنسی عادی که باعث فراوری فرزند می گردد نخواهد شد. شاید این مساله ریشه در فرهنگ و مذهب افراد داشته باشد که بقای نسل را بسیار مهم می شمارند. بهرحال مهمترین چیز در خصوص فتیش بیمارگونه این است که باید قبل از شکل گیری یک رابطه پایدار، به طرف مقابل اطلاع داده گردد. حالا هر چقدر که گفتنش مشکل باشد. چون شاید طرف مقابل پس از ازدواج نتواند با این موضوع کنار بیاید.

فوت فتیش و مسائل روحی روانی

اما جدای از تعارض فرهنگ و مذهب با مبحث فوت فتیش بیمارگونه، بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که افراد مبتلا به فوت فتیش دچار خود کم بینی و تمایل به انتقام گیری از خود می باشند. یا گاهی این گرایش ریشه در عقده ها و حسرت های جنسی این افراد دارد. مخصوصا اگر در دوران بلوغ انرژی بالای جنسی آن ها در جهت درستی راهنمایی نشده باشد. حالا این تمایل به پا می تواند بگونه ای نمود این مسائل روحی در سلیقه جنسی آنان باشد. اگر واقعا منشا فوت فتیش این افراد همین مشکل باشد پس آن ها با حل کردن صورت سوال (یعنی رسیدگی به مشکل خود کم بینی یا هر مشکل دیگر) می توانند به تدریج یک رابطه عادی را تجربه نمایند.

سخن آخر

بهرحال به تعداد انسان های روی زمین می تواند گرایش وجود داشته باشد! خصوصا در یک بحث تنوع پذیر مثل روابط جنسی و تمام این گرایش ها تا زمانیکه باعث آسیب به خود فرد و شخص دیگری نگردد قابل احترام هستند. تنها موضوعی که وجود دارد راهنمایی افراد در جهت درست است و بدیهی است که این راهنمایی با مذمت، توهین، سرزنش، تحقیر و تابو پنداری امری ست ناشدنی! در برخورد با گرایشات جنسی گوناگون آن هم با موضوعی مانند فوت فتیش بیمارگونه که واقعا تا خود شخص دچارش نگردد نمی تواند حس و حال شخص مبتلا را درک کند، باید یک رویکرد سیستماتیک فراتر از امر و نهی کردن در پیش گرفت و ریشه این تمایلات را پیدا کرد.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1121

به "علاقه به پا چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "علاقه به پا چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه به پا چیست و چه نگاهی باید به آن داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید