ساختمان و مرکز چاپ و نشر مجله توفیق تخریب شد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، هفته نامه توفیق از سال 1302 تا سال 1350 چیزی حدود نیم قرن شب های آدینه منتشر می شد. ساختمان این مجله هم که پاتوق طنزنویس های آن روزگار بود و نسلی از طنزنویس های امروزی را پرورش داد، مکانی بود پرخاطره برای همه آن چهره هایی که روزگاری به این ساختمان رفت و آمد داشتند.

ساختمان و مرکز چاپ و نشر مجله توفیق تخریب شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ و بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

تخریب ساختمان توفیق، در واقع تخریب بخشی از تاریخ مکتوب و طنز معاصر و مطبوعاتی ایران بود که میراثی از گذشته را با خود داشت. اینجا مرکز اولین چاپخانه رنگی بود که خود مجله توفیق را شامل می شد و تحریریه هم به همان جا رفت و در واقع هم مرکز چاپ بود و هم مرکز نشر. مثل بسیاری دیگر از دوستان و همکاران مطبوعاتی ام، من هم به این ساختمان رفت و آمد داشتم و با خسرو شاهانی، فکور و... که در توفیق مشغول بودند و طنازی می کردند آنجا گپ وگفت می کردیم.

سانسور در آن دوره بسیار شدید بود و قبل از ساواک محرم علی خان در شهربانی بود که وظیفه سانسور را او به عهده داشت و پایدار بازنشسته ای بود که به روزنامه ها می آمد. بیشتر مراجعات به همین ساختمان چاپخانه توفیق بود و به خاطر حساسیت هایی که رژیم به مسأله طنز داشت مسلماً سختگیری ها هم در این حوزه بیشتر بود.

خوب یادم هست که کسی نوشته بود: باد به معنی پنچرگیری و... سانسورچی گفته بود منظور چیست؟ زنده باد یا مرده باد؟ حتماً منظورتان مرده باد شاه است! پس نویسنده باید برود ژاندارمری.

به قول عربانی، از بس این ساختمان نویسندگان طناز در خودش جا داده بود که خود ساختمان هم آدم را به خنده می انداخت و تبسمی به لب می نشاند. توفیق، مکتبی برای طنز و کاریکاتور بود که جوان های علاقه مند را از همه جای ایران دور خود جمع نموده بود و به آنها چیز یاد می داد و همین ها نسل به نسل طنزنویسی را ادامه دادند.

امروز چنین مرکزی، که مثل دانشگاه عمل کند وجود ندارد و از طرف دیگر، آن جا می توانست مرکز طنزنویسانی باشد که همچنان فعال هستند و استعدادهای نو را دور هم جمع کند. تخریب چنین ساختمان هایی باعث می گردد که ما از نجابت شهر خود کم کنیم و نباید چنین اتفاقی بیفتد.

من از همه مدیران فرهنگی و مسئولان در شورای شهر و شهرداری می خواهم که توجهی ویژه به این ساختمان ها داشته باشند، چون این ساختمان ها، نه فقط ساختمان هایی قدیمی، بلکه ساختمان هایی با ریشه های مهم فرهنگی هستند که می توانند مرکزی باشند برای رشد و پرورش نسل های جدید. نو شدن نباید مساوی با تخریب گذشته باشد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

محمد بلوری - روزنامه ایران

منبع: چمدان
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 369

به "ساختمان و مرکز چاپ و نشر مجله توفیق تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان و مرکز چاپ و نشر مجله توفیق تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید