رازهای ترور کندی 57 سال بعد؛ حبس اطلاعات به بهانه امنیت ملی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، دولت آمریکا که از دیگر کشورها به خاطر نداشتن آزادی اطلاعات ایراد می گیرد، 57 سال بعد از ترور جان اف کندی هنوز هم جزئیات زیادی درباره این حادثه را از مردم جهان مخفی نگاه داشته است.

رازهای ترور کندی 57 سال بعد؛ حبس اطلاعات به بهانه امنیت ملی

گروه بین الملل خبرنگاران- با آنکه 57 سال از قتل مرموز جان اف کندی، رئیس جمهوری آمریکا می گذرد، هنوز عوامل مبهم زیادی در این باره وجود دارند و دولت آمریکا، به رغم آنکه در مواقع مشابه سایر کشورها را برای انتشار تمامی جزئیات حادثه قبل از اتمام تحقیقات تحت فشار قرار می دهد هنوز جزئیات زیادی را درباره این قتل از عموم پنهان کرده است.

جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در 22 نوامبر 1963 به ضرب گلوله به قتل رسید و در آن موقع اعلام شد قاتل او فردی به نام لی هاروی اسوالد بوده است.

نخستین روایت های قتل کندی بر این نهاده شد که اسوالد در این ترور از کسی دستور نگرفته و بدون انگیزه های سیاسی حزبی مبادرت به این کار کرده است. اسوالد خود این اتهامات را انکار می کرد و تحقیقات پلیس هم در این باره راه به جایی نبرد.

لذا نخستین رازی که پس از ترور کندی شکل گرفت این بود که چگونه یک فرد معمولی بدون وابستگی به نهاد یا حزب خاصی توانسته از لایه های امنیتی سیا، اف بی آی و گارد ریاست جمهوری عبور کرده و به راحتی رئیس جمهور آمریکا را ترور کند.

لی هاروی اوسوالد دو روز پس از ترور کندی در حالی که دستگیر شده و در حلقه محافظتی ماموران پلیس بود، در برابر دیدگان حاضرین و میلیون ها بیننده تلویزیون به دست یک یهودی به نام جک روبی با شلیک گلوله کشته شد. دومین راز بزرگی که در اذهان عمومی آمریکا و دنیا شکل گرفت و همچنان نیز مطرح است اینکه چگونه یک فرد معمولی توانسته از حلقه های پلیس و دستگاه های امنیتی عبور کرده و اوسوالد را به قتل برساند؟

پس از انتخاب لیندون جانسون به جانشینی جان اف. کندی، وی کمیته ای را به سرپرستی ارل وارن رئیس دیوان عالی آمریکا برای تحقیق در خصوص ترور کندی تشکیل داد. این کمیته که به کمیسیون وارن معروف شد در سال 1964 گزارشی در حدود 900 صفحه به رئیس جمهور لیندون جانسون ارائه داد که به عنوان روایت رسمی ترور کندی چند روز بعد منتشر شد. در این گزارش این گونه اعلام شد که لی هاروی اسوالد بدون هیچ گونه طرح و برنامه و هدف خاصی و به تنهایی اقدام به ترور رئیس جمهور کرده است و هیچ توطئه ای در کار نبوده است.

اعلام نتایج این گزارش جنجال های بسیاری را برانگیخت و بسیاری صحت آن را زیر سوال بردند؛ بویژه آنکه از بین 22تن از وکلای حاضر در کمیسیون وارن، 9 نفر آن ها یهودی بوده و یکی دیگر از آن ها همسری یهودی داشت.

آیا واقعاً کندی را اسوالد به قتل رساند؟

اسوالد تا لحظه آخر اتهام ترور کندی را نپذیرفت و ادعا داشت که او به کسی تیراندازی نکرده و از او به عنوان طعمه استفاده شده است. اسوالد همچنین مدعی بود که عکسی که از او با سلاح قتاله منتشر شده جعلی است و صورت او را به بدن فرد دیگری چسبانده اند. تحقیقات انجام گرفته نیز تا به امروز قطعیت ترور به دست اسوالد را تأیید نکرده است، ضمن آنکه شبهات فراوانی در این پرونده مطرح است که تا به امروز بی پاسخ مانده است، به عنوان مثال پل مندل در مقاله ای که در سال 1963 در مجله لایف به چاپ رساند، نوشت: کندی با سه تیر کشته شد. دو گلوله از لوله تفنگ اسوالد شلیک شد، سومی که کاری شد، از لوله تفنگ چه کسی شلیک شد؟ سه تیر در یک محدوده زمانی بسیار کم شلیک شد و غیرممکن بود که کمتر از 6 ثانیه بین تیر اول و سوم فاصله باشد. گلوله هر سه تیر، یکی بود؛ ولی از یک تفنگ شلیک نشده بود. به راستی آن را چه کسی شلیک کرد؟ بدیهی است که اسوالد اگر هم مقصر بود، گناهکار واقعی نبود. چگونه کمیسیون تحقیق وارن با تمام امکانات خود، به همراه سازمانهای سیا و اف بی آی هنوز نتوانسته است دستی را که سومین تیر را رها کرد، بیابد؟.

همچنین در طول تحقیقات کمیته وارن، یک تک تیرانداز از ارتش ایالات متحده کوشش کرد که صحنه را بازسازی نماید و برای این کار از همان اسلحه ای استفاده نمود که در طبقه ششم انبار کتاب های درسی تگزاس پیدا شده بود، حتی پس از تعمیر نقص های مکانیکی اسلحه و شلیک به اهداف ثابت در نقاط مناسب نیز تیرانداز نتوانست به ترکیبی از دقت و سرعتی که برای یک تیرانداز تنها لازم بود دست یابد، با وجود این، اسوالد همچنان به عنوان تنها شلیک کننده ترور شناخته می شد و حتی زمانی که یک ژنرال ارتش در کمیسیون وارن شهادت داد که او تیرانداز قابلی نیست نیز تغییری در این موضع حاصل نشد.

آیا اسوالد به تنهای کندی را ترور کرد؟

کنث ران، مقاله نویس و محقق آمریکایی که کوشش دارد با انتشار مدارک مستند درباره ترور جان اف. کندی، به کشف حقیقت و تمایز آن از نظریه های توطئه یاری کند، قاطعانه می گوید: همه این قصه ها درباره نقش مافیا، نقشه سیا، فیدل کاسترو و جاسوسان کوبایی و غیره را فراموش کنید. جان اف. کندی را لی هاروی اسوالد به تنهایی کشت، ختم کلام. ما آمریکایی ها علاقه وافری به سرگرم کردن خودمان با قصه ها و فرضیه های توطئه پیرامون ترور کندی داریم. اما مدارک و مستندات نشان می دهد که اسوالد، به تنهایی ترور کندی را ترتیب داد و دو روز بعد هم جک روبی، به تنهایی تصمیم گرفت که اسوالد را بکشد، همین. این دقیقاً همان نتیجه ای است که در ابتدای گزارش کمیته وارن آمده است.

اما در سوی دیگر این داستان، بسیاری از کارشنان و منتقدان بر این باورند که ترور کندی یک اقدام جمعی و سازمان یافته بوده است. مثلا در سندی که چندی پیش منتشر شد و مربوط به مکاتبات مقام های شوروی سابق در میان اسناد ترور جان اف. کندی است، کرملین از این فرضیه حمایت کرده که ترور کندی کار یک نفر نبوده است. در این سند کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی آن موقع نتیجه گرفته اند که این ترور به دقت برنامه ریزی شده بوده و چندین نفر در اجرای آن نقش داشته اند.

با وجود این، هنوز درباره هیچ یک از جوانب این حادثه شفاف سازی نشده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا در سال 2017 وعده داده بود که همه اسناد باقی مانده ترور کندی را علنی خواهد نمود. با این حال، او سال 2018 گفت که علنی کردن این اسناد ممکن است به امنیت ملی آمریکا، سیاست خارجی و اجرای قانون ضربه بزند و از این رو انتشار آنها را صلاح نمی داند.

این رفتار دولت آمریکا از آن جهت قابل تأمل است که اگر این اتفاق در کشور دیگری رخ می داد، ذکر چنین دلیلی برای اجتناب از انتشار اسناد آن از نگاه واشنگتن لقب جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات یا پنهان کاری لقب می گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 977

به "رازهای ترور کندی 57 سال بعد؛ حبس اطلاعات به بهانه امنیت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای ترور کندی 57 سال بعد؛ حبس اطلاعات به بهانه امنیت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید