خسارت اصناف از دوره جدید تعطیلی اجباری چقدر است؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بیش از یک سال از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و در این مدت بخش اعظمی از کسب وکارهای خرد، کارگاه های کوچک و مشاغل و صنوف خدماتی دچار آسیب شده اند. عدم هماهنگی در تأمین و توزیع واکسن و مدیریت ناصحیح باعث شده تا ایران در زمره کشورهایی قرار گیرد که روزانه بالاترین میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری را به خود اختصاص دهد.

خسارت اصناف از دوره جدید تعطیلی اجباری چقدر است؟

کرونای جهش یافته انگلیسی این روزها به نام ترسناکی تبدیل شده که نقشه کل کشور را قرمز پوش نموده است و هر دقیقه جان ده ها نفر را می گیرد. به طوری که بلافاصله بعد از گذشت یک هفته از تعطیلات نوروز 1400، دولت مجبور به تعطیلی مجدد کسب وکارها شد. آن هم در شرایطی که به رغم تأکید دولت مبنی بر توجه اقتصاد وزندگی مردم در دوران کرونا، اما عدم حمایت دولت از بنگاه ها و فعالان اقتصادی یکی از مهم ترین گلایه های اصناف از زمان آغاز ویروس کرونا بوده است.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران در همین زمینه می گوید: در ماه های نخست شیوع کرونا، بنگاه های اقتصادی زیان سنگینی متقبل شدند تا خود را با شرایط بهداشتی و پروتکل های مقابله با شیوع کرونا هماهنگ نمایند و به شیوه های مختلف نظیر کاهش مقیاس فعالیت، دورکاری و حتی تعطیلی با حرکت ملی برای مهار کرونا همراه شدند.

به گفته او، در آن دوره باوجوداینکه شرایط نامساعد اقتصادی و درآمدی دولت قابل درک بود، دولتمردان برای حمایت از بنگاه ها و فعالیت های آسیب دیده از کرونا به حمایت در حد حرف و گفتاردرمانی بسنده کردند.

سلاح ورزی با اشاره به اینکه در این شرایط حمایت هایی نظیر تخفیف یا بخشش اقتصادیات و حق بیمه نیروی کار عملاً اتفاق نیفتاد و نهایتاً در قالب به تعویق انداختن اخذ اقتصادیات و مهلت دادن برای پرداخت بخشی از بدهی ها به بیمه بسنده شد.

با زمزمه های آغاز موج چهارم ویروس کرونا و اعمال محدودیت های جدی برای فعالیت کسب وکارها که درنهایت منجر به توقف فعالیت اصناف از 21 فروردین به مدت ده روز شده است، محمدباقر مجتبی ای، دبیر اتاق اصناف ایران هشدار داد که اگر شرایط قرمز گردد روزانه سه میلیون نفر بیکار می شوند.

طبق توضیحات او، در حال حاضر سه میلیون واحد صنفی در کشور فعال هستند که با شش میلیون و 300 هزار نفر شاغل در آن ها، مجموعاً 9 میلیون نفر در کل اصناف اعم از کارفرمایان و شاغلان در اصناف فعالیت دارند که با بعد 3.8 نفر خانوار می توان گفت 35 میلیون نفر معادل 42 درصد جمعیت خانواده صنفی هستند؛ بنابراین تعطیلی ها در ابعاد مختلف به کشور خسارت وارد می نماید. از طرف دیگر حدود 600 هزار واحد صنفی، فراوریی هستند که از کارگران فصلی استفاده می نمایند و وقتی شبکه توزیع درفروش ناتوان گردد، فراوری هم کاهش پیدا می نماید و مجبور به تعدیل نیروی انسانی خواهند شد.

برآورد کاهش 45 هزار میلیارد تومانی درآمد اصناف در 10 روز

طبق توضیحات دبیرکل اتاق اصناف ایران، اگر میزان تورم را به صورت متوسط 50 درصد در نظر بگیریم، می توانیم برای این ده روز پیش بینی کنیم که حداقل 45 هزار میلیارد تومان کاهش فرصت فروش برای اصناف به وجود می آید که بخشی از آن خسارت مستقیم و بخشی عدم فروش کالا و خسارت به زنجیره های بعدی است.

او می گوید: 90 درصد کل کالاهای فراوریی کشور و 70 درصد واردات ایران به وسیله شبکه صنفی توزیع می گردد. الزاما مصرف نماینده این کالاها خانوارها نیستند بلکه شبکه صنفی گسترده تر است، 3 هزار نوع رسته صنفی در کشور وجود دارد یعنی بسیاری از مواد اولیه کارخانجات، صنایع، پالایشگاه ها، شرکت ها و ادارات به وسیله اصناف توزیع می گردد. این نشان می دهد که اصناف در کلیه زنجیره فراوری و خدمات تاثیرگذاری دارند؛ بنابراین و با توجه به نقش اصناف در تامین نیازهای واحدهای مختلف، وقتی از تاثیر تعطیلی و کرونا بر اصناف صحبت می کنیم، باید تاثیر آن بر کل اقتصاد را مدنظر داشته باشیم. پیشانی اقتصاد کشور، شبکه اصناف است چراکه تعامل نهایی را با مجموعه اقتصادی دارد.

او پیش بینی می نماید: تجربه آماری ما در آذرماه نشان می دهد که در 15 روز تعطیلی در ماه آذر سال 99 که شرایط تقریباً مشابهی با امروز داشتیم، طبق آمار بانک مرکزی 50 هزار میلیارد تومان میزان فروش اصناف کاهش پیدانموده است، البته این کاهش درآمد به معنای این نیست که 100 درصد آن زیان است. بخشی ارزش خود کالا و بخشی سود احتاقتصادی است که با از دست رفتن آن ضرر ایجاد می گردد.

راه یاری به کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از شیوع کرونا چیست؟

پیش بینی ها از استمرار همزیستی کشور با ویروس کرونا تا حداقل خاتمه سال 1400 است. در این شرایط، دولت برای حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا چه باید کند؟ اگرچه پاسخ به این سؤال طیف گسترده ای از نظرات را در برمی گیرد، اما فعالان اقتصادی در یک کلمه تأکید می نمایند دولت کاری نباید کند جز تسهیلگری.

نتیجه مطالعات اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هم به همراه اتاق های تعاون و اصناف ایران بر ضرورت حمایت از کسب وکارها در صورت تداوم شرایط فعلی کرونا تأکید دارد. در این گزارش، پیشنهادهای مشترک سه اتاق در قالب احکامی معین در حوزه های گوناگون شامل اقتصادیات، تأمین اجتماعی، تأمین اقتصادی، هزینه ها و عوارض سربار کسب وکارها، حمایت های حقوقی و تسهیل قراردادها، توسعه ظرفیت های فناوری و تجارت الکترونیک و تسهیل دسترسی واحدهای اقتصادی به ملزومات بهداشتی، ارائه شده است.

با این حال ، اتاق ایران که از زمان شیوع ویروس کرونا با ارسال بالغ بر 180 نامه به مسئولان ذی ربط کوشش نموده است تا انتظارات فعالان اقتصادی را به مسئولان ذی ربط منعکس کند، با تشکیل کمیته های مختلف از جمله، کمیته واکاوی پروتکل های کرونا پیگیر و درعین حال منتقد از عملکرد دولت در حمایت از کسب وکارها در مقابله با کرونا بوده است.

به باور اعضای این کمیته عملکرد دولت از ابتدای شیوع این ویروس، شفاف نبوده است و همان طور که احمد پورفلاح رئیس این کمیته تأکید می نماید: از زمان شیوع کرونا، بیش از آنکه شاهد اقدام عملیاتی از سوی دولت باشیم، بیشتر وعده شنیدیم و همین امر باعث شده تا به اعتماد عمومی خدشه وارد گردد. درحالی که اگر دولت از همان ابتدا به بیان واقعیت های اقتصادی می پرداخت و در ارتباط با منابع اقتصادی در نظر گرفته شده برای مقابله با کرونا شفاف سازی می کرد، فعالان اقتصادی هم به نحو دیگری برنامه ریزی می کردند. چراکه فعالان بخش خصوصی بارها تأکید نموده اند، بیان واقعیت های اقتصادی به تصمیم سازی بهتر یاری می نماید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1235

به "خسارت اصناف از دوره جدید تعطیلی اجباری چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت اصناف از دوره جدید تعطیلی اجباری چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید