جراحی ایمپلنت دندان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، جراحی ایمپلنت دندان یکی از عمل های زیبایی دندان است که امروزه به سبب کیفیت و ماندگاری این روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته بسیار مورد استقبال واقع شده است. این روش به جز در برخی موارد خاص بسیار مطمئن است و بیماران می توانند با انجام آزمایشاتی با خیال راحت وارد این فرایند درمانی شوند.

جراحی ایمپلنت دندان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید

خبرنگاران | سرویس سلامت - جراحی ایمپلنت دندان ابتدا در سال 1952 در سوئد اختراع شد. امروزه جراحی ایمپلنت دندان را یک درمان استاندارد برای جایگذاری نوعی پروتز به جای دندان می دانند. ایمپلنت دندان یک ابزار نصبی است که در استخوان فک جاگذاری می شود و می تواند طی چندماه با استخوان ترکیب شود. امپلنت دندان به عنوان ریشه دندان از دست رفته عمل می کند. این ریشه مصنوعی به صورتی است که می تواند دندان و یا بریج جایگزین را حفظ کند. داشتن این نوع ایمپلنت نزدیک ترین و بهترین جهت برای داشتن دندانی مشابه با دندان طبیعی است چرا که این نوع دندان بر روی خودش می ایستد و بر روی دندان های مجاور نیز تأثیر نمی گذارد و پایداری بالایی دارد. بیشتر ایپملنت های دندانی از تیتانیوم تولید می شود چرا که تیتانیوم می تواند با استخوان ترکیب شود بدون آنکه به عنوان یک عامل خارجی توسط بدن تشخیص داده شود. در طول زمان، علم و تکنولوژی به پیشرفت های جدی در ایمپلنت های دندانی دست یافته است. امروزه احتمال موفقیت ایمپلنت های دندانی حدود 87 درصد است.

چه زمانی به یک اجراحی ایمپلنت دندان نیاز دارید؟

جراحی ایمپلنت دندان می تواند برای جایگزینی یک دندان، چند دندان و یا همه دندان ها به کار رود. جایگزینی دندان باعث بازیابی عملکرد مناسب دندانی در عین ایجاد زیبایی است. زمانی که صحبت از جایگذاری دندان می شود، 3 گزینه برای بیمار وجود دارد:

1. دندان مصنوعی به صورت قسمتی و یا کلی

2. بریج دندان

3. امپلنت دندان

دندان مصنوعی ارزانترین روش برای جایگزینی دندان هاست، اما در عین حال این روش کمتر مورد استقبال واقع می شود چرا که در دهان افراد حس ناراحتی ایجاد می شود. به علاوه، دندان مصنوعی می تواند بر روی ذائقه و تجربه یک نفر از غذا تأثیر بگذارد. بریج دندانی بهترین گزینه برای جایگزینی دندان پیش از خلق ایمپلنت دندانی بود. مهمترین نکته منفی بریج دندان این است که بریج به ریشه دندان طبیعی کنونی برای کنترل نیازمند بود. ایمپلنت فقط توسط استخوان کنترل می شود و بر روی دندان های طبیعی مجاور تأثیری نمی گذارد. این که کدام گزینه انتخاب شود به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. درخصوص ایمپلنت دندان می توان گفت که این فاکتور ها در تصمیم گیری موثر هستند:

  • موقعیت دندان یا دندان های از دست رفته
  • کمیت و کیفیت استخوان آرواره در محلی که ایمپلنت دندان در آنجا اتفاق می افتد
  • سلامت بیمار
  • هزینه
  • تمایل بیمار

جراح قسمتی را که باید در آنجا جراحی ایمپلنت دندان اتفاق بیفتد را شناسایی و بررسی می کند که آیا این بیمار کاندیدای خوبی برای جراحی ایمپلنت هست یا نه. مزایای زیادی در انتخاب امپلنت دندان نسبت به موارد دیگر وجود دارد. همانگونه که گفته شد در این روش، دندان مورد نظر بدون آن که به دندان های دیگر آسیبی برسد جاگذاری می شود. علاوه بر این چون پروتز دندانی با ساختار استخوانی ترکیب می شود، بسیار مقاوم بوده و به مانند یک دندان طبیعی است.

انواع ایمپلنت دندان

به طور کلی دو نوع جراحی ایمپلنت دندان داریم: اندواستیل و سابپریواستیل. اندواستیل به نوعی از ایمپلنت اشاره دارد که در استخوا ن ها قرار گرفته است و سابپریواستیل به نوعی از ایمپلنت اشاره دارد که در قسمت بالای استخوان آروارد و زیر لثه انجام می شود. ایمپلنت سابپریواستیل دیگر امروزه انجام نمی شود چرا که نتایج بلندمدت مناسبی را برای بیمار در پی ندارد و نوع دیگر یعنی اندواستیل بسیار مستحکم تر است.

آیا افراد از پروتز دندانی یا ایمپلنت دندان احساس درد خواهند داشت؟

جراحی ایمپلنت معمولا به کمک بی حسی موضعی انجام می شود و در نتیجه شما در طول جراحی احساس دردی نخواهد داشت. پس از این که بی حسی موضعی از بین رفت، ناراحتی پس از جراحی بسته به افراد مختلف متفاوت خواهد بود. به طور کلی، بیشتر افراد دردی را مشابه با درد پس از کشیدن دندان تجربه می کنند. یک پک سرد بر روی پوست قسمت جراحی شده بلافاصله بعد از جراحی گذاشته می شود تا التهاب این قسمت کاهش یابد. این درد می تواند به کمک قرص های مسکن مانند ایبوپروفن بهبود یابد. هرچه جراحی عمیق تر باشد، نیازمند داروی قوی تری است و نیاز به زمان ریکاوری بیشتری دارد. جدا از قرص های مسکن، قرص های آنتی بیوتیک و دهان شویه برای بهبود ناحیه حراحی شده در چند هفته ارائه می شود.

فرایند جراحی ایمپلنت دندان یا پروتز دندانی چگونه است؟

در طول جلسات مشاوره و برنامه ریزی، جراح شما به صورت ملاقاتی منطقه مورد نظر در دهان شما را یعنی جایی که قرار است جراحی انجام شود مشاهده می کند و از تصاویر دندان شما به کمک ایکس ری، تصویر پانارومیک و سی تی اسکن و ... بهره می برد. در این مرحله کیفیت و کمیت استخوان آرواره شما مورد بررسی قرار می گیرد و بررسی می شود که آیا نیاز به استخوان بیشتری در این ناحیه وجود دارد یا خیر. به محض این که مشخص شد که شما می توانید جراحی ایمپلنت دندان را در منطقه مورد نظر داشته باشید، قراری تنظیم شده و شما در روز و زمان مشخصی برای آغاز فرایند جراحی ایمپلنت به جراحتان مراجعه خواهید کرد. در طول همه جلسات جراحی، به بیمار بی حسی موضعی زده و یا هر آرامبخش لازمی ارائه می شود تا قسمت مورد نظر بی حس گشته و بیمار به آرامش برسد.

اولین مرحله جراحی دهانی، خروج دندان یا دندان هاست. معمولا، نقطه ای که در آن قرار است جراحی ایمپلنت دندان انجام شود، دارای یک دندان آسیب دیده است. به منظور این که جراح بتواند محل را برا یایمپلنت دندان آماده کند، دندان باید کشیده شود. یک پیوند استخوانی حفره ای به منظور ایجاد یک پایه مستحکم برای ایمپلنت در محل انجام می شود. این پیوند بین 2 تا 6 ماه زمان می برد تا بهبود یابد. برای مکان هایی که دندان وجود ندارد و کمبود استخوان دیده می شود، فرد نیازمند به پیوند استخوانی دیگری است که در قسمت بالای استخوان آرواره کنونی ایجاد می شود. این نوع فرایند درمانی نیازمند 6 ماه یا بیشتر برای درمان کامل دارد. در برخی موارد زمانی که استخوان کافی وجود دارد، در یک روز دندان آسیب دیده می تواند کشیده شده و ایمپلنت جایگرین شود. این نوع ایمپلنت را ایمپلنت فوری می نامند.

در شرایطی که یک جراحی ایمپلنت در قسمت فوقانی یعنی فک بالا و در ناحیه پشتی و عقبی اتفاق می افتد، میزان استخوان در دسترس با وجود سینوس فکی محدود می شود. جراحی بالابردن سینوس و یا سینوس لیفت به منظوربالا بردن سینوس و پیوند استخوان بیشتر در سینوس است.

زمانی که میزان اسخوان کافی و محک در قسمت ایمپلنت وجود داشته باشد، یعنی این ناحیه آماده ایمپلنت است. در جلسه جای گذاری، ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است به کمک ابزار مخصوص داخل استخوان قرار می گیرد. یک روکش دور ایمپلنت قرار گرفته، لثه بخیه می خورد و دوران درمان آغاز می شود. در طول دوره درمان، یک دندان مصنوعی موقتی به منظور زیبایی به جای دندان از دست رفته قرار می گیرد. دوره درمان تا حد بسکمک به کیفیت استخوان موجود بستگی دارد. دوره درمان عموما بین 2 تا 6 ماه به طول می انجامد. در طول این زمان، ایپملنت با استخوان یکی می شود. عدم ایجاد فشار و زور بر روی دندان ایمپلنت در طول زمان بهبودی بسیار مهم است. ملاقات های گوناگونی پس از جراحی با جراح انجام می شود تا به کمک آن از عدم وجود عفونت و همچنین از ادامه درمان اطمینان حاصل شود.

پس از دوره بهبودی مورد نیاز، ایمپلنت دندان مورد آزمایش قرار می گیرد تا این اطمینان حاصل شود که این پایه به خوبی با استخوان های مجاور ترکیب شده است. زمانی که این اطمینان حاصل شد، یک پروتز مناسب به کمک پیچ به ایمپلنت دندان متصل می شود. این ابزار که به آن تکیه گاه گفته می شود، وظیفه اش حفظ جایگزین دندانی یا تاج ایمپلنت است. پزشک شما سپس قالب مورد نظر را اندازه گیری می کند تا دندان جایگزین نصب شود. تاج ایمپلنت یا به دندان به صورت پیچ خورده نصب می شود و یا چسبانده می شود.

خطرها، عوارض و مسائل احتمالی

مانند هر جراحی دیگری، همیشه خطرها و عوارض احتمالی جانبی برای موفقیت ایمپلنت دندان وجود دارد. برنامه ریزی صحیح برای اطمینان از سلامت بیمار به منظور آغاز فرآیند جراحی و بهبود بیمار بسیار مهم است. مانند هر فرایند جراحی دیگر، اختلالات خونریزی، عفونت، آلرژی، بیماری کنونی و داروهای مصرفی باید پیش از آغاز فرایند جراحی با دقت مورد بررسی واقع شود. خوشبختانه احتمال موفقیت این روش نسبتا بالاست و شکست در این فرایند معمولا در موارد غیر عادی مانند وجود عفونت، شکستگی دندان ایمپلنت شده، آسیب به نواحی اطراف مانند عصب ها، رگهای خونی و دندانها، موقعیت ضعیف دندان ایمپلنت شده، کیفیت و کمیت نامناسب استخوان ها و ... به وجود می آید. مجددا ذکر این نکته لازم است که برنامه ریزی دقیق با یک جراح حرفه ای می تواند از ایجاد چنین مسائلی جلوگیری کند. در بسکمک از موارد می توان برای دومین بار نیز تلاش کرد تا پس از دوره درمان یک دندان ایمپلنت جدید جای دندان تایمپلنت قدیمی ناموفق را بگیرد.

تجربه شما از جراحی ایمپلنت دندان چگونه بوده است؟ آیا این روش را به صرفه و مناسب می دانید یا خیر؟ دیدگاه های خود را در انتهای همین صفحه در قسمت ارسال نظر با ما درمیان بگذارید.

برگرفته از: medicinenet

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1110

به "جراحی ایمپلنت دندان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی ایمپلنت دندان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید