دلفین صورتی، جاذبه عجیب آمازون

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، دلفین های صورتی آمازون

رودخانه آمازون جایی پر از شگفتی هاست، با صدها موجود عجیب و ناشناخته، اما یکی از جالب ترین آنها دلفین صورتی است. مطمئنا باور کردنش سخت است که اینجا دلفین های صورتی رنگ داشته باشد. این موجودات بسیار نادر که در نوع خود بزرگترین هستند، اولین بار به وسیله توریستی به نام میشل واتسون در رودخانه آمازون دیده شده است. برای بسیاری از گردشگران که به آمازون سفر می نمایند تماشا دلفین های صورتی آمازون یک آرزوی دوست داشتنی است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

دلفین صورتی، جاذبه عجیب آمازون

یکی از برترین حس هایی که میتوانید تجربه کنید، ارتباط و لمس کردن دلفین ها، آن هم از نوع صورتی اش است. خیلی ها این دلفین های رودخانه آمازون را با نام محلی boto می شناسند. اما جالب است بدانید چیزی که وجود این موجودات مهربان و نادر را خاص نموده است. هوش بالای آنهاست و نسبت به 4 گونه دیگر دلفین های آب شیرین بسیار باهوش تر هستند ولی بازهم کار به اینجا ختم نمی گردد، این موجودات تا 40 درصد مغزی بزرگتر از انسانها دارند.

دلفین های آمازون گونه ای از دلفین های آب شیرین هستند که به جای باله، قوزی بر پشت دارند و رنگ پوستشان وقتی متعجب یا هیجان زده می شوند مثل سرخ شدن گونه انسان ها، پررنگ تر می گردد. این دلفین های خوش رنگ، از سخت پوستان، گربه ماهی، ماهی های کوچک و حتی لاک پشت های کوچک تغذیه می نمایند و بعلاوه پوزه آنها برای صید راحت تر ماهی ها در آبهای کدر بسیار باریک تر و کشیده تر از سایر دلفین هاست.

نام علمی این جانداران مهربان و نایاب Inea Geoffrensis است و قدشان به 2.5 تا 3 متر می رسد و حدود 900 کیلوگرم وزن دارند. دلفین های رودخانه ای عموماً در مقایسه با دلفین های دریایی کوچک ترند اما پوزه هایشان به خاطر آسان تر شدن شکار برای غذا از دلفین های دریایی بلندتر و دندان هایشان نیز تیزتر است. این دلفین های خوش رنگ از سخت پوستان، گربه ماهی، ماهی های کوچک آب شیرین و حتی لاک پشت های کوچک تغذیه می نمایند.

چرایی رنگ متفاوت این دلفین هنوز معین نشده اما حدس زده می گردد این پدیده به خاطر وجود مویرگ ها با فاصله بسیار کمی نسبت به سطح پوستشان باشد. فرضیه های دیگری که وجود دارند عبارتند از تغییر رنگ تدریجی در اثر آلودگی آب رودخانه مخصوصاً آهن، سن جانور و دمای آب.

منبع: الی گشت
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1671

به "دلفین صورتی، جاذبه عجیب آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلفین صورتی، جاذبه عجیب آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید