توصیه های تغذیه ای برای بیماری های تب دار به خصوص کرونا

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خراسان/ تب نشان دهنده وجود عفونت در بدن است که یکی از علایم مهم بیماری کروناست. عفونت ها منجر به افزایش متابولیسم بدن، تجمع مواد سمی در بدن، اختلال در تعادل آب بدن و اختلال گوارشی می شود. در مرحله حاد بیماری و هنگام تب ممکن است مقادیر زیادی از مواد مفید از بدن دفع شود که برای تامین دوباره آن ها مصرف بعضی خوراکی ها ضروری است.

توصیه های تغذیه ای برای بیماری های تب دار به خصوص کرونا

پروتئین ها

در یک فرد بیمار میزان نیاز به پروتئین افزایش می یابد بنابراین تامین پروتئین روزانه به ویژه از منابع حیوانی مانند: انواع گوشت ها (قرمز، مرغ، ماهی، طیور)، انواع لبنیات پاستوریزه (پنیر، شیر، ماست، کشک و دوغ) و تخم مرغ توصیه می شود.

ویتامین A

کمبود این ویتامین منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن و کم خونی می شود. منابع غذایی آن به دو شکل منابع غذایی حیوانی و گیاهی است. منابع حیوانی به فرم فعال ویتامین A عمدتا در جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات پرچرب و کره و منابع گیاهی در میوه های رنگی و سبزی های زرد و سبز نظیر اسفناج، کاهو، هویج زردآلو، طالبی، موز و انواع مرکبات است.

مایعات

نوشیدن آب آشامیدنی سالم و دیگر مایعات مانند شیر و دوغ به عنوان بهترین نوشیدنی توصیه می شود تا بخشی از انرژی، پروتئین، برخی ویتامین ها و مواد معدنی لازم را تامین کند. نوشیدن مایعات به اندازه کافی و فراوان به دفع سموم و حفظ ایمنی مناسب بدن کمک می کند.

ویتامین E

علاوه بر داشتن فعالیت آنتی اکسیدانی، به عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند. این ویتامین در روغن برخی گیاهان یافت می شود. روغن جوانه گندم روغن فندق، روغن کانولا، روغن بادام روغن هسته انگور و روغن آفتابگردان از اصلی ترین منابع این ویتامین است.

ویتامین D

دریافت مناسب از منابع غذایی (ماهی های چرب لبنیات و زرده تخم مرغ) و قرار دریافت در مقابل نور آفتاب به صورت روزانه، در افزایش سطح ایمنی بدن کمک می کند.

ویتامین C

علاوه بر این که به عنوان یک آنتی اکسیدان است، مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود. منابع این ویتامین عبارت اند از: انواع فلفل، سبزی های برگ سبز مانند اسفناج و سبزی خوردن، توت فرنگی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، انواع کلم و کیوی.

ویتامین های گروه B

در تب نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد و برای متابولیسم و سوخت و ساز نیاز به ویتامین های گروه B بیشتر می شود که باید از منابع غذایی از جمله سبزی ها به ویژه برگ سبز و میوه ها، شیر و لبنیات، گوشت، دل و جگر، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار و حبوبات تامین شود.

آهن

کمبود آهن باعث آسیب و تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود . آهن در منابع گیاهی و منابع حیوانی یافت می شود منابع حیوانی شامل گوشت قرمز، مرغ و ماهی حاوی آهن است و منابع گیاهی مانند انواع سبزی ها، حبوبات، میوه های تازه و خشک شده و غلات کامل هم مقادیری آهن دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 819

به "توصیه های تغذیه ای برای بیماری های تب دار به خصوص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های تغذیه ای برای بیماری های تب دار به خصوص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید