ترکیه باز کردن گره تحریرالشام را به گروه های مخالف واگذار نموده است

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، مخالفان نظامی و سیاست مداران در تفسیر طرح ترکیه در جریان نشست مسؤولان پرونده سوریه به رهبری گروه های نظامی که روز سه شنبه در آنکارا برگزار گردید، اختلاف نظر دارند. تفسیر چشم انداز خود ترکیه درباره وضعیت ادلب و توافق نامه سوچی متفاوت است و این مساله نشان می دهد که اظهارات مسؤولان ترکیه کلی بوده است و این به نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران و کمیته های فنی موازی بازمی شود که یا درباره چهارمین منطقه کاهش تنش در ادلب و اطراف آن به توافق نهایی دست نیافته اند یا اینکه ترکیه نمی خواهد رهبران گروه ها را در جریان تفاهم های جدید قرار دهد.

ترکیه باز کردن گره تحریرالشام را به گروه های مخالف واگذار نموده است

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، به نوشته روزنامه القدس العربی، در صورت عدم اجرای جدی خروج سلاح های سنگین و گروه های تندرو و افراط گرا از منطقه عاری از سلاح سنگین مسؤولان ترکیه، نسبت به فروپاشی توافق نامه سوچی هشدار داده و اعلام کردند، گروه تروریستی هیئت تحریرالشام گرهی است که باید گگردده گردد و گروه های شورشی مسلح باید راه حلی برای این گره پیدا نمایند. این اظهارات بیانگر آغاز تغییر در موضع ترکیه و تشدید فشار سیاسی بر این هیئت است. این اقدام موضع قاطعانه ترکیه را یادآور می گردد؛ هنگامی که هیئت تحریرالشام با احداث ایست های بازرسی ترکیه در سوریه مخالفت کرد در مقابل آنکارا به اجرای عملیات نظامی تهدید و ارتشش را در مرزهای استان هاتای واقع در جنوب ترکیه مستقر و آغاز به جداسازی دیوار امنیتی میان سوریه و ترکیه کرد؛ اقدامی که رهبری تحریرالشام را وادار کرد از تصمیم خود منصرف شده و ورود نیروهای ترکیه اوایل اکتبر 2017 به سوریه را بپذیرد.

بر خلاف شایعات، آنکارا ایده تعامل نظامی مستقیم با مخالفان جهت اجرای توافق نامه سوچی را مطرح نکرد و تنها به قرار دادن گروه ها تحت فشاری که مسکو نیز همان کار را می کرد، بسنده کرد و در نهایت هم به دلیل وجود بقایای گروه های تندرو در منطقه عاری از سلاح سنگین یا منطقه 20 کیلومتری، توافق نامه مذکور اجرایی نشد و مسؤولان ترکیه نیز در صورت عدم پایبندی گروه ها به اجرای توافق نامه و باز کردن بزرگراه ها به روی عبور و مرور ترانزیتی نسبت به ادامه روند کنترل تدریجی توسط روسیه هشدار دادند.

روسیه حضور نیروهایش در بزرگراه ها و گشت های مشترک با نیروهای ترکیه در منطقه عاری از سلاح را با هدف اطمینان از خروج تسلیحات سنگین توسط گروه های مخالف میانه رو و آنالیز مقرهای نظامی و اطمینان از این مساله که شورشیان وابسته به جبهه ملی آزادی در این مقرها هستند و نه گروه های تندرو، مشروط می نماید. این شرط مستلزم اتخاذ مکانیزم بسیار پیچیده است و احتیاج دارد مسکو آمار و اسامی نظامیان را به دست آورد و این تنها در صورتی امکان پذیر است که آنکارا لیست گروه های جبهه ملی آزادی تحت حمایت خود را به اشتراک بگذارد. تنها با این اقدام پلیس نظامی روسیه می تواند نظامیان و وابستگی های آنها را تشخیص دهد و مساله تغییر شکل، پایین کشیدن پرچم های سیاه گروه های موجود در لیست تروریسم یا تغییر پوشش آنها یا تراشیدن ریش شان به دلیل دشواری مطالبات روسیه، بی فایده است.

پذیرفتن گشت های مشترک در منطقه عاری از سلاح و بزرگراه میان دو کشور توسط گروه های جبهه های ملی آغازی برای عادی سازی روابط واقعی با نیروهای روسیه در مرحله نخست و نیروهای دولت دمشق در مرحله دوم خواهد بود و گشت ها و حفاظت از آنها بسته به توزیع بخش ها، با خواست و تمایل فیلق الشام یا گروه های جبهه ملی انجام خواهد شد.

علاوه بر آن، رهبران گروه های جبهه ملی از پافشاری روسیه بر اصلاح عمق منطقه عاری از سلاح سنگین خبر دادند که طبق متغیرات نظامی اخیر پس از کنترل این کشور بر حومه شمالی حماه و خان شیخون یعنی از خط جبهه جدید و نه از خط پیش از پنجم مه 2019، عمق منطقه عاری از سلاح 20 کیلومتری گردد؛ مساله ای که تا حد زیادی با شرط روسیه برای گسترش عمق منطقه امن تا 30 کیلومتر از خط جبهه جدید از اوایل ماه میلادی جاری همخوانی دارد.

در کل، خواه توافقی میان دو ضامن آتش بس در سوریه یعنی ترکیه و روسیه بر سر عمق منطقه امن 20 کیلومتری یا 30 کیلومتری اجرا شده باشد یا نه، این مساله به این معنی است که این حق به روسیه داده گردد تا به تفتیش و بازرسی سهل الغاب، حومه حماه، حومه شرقی ادلب، حومه معرة النعمان، همه اراضی شرق بزرگراه حلب - دمشق، جبل الترکمان، حومه غربی حلب و منطقه کوچکی که شامل عندان و حریتان در حومه شمالی حماه است، بپردازد، بیرون کردن نهایی گروه های تندرو از این منطقه تضمین گردد و گروه هایی که توافق را نمی پذیرند در پایگاه کوچک مرزی در شمال ادلب محاصره شوند.

همچنین در سطح دولت محلی، بعضی از مخالفان اعلام کردند که روسیه پذیرفته است، منطقه ادلب توسط دولت موقت سوریه وابسته به اپوزیسیون ائتلاف ملی مدیریت گردد. این در حالی است که دولت دمشق کوشش دارد نهادهای دولت سوریه را به کل منطقه کاهش تنش بازگرداند و شرط نموده است که پلیس مدنی به عنوان یک حاکمیت در ازای کنار گذاشتن مرحله ای استقرار نیروهای ارتش و سازمان اطلاعات وارد این منطقه گردد. این مساله موجب می گردد چنین انگاشته گردد که صحبت از ورود دولت موقت صرفا توهم بعضی از مخالفان سوری است که همچنان در حالتی از انکار شکست و واقعیت جدید به سر می برند. زیرا ایست بازرسی ترکیه در مورک با نیروهای دولت دمشق احاطه شده است و راه امدادرسانی به این ایست بازرسی از میان سربازانی با نظارت روسیه می گذرد و همین وضعیت درخصوص چهار ایست بازرسی در شرق بزرگراه حلب - دمشق نیز حاکم خواهد بود. کسانی که این ادعا را دارند از این مساله غافل هستند که ترکیه همان طرف ضعیف در این توافق بوده و نمی تواند آن را اجرایی کند؛ مساله ای که از زمان امضای آن تا به امروز مشهود بوده است.

روشن است که پرونده ادلب با بقای هیئت تحریرالشام به صورت کامل به حالت تعلیق درآمده است اما این گروه تروریستی می داند که قدرت مقابله با حملات تحت حمایت روسیه را ندارد و به همین دلیل کوشش نموده است کار را به گروه های دیگر محول کند همان کاری که در محور سکیک و التمانعه در شرق خان شیخون انجام داد؛ هنگامی که ماموریت دفاع از این محور را به دو گروه حراس الدین و انصارالتوحید محول کرد تا توان آنها را تضعیف کند. هیئت تحریرالشام کوشش می نماید در این مرحله از میزان خسارت های خود بکاهد و احتمال می رود که در صورتی که دولت دمشق و روسیه جنگ خود را بر سر کنترل بر حومه شرقی ادلب و دو شهر سراقب و معره النعمان و بزرگراه حلب - دمشق کامل نمایند، این هیئت جنگ نکند و به همین دلیل با ورود دولت دمشق به خان شیخون، در حال خارج کردن تجهیزات نظامی خود از شرق این بزرگراه است.

حل معادله ادلب اگر غیرممکن نباشد، ابهامات بسیار دارد و ایستادگی در برابر روسیه غیرممکن است و عادی سازی روابط با آن مردود و اجرای توافق نامه سوچی به خروج هیئت تحریرالشام و گروه های وابسته به آن منوط است و در صورت مخالفت هم نمی تواند ایستادگی را تاب بیاورد و همه این موارد منجر خواهد شد دولت دمشق ادلب را پس بگیرد اما دیگر ادلب مانند ادلب قبل نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 92

به "ترکیه باز کردن گره تحریرالشام را به گروه های مخالف واگذار نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه باز کردن گره تحریرالشام را به گروه های مخالف واگذار نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید