انتقاد عضو شورای شهر تهران از عدم اجرای مصوبات این شورا توسط حناچی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نظری ضمن انتقاد نسبت به اجرایی نشدن 3 مصوبه شورا در جهت مقابله با کرونا در پایتخت گفت: ایستگاه های پر رفت و آمد مترو باید جداسازی گردد.

انتقاد عضو شورای شهر تهران از عدم اجرای مصوبات این شورا توسط حناچی

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ داستان نویسی، حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در نامه ای خطاب به شهردار تهران پیشنهاداتی را پیرامون مقابله با کرونا در پایتخت همزمان با سرانجام رسمی تعطیلات نوروزی ارائه کرد.

وی در این نامه از شهردار تهران خواسته تا طبق سه مصوبه شورای شهر تهران در تاریخ های ششم، نوزدهم و بیست وپنجم اسفند سال 98 برای مقابله کرونا و نیز بند 15 از ماده 55 قانون شهرداری ها موارد مذکور را اجرا کند.

متن کامل نامه به توضیح ذیل است:

در شروع برخود لازم می دانم از اقدامات شایسته و شایان تقدیر بخش های مختلف شهرداری تهران در مقابله با ویروس کرونا که مطابق با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران باعنوان الزام شهرداری تهران به انجام اقدامات لازم و فوری جهت افزایش تاب آوری شهر تهران برای پیشگیری و کاهش اثر ناشی از آلودگی ویروس کرونا اجرا شده است، تشکر و قدردانی کنم.

اما آنچه باعث نگارش این نامه به جنابعالی شد، بعضی گلایه ها و البته پیشنهاد هایی بود که در این مدت از سوی شماری از شهروندان، کارکنان و نیز بازنشستگان شهرداری تهران به اینجانب منتقل شده، این موارد و پیشنهاد ها را با هم فکری تعدادی از همکارانم در شورای شهر تهران مورد آنالیز قرار داده و در نهایت، نکاتی حاصل شد که ضروری است طبق سه مصوبه شورای شهر تهران در تاریخ های ششم، نوزدهم و بیست وپنجم اسفند سال 98 و نیز بند 15 از ماده 55 قانون شهرداری ها اجرایی گردد.

باتوجه به سرانجام تعطیلات نوروزی یکی از نگرانی های جدی، پیرامون افزایش حجم تردد و عبور و مرور در معابر پایتخت است که امیدوارم ستادملی مقابله با کرونا تصمیم تداوم تعطیلی تا سرانجام فروردین را اتخاذ کند. اما در شرایط فعلی، چه تصمیمی اتخاذ گردد و چه نگردد، پیشنهاد می کنم شهرداری تهران در معابر و مناطق پرتردد، نسبت به افزایش فضای و محیط رفت و آمد عابران پیاده به شکل موقت اقدام کند. نمونه ای از این اقدام در کشور هایی نظیر آلمان و اتریش به اجرا درآمده و موفقیت قابل توجهی هم داشته است که این موارد را به پیوست خدمت تان ارسال نموده ام.

همچنین پیشنهاد می کنم فضای ورود و خروج در ایستگاه های مترو و به ویژه ایستگاه های پر رفت و آمد، جداسازی و با استفاده از المان های گرافیکی آشکارسازی گردد. به این شکل که راستا یا دری مخصوص برای ورود و راستای معین نیز برای خروج از این فضا به وسیله رنگ کردن کف راستا معین گردد. این امر سبب کاهش تماس مردم با یکدیگر و افزایش سرعت حرکت در نقاط دارای تراکم جمعیتی خواهد شد. در داخل واگن های مترو نیز ضروری است همیشه سیستم تهویه روشن باشد.

مساله دیگر در خصوص فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار شهرداری تهران است. بار دیگر از کارکنان خدوم این مراکز که در تمام ایام توصیه به خانه نشینی، برای خدمت به مردم در محل کار خود حاضر بودند تشکر می کنم. درعین حال نگرانی هایی در خصوص افزایش مراجعات به این مراکز و تجمع در آن ها وجود دارد. کما اینکه تصاویری از بعضی از میادین میوه و تره بار پایتخت در ایام نوروز منتشر شد که نشان دهنده تراکم بالای جمعیت بود.

به همین دلیل نیز باتوجه به اینکه هنوز زیرساخت کافی برای فروش اینترنتی مهیا نشده، ضروری است حداقل سیستمی برای کنترل جمعیت داخل فروشگاه ها و این مراکز درنظر گرفته و اعلام گردد که در حال حاضر، در هر واحد فروشگاهی چند نفر حضور دارند. این امر منجر به اطلاع مردم از ساعات خلوت و تشویق ایشان به عدم تجمع و تراکم بالای جمعیت می گردد. همچنین ضروری است با خط کشی کف و نوارکشی، فاصله مناسب را میان مراجعه نمایندگان ایجاد کنیم. در این مورد نیز چند نمونه صورت گرفته در دیگر کشور ها به پیوست ارسال می گردد.

همان طور که اطلاع دارید، مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون نیز مدت هاست تصویب شده، اما هنوز به طور کامل اجرایی نشده است. پیشنهاد می کنم در این شرایط از رانندگان وانت بار ها و دیگر مشاغل سیار که پیش تر در چرخه توزیع محصولات میوه و تره بار نقش داشته و در این ایام بیکار شده اند، استفاده گردد.

این افراد می توانند به عنوان عرضه نمایندگان محصولاتی که به شکل اینترنتی یا تلفنی از میادین میوه وتره بار خریداری شده اند فعالیت نموده و محصولات را بر اساس آموزش هایی که می بینند در طول روز به مشتریان برسانند. بدیهی است که تجهیز و ارتقا زیرساخت ها برای فروش اینترنتی محصولات پس از فروکش بیماری کرونا نیز می تواند ادامه داشت باشد.

واضح است که رعایت فاصله مناسب امری مهم در پیش گیری از ابتلا به کرونا است به همین منظور، از شهرداری تهران می خواهم که در فضا های عمومی نظیر فروشگاه ها و مراکز خرید، ایستگاه های مترو و اتوبوس و ... آموزش هایی درمورد رعایت فاصله مناسب نصب کند و علاوه بر آن، در مراکز شلوغ به وسیله خط کشی موقت در کف، چنین اقداماتی را انجام دهد. نمونه های صورت گرفته در بعضی از شهر های دنیا نیز وجود دارد که به پیوست ارائه شده است.

در خصوص اماکن ورزشی شهرداری تهران، دریافت اجاره بها و شهریه ای که بعضا از سوی بعضی شهروندان پرداخت شده، دغدغه ها و نگرانی هایی وجود دارد که باید حل گردد. کاش همان طور که بار ها حضور خودتان نیز گفته ام، از برون سپاری این مجموعه ها جلوگیری می شد. اما در حال حاضر ضروری است با پیمانکاران این اماکن ورزشی در خصوص اجاره بها تعامل صورت گیرد.

همچنین ضروری است سازمان ورزش در خصوص شهریه های از پیش اخذ شده شهروندان نیز تمهیداتی را بیاندیشد. همچنین پیشنهاد و درخواست می کنم که اماکن ورزشی حداقل تا سرانجام فروردین تعطیل بمانند.

در بحران کرونا، شهرداری تهران از ظرفیت و توان تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و افراد داوطلب بی بهره نبود، اما متاسفانه تعامل مدیریت شهری با این تشکل ها و افراد کافی نبود. این موضوعی است که از سوی فعالان چندین تشکل و سازمان مردم نهاد نیز به بنده منتقل شده است. این امر سبب شده تا حتی بعضی هماهنگی ها که از سوی ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران صورت گرفته بود، به نتیجه مطلوب نرسد؛ لذا ضروری است که ترتیبی اتخاذ گردد تا سمن ها و داوطلبان در این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

از این ظرفیت بزرگ علاوه بر اقدامات فیزیکی، در حوزه فرهنگسازی، آگاهی بخشی و فضای مجازی نیز می توان بهره برد.

تشکل ها و سازمان های مردم نهاد همچنین می توانند بازویی توانمند برای مدیریت شهری در یاری به افراد دارای فقر شدید، بی خانمان و ساکنان سکونت گاه های نامناسب باشند. نیک می دانید که توصیه در خانه بمانید، تازمانی که همه ارکان حکومت همت و اراده ای جدی برای حل مشکل فقرا نداشته باشند، برای این قشر اجرایی نخواهد شد. در شرایط فعلی ضروری است مدیریت شهری با تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی، به ویژه در میان صاحبان بنگاه های تجاری و استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، در این زمینه گام های موثرتر بردارد.

همچنین به نظر می رسد طرح ترافیک باید تا سرانجام این بیماری معلق گردد یا لااقل به شکلی دیگر اجرا گردد. آن طور که اعلام شده، باتوجه به اینکه بیشتر ادارات و ارگان ها نیز در مرکز شهر قراردارند، کارمندان و مردم مجبور به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی خواهند شد. پیشنهاد می کنم که تا زمان عادی شدن شرایط و سرانجام همه گیری کرونا، اجرای طرح ترافیک معلق گردد یا در صورت نگرانی پلیس از ایجاد ترافیک در هسته مرکزی شهر، حداقل امکان یک بار ورود و خروج رایگان و بدون جریمه برای تمامی پلاک ها در طول زمان اجرای طرح فراهم گردد تا کارمندان و شهروندان کمتر از مترو و اتوبوس استفاده نمایند. از شما می خواهم موضوع را به وسیله شورای ترافیک پی گیری کنید.

نکته دیگر در خصوص بعضی امور رسانه ای و اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری تهران در فضای مجازی است. در این زمینه شهرداری تهران تولیدات و اقدامات مفید و قابل قبولی انجام داده، اما متاسفانه بعضا اصرار بر پخش انحصاری بعضی از تولیدات با بخشی نگری در زیرمجموعه شهرداری یا عدم همکاری زیرمجموعه های شهرداری و نهاد های خارج از مجموعه مدیریت شهری در انتشار این تولیدات، سبب شده تا این اقدامات خوب، امکان عرضه و دیده شدن گسترده را از دست بدهند.

به عنوان مثال اطلاع رسانی مناسبی در خصوص کنسرت های شبانه که با همت شهرداری صورت گرفته صورت نگرفته و شمار قابل توجهی از شهروندان از برگزاری آن بی خبرند. ابهاماتی در خصوص حجم اینترنت شهروندان برای تماشای این کنسرت ها نیز وجود دارد و متاسفانه اغلب پلتفرم های انتخاب شده برای پخش مخاطب را مجبور به عضویت می نمایند.

تولیدات دیگری نیز وجود دارد که از گوشه و کنار با خبر شده ام که از سوی شهرداری تهران صورت گرفته، اما اطلاع رسانی مناسبی در خصوص آن انجام نشده و حتی سایت Tehran.ir به عنوان سایت اصلی شهرداری تهران نیز نسبت به آن ها توجه کافی نداشته است. به نظر می رسد ضروری است تمامی بخش های شورای شهر و شهرداری، هماهنگ با یکدیگر اقدام به انتشار این محتوا ها نموده و فضایی هم فراهم گردد تا امکان انتشار تولیدات سازمان های مردم نهاد نیز از بستر های مختلف مجموعه مدیریت شهری انجام گردد.

بخش دوم این پیشنهادات مربوط به کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران است. به خوبی در جریان مسائل مالی و بدهی های به یادگار مانده از دوران مدیریت شهری قبلی هستم و می دانم که شرایط فعلی نیز زیان های مالی فراوانی برای مدیریت شهری برجای گذاشته است. با وجود این، ضروری است به سلامت و معیشت کارکنان شهرداری تهران و افراد وابسته به شهرداری توجه جدی گردد.

ضروری است پیمانکاران از به کارگیری کارگران برای اموری نظیر رنگ آمیزی نرده و جدول و دیگر امور غیرضروری حداقل تا سرانجام فروردین خودداری نمایند. متاسفانه بعضی از کارگران زحمتکش شهرداری نگرانی هایی بابت حقوق و مزایای خود در فروردین ماه داشتند. تاکید می کنم که پیمانکاران موظف به پرداخت تمام و کمال حقوق و مزایای پرسنل خود هستند و در غیر این صورت، ضروری است به شیوه های قانونی در صلاحیت پیمانکاران تجدیدنظر شده و از سپردن پیمان های بعدی به ایشان ممانعت گردد.

در خصوص مجموعه شهرداری نیز ضروری است توجه جدی به معیشت کارمندان صورت گیرد. شمار زیادی از نیرو های سازمان مدیریت پسماند، عوامل آتش نشانی، عوامل مجموعه بهشت زهرا، کارمندان فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار، کارکنان گرم خانه ها و سامان سراها، کارمندان مترو، رانندگان اتوبوس و مترو و تاکسی و ... در این ایام نه تن ها در محل کار خود حضور داشتند، بلکه با حجمی بیشتر از ماموریت و البته استرس فراوانی که ناشی از نگرانی درباره سلامت خود و خانواده شان بود، به انجام وظیفه پرداختند. ضروری است مشوق های مالی برای این عزیزان و نیز حمایت های معنوی از آنان و خانواده های شان صورت پذیرد.

پاکبان ها گروهی ویژه هستند که حتما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. این عزیزان با حجمی بالا از زباله هایی نظیر دستکش، ماسک و ... روبه رو بوده و هستند و بعضا شرایط مالی مناسبی هم ندارند. به همین دلیل انتظار می رود علاوه بر تشویق های مالی و حمایت های معنوی، شهرداری نسبت به پایش سلامت این افراد و خانواده های شان نیز اقدام کند.

در خصوص بازنشستگان هم باید تدابیری اتخاذ گردد که تا حد امکان نیازی به مراجعه حضوری ایشان برای انجام امور اداری وجود نداشته باشد. همچنین باید شهرداری حساسیت ویژه ای در خصوص پایش سلامت این عزیزان که عمری در مدیریت شهری خدمت نموده و امروز به حق انتظار همیاری و تعاون از شهرداری را دارند، داشته باشد.

در سرانجام امیدوارم بیماری کووید 19 هرچه زودتر از کشور عزیزمان و دنیا جدا گردد و دوباره تجمعات انسانی و اجتماعی مردم شکل بگیرد. اما از شهرداری می خواهم بعضی از امور حضوری خود نظیر صدور پروانه ساختمانی و پرداخت عوارض و ... را همچنان به شکل اینترنتی و برخط ادامه دهد، تا هم از بعضی تخلفات در این حوزه جلوگیری گردد و هم امور مردم در شفافیت کامل پیش رود. اقدامات اخیر نشان داد که بسیاری از پافشاری ها بر انجام حضوری امور، ناشی از کج سلیقگی و بدون منطق بوده که ضروری است رویه در خصوص آن ها تغییر یابد.

شاید همین اقدامات موثر و مفید، به ما شهامت بازنگری در ایده ای صحیح که به بدترین شکل انجام شد یعنی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک را بدهد. به نظر می رسد باید از همین جا شروع کنیم و به این نقض غرض و نقض غرض های این چنینی که نقشی در ایجادش نداشته ایم سرانجام دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 571

به "انتقاد عضو شورای شهر تهران از عدم اجرای مصوبات این شورا توسط حناچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد عضو شورای شهر تهران از عدم اجرای مصوبات این شورا توسط حناچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید