از جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران از احتمال برگزاری جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی تا انتها سال اطلاع داد.

از جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

دکتر سیف الله جلیلی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که شورای عالی موزه های دانشگاهی یک گردهمایی بوده که به ابتکار موزه علوم و فناوری برگزار می شد، ولی در سال 1399 به دلیل شیوع کرونا جلسه این شورا تشکیل نشد، گفت: اگر شرایط به همین شکل پیش رود، شاید تا خاتمه سال این گردهمایی به صورت مجازی تشکیل گردد تا درباره مشکلاتی که موزه های علوم در سراسر کشور دارند، بحث گردد. متاسفانه سال جاری شرایط همه موزه ها چه موزه های علوم و چه موزه های سنتی به دلیل شیوع کرونا از لحاظ بازدیدنماینده تعریفی ندارد. اغلب فعالیت های موزه ها به صورت مجازی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره صندلی موزه های علوم و فناوری در آیین نامه های دانشگاهی، اظهار کرد: بیشتر موزه های دانشگاهی زیر نظر معاونت پژوهش وفناوری هستند و برخی از آن ها ممکن است زیر نظر ریاست دانشگاه باشند، ولی قاعده یکسانی که همه موزه های دانشگاهی از آن تبعیت نمایند، وجود ندارد. اساسا مصوبه یا دستورالعملی برای تشکیل موزه های دانشگاهی به طور یکسان وجود ندارد.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران ادامه داد: از آن جایی که بیشتر این موزه های دانشگاهی هم به طور خودجوش و با مشارکت اعضای هیئت علمی علاقه مند راه اندازی شده اند، بنابراین با توجه به این که آن شخص یا معاونت چه ارتباطاتی داشته باشد، موزه دانشگاه مربوطه توسط یکی از واحدهای دانشگاه اداره می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این که پلتفرم بانک اطلاعاتی موزه های دانشگاهی آماده شده است و این بانک از لحاظ نرم افزاری مهیاست، گفت: بناست در جلسات بعدی شورای موزه های دانشگاهی این موضوع به بحث گذاشته گردد. در جلسه قبلی این شورا تفاهم بر روی این که این اطلاعات به چه شکلی ارائه گردد، وجود نداشت. اگر اطلاعات موزه های دانشگاهی به صورت یک پایگاه اطلاعاتی منسجم شکل بگیرد، نه تنها برای داخل کشور بلکه برای افراد خارج از کشور هم قابل استفاده است.

جلیلی اضافه نمود: تفاهم خوبی در زمینه ایجاد این بانک اطلاعاتی وجود ندارد و هر دانشگاه و موزه ای ایده جداگانه ای در این زمینه دارد. با این وجود ما کوشش کردیم بستر لازم را فراهم کنیم تا همه موزه ها اطلاعات خود را ثبت نمایند، اما هنوز نهایی نشده است و قرار است در جلسه بعدی شورای عالی موزه های دانشگاهی رباره این موضوع صحبت کنیم تا تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

وی با بیان این که اساسا هیچ قاعده مشخصی برای بودجه موزه های دانشگاهی وجود نداشت، اعلام نمود: اما در سال گذشته، بندی در ردیف بودجه دانشگاه ها آمد که بر اساس آن می توانستند از یک سری ردیف ها به موزه های خود یاری نمایند. عنوان این ردیف بودجه یاری به احداث مساجد، بازسازی بناهای تاریخی و موزه های دانشگاهی است و قرار بود موزه های دانشگاهی از آن استفاده نمایند. این پیشرفت خوبی بود، اما من گزارش دقیقی از این که واقعا در حال حاضر چه مقداری از این بودجه تخصیص پیدا نموده است، ندارم. در جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی رؤسای این موزه ها گزارش خواهند داد که آیا این بند اجرایی شده است یا خیر.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران تاکید نمود: تمام کوشش ما این است که برگزاری جلسه این شورا سال جاری نهایی گردد. اساسنامه این شورا تدوین شده، ولی نهایی نشده است.

وی در خاتمه درباره فعالیت های موزه ملی علوم و فناوری در دوران شیوع کرونا، گفت: بیشتر فعالیت های موزه به صورت مجازی دنبال می گردد، هر چند که با رعایت پروتکل ها تعداد محدودی بازدیدنماینده داریم. استقبال از فعالیت های مجازی موزه در بخش هایی بسیار خوب است و در بخش هایی دیگر خیر. اما در مجموع رضایت نسبی وجود دارد. خوشبختانه استقبال مردم روزبه روز بهتر می گردد. علاوه بر این، مشغول برنامه ریزی هستیم تا در نیمه دوم سال با برنامه های مجازی مدارس آموزش هایی به دانش آموزان ارائه دهیم.

به گزارش خبرنگاران، در پنجمین نشست تخصصی موزه های دانشگاهی که در تاریخ 12 دی ماه سال 1397 در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید، شورای عالی موزه های دانشگاهی به ریاست مسعود برومند، معاون پیشین پژوهش و فناوری وزیر علوم و دبیری سیف الله جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری تشکیل شد. در این شورا که در راستای ایجاد شبکه، تقویت، سامان دهی، توسعه زیرساخت ها، تثبیت صندلی حقوقی، برنامه ریزی برای تأمین و مدیریت منابع اقتصادی و ایجاد نظام موزه داری در مجموعه وزارت عتف تشکیل می گردد، 5 نماینده موزه های دانشگاهی نیز حضور دارند.

سیامک خادمی، معاون پیشین پژوهشی موزه ملی علوم و فناوری ایران در این نشست یکی از مهمترین مسائل موزه های دانشگاهی را صندلی حقوقی آن ها عنوان و تشریح کرد: در حال حاضر رد پای موزه های دانشگاهی در اسناد بالادستی دیده شده، اما صندلی مشخصی برای موزه ها در چارت دانشگاه در نظر گرفته نشده است؛ از جمله آنکه برخی از آن ها زیرمجموعه کتابخانه، روابط عمومی یا معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه هستند.

وی در ادامه این جلسه از آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مشخص صندلی موزه های دانشگاهی در چارت دانشگاه اطلاع داد و اضافه نمود: از مسئولان موزه های دانشگاه تقاضا دارم نسبت به ثبت درخواست خود در این زمینه اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 904

به "از جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جلسه شورای عالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید