آشنایی با شماری از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، هر ساله گردشگران زیادی به ایران می آیند. بعضی از آنها بعد از اینکه طعم غذاهای ایرانی را می چشند، تمایل دارند که پس از بازگشت به کشور خود و در منزل نیز این غذاهای خوشمزه را بپزند. این کار باعث می گردد که خاطرات مسافرت به ایران برایشان زنده شده و احساس خوب و خوشایندی داشته باشند. با ما در مقاله معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها همراه شده تا شما را با شماری از برترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها آشنا کنیم.

آشنایی با شماری از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها

کباب کوبیده

کوبیده در میان ایرانیان و گردشگران خارجی از هواداران زیادی برخوردار است. شیوه های مختلف و متنوعی برای سرو کباب در دنیا وجود دارد اما نحوه سرو آن در ایران یکی از برترین روشها است. تهیه کباب کوبیده احتیاج به مهارت بالا و دقت فراوان دارد و برای اینکه در این کار ماهر شوید، باید تمرین زیادی را انجام دهید. کباب کوبیده طعم بی نظیر و فوق العاده ای دارد و بیشتر گردشگران خارجی با یکبار میل این غذا، به هواداران جدی آن تبدیل می شوند. عده ای دیگر نیز تمایل دارند که با روش تهیه آن آشنا شده تا اگر در کشور خودشان هوس کباب کوبیده کردند، بتوانند آن را آماده نمایند.

در ابتدا باید میزانی از گوشت را که مخلوطی از گوشت گوسفندی و گاوی است، به همراه کمی دنبه چرخ نمایید. برای اینکه مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند، بهتر است که این کار را در دو مرحله تکرار کنید. سپس، یک پیاز بزرگ را بردارید و رنده نمایید. پس از گرفتن آب آن، پیاز را چیزی حدود 15 دقیقه در درون یخچال قرار دهید. در مرحله بعد، شما باید زعفران را دم نموده و به همراه بکینگ پودر، نمک و فلفل سیاه به مخلوطی که از قبل تهیه نموده اید، بیفزاید.

سپس، باید این مواد را به خوبی ورز دهید تا با یکدیگر مخلوط شوند. هدف از این کار جلوگیری از تکه تکه شدن مواد در هوا هنگام برداشتن آن از درون ظرف است. پس از انجام تمامی این مراحل، به یاری یک سلفون روی ظرف را بپوشانید و در درون یخچال قرار دهید. چیزی حدود دو ساعت صبر کنید و سپس سیخ هایی را که برای کباب کوبیده مناسب هستند، بردارید و به آنها آب پیاز بمالید. مرحله آخر این است که کمی از مواد تهیه شده را بردارید و بر روی سیخ پهن نمایید.

آنگاه با انگشتان دست خود فشار اندکی را به مواد وارد کنید و آن را روی سیخ نقش بندی نمایید. در نهایت، روی زغال قرار دهید تا کباب گردد. زمانی که کباب کوبیده حسابی مغز پخت شد، آن را از روی زغال بردارید و در یک ظرف خالی نموده و به همراه خانواده نوش جان فرمایید.

قورمه سبزی

قورمه سبزی چیزی نزدیک به 5 هزار سال قدمت دارد و آن را معمولا در کنار چلوی ساده، زعفرانی یا کته سرو می نمایند. در کنار قورمه سبزی هم از سالاد شیرازی استفاده می گردد. از آنجایی که قورمه سبزی دارای طبع بسیار گرم است، مصرف سالاد شیرازی ترش سبب می گردد که کبد شما دچار گرمازدگی نگردد. برای تهیه قورمه سبزی باید از سبزی های خاصی استفاده گردد که از جمله مهمترین این سبزی ها می توانیم به جعفری و تره اشاره کنیم که باید به یک اندازه مورد استفاده قرار گیرند. اسفناج و گشنیز نیز از سبزی های مورد احتیاج بوده که باید به اندازه نصف جعفری و تره استفاده شوند.

شنبلیله، شوید و سیر سبز نیز در سبزی خورشتی مشاهده می شوند که هر کدام به میزان اندکی مورد استفاده قرار می گیرند. پس از اینکه سبزی های مورد احتیاج را تهیه کردید، باید آنها را ریز کنید. سبزی خورشتی را باید به حدی خرد نمایید که از سبزی آش ریزتر باشد. پس از آن لیمو عمانی، لوبیا چیتی یا لوبیا قرمز و ادویه های معطر را به مواد بیفزایید. استفاده از گوشت گوسفندی نیز باعث می گردد که قورمه سبزی طعم خوشمزه تری داشته باشد.

در ابتدا باید سبزی های ریز شده را سرخ کنید و پس از آن، کمی روغن را در درون ماهیتابه بریزید و گوشت را به همراه پیاز و ادویه تفت دهید. آنگاه، سبزی سرخ شده را به آن بیفزایید و کمی آب بریزید. چیزی حدود 2 ساعت صبر کنید و به آن رب گوجه فرنگی که از قبل سرخ شده را اضافه نمایید. در این مرحله لیمو عمانی خیس خورده را نیز باید اضافه کنید. آنگاه، چیزی حدود یک ساعت زمان بگذارید تا قورمه سبزی بپزد. زمانی که خورشت حسابی جا افتاد، می توانید گاز را خاموش کنید. زمانی که میزان کمی آب در خورشت باقی بماند و روغن بر روی سطح خورشت جمع گردد، از اصطلاح جا افتادن استفاده می کنیم.

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی به روش آسانی تهیه و طبخ می گردد و شما نیز می توانید آن را به راحتی در منزل آماده کنید. از جمله مواد لازم برای تهیه این مورد از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها می توانیم به تخم مرغ، گوجه و بادمجان اشاره کنیم که به راحتی از بازار می توانید آنها را خریداری کنید. مواد دیگر همانند فلفل سیاه، نمک و روغن هم در هر خانه ای پیدا می گردد.

در ابتدا، تعدادی بادمجان را بردارید و آنها را کباب کنید. سپس، باید آنها را به طور کامل له نمایید. در مرحله بعد، گوجه ها را برداشته و پوست آنها را جدا کنید. سپس، گوجه ها را خرد نموده و ظرف دیگری را بردارید و در درون آن میزانی سیر داغ تهیه کنید. حال، باید گوجه ها را در درون این ظرف بریزید. در این مرحله رب را نیز اضافه نموده و میزان کمی آب به آن بیفزایید. اضافه کردن بادمجان نیز باید در زمانی که غذا به روغن افتاده، صورت گیرد. پس از آن تخم مرغ هم زده را که از قبل آماده نموده اید، به قابلمه اضافه نمایید. هم زدن این مواد با یکدیگر باید تا زمانی که حسابی مخلوط شوند، ادامه پیدا کند. در نهایت، میرزا قاسمی را در درون ظرف سرو ریخته و نوش جان فرمایید.

جوجه کباب

جوجه کباب بسیار خوشمزه بوده و از قدمت زیادی برخوردار است. این مورد از برترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها را به دو صورت تهیه می نمایند؛ روش سنتی و روش بدون استخوان. به طور معمول جوجه کباب بدون استخوان را به همراه برنج در وعده ناهار سرو می نمایند و نوع سنتی آن را نیز با نان و در وعده شام می خورند.

ابتدا، باید مرغ های تکه تکه شده را از مرغ فروشی تهیه کنید و سپس آنها را بشویید. مرحله بعد، آماده کردن زعفران دم نموده است و در این میان، می توانید یک پیاز بزرگ را بردارید و به صورت خلالی ریز نموده و کنار بگذارید. فلفل دلمه ای خرد شده و سیر خرد شده نیز از دیگر مواد لازم برای تهیه جوجه کباب هستند. فلفل دلمه ای را به هیچ وجه رنده نکنید، چرا که باعث می گردد به تکه های مرغ بچسبد. از شب قبل باید مواد لازم برای تهیه جوجه کباب را آماده کنید. بنابراین، موادی را که تهیه نموده اید، در درون یک ظرف بریزید و سپس، به آن زعفران دم نموده را بیفزایید.

این مواد باید چیزی حدود 2 ساعت در درون یخچال نگهداری شوند. سپس، ظرف را از یخچال خارج کنید و کمی روغن زیتون را به آن اضافه نمایید. در مرحله بعد، با استفاده از یک سلفون روی آن را بپوشانید و در درون یخچال بگذارید. سپس، 20 دقیقه قبل از به سیخ کشیدن، مواد را از درون یخچال خارج نموده و میزان اندکی نمک، فلفل سیاه و پودر سیر را نیز به آن بیفزایید. اکنون، مواد را به سیخ بکشید و روی زغال آنها را کباب کنید. در کنار جوجه کباب هم می توانید از گوجه کبابی، فلفل کبابی و لیمو ترش تازه استفاده نموده و لذت ببرید.

کشک بادمجان

کشک بادمجان را به دو صورت مجلسی و ساده سرو می نمایند که در هر دو صورت بسیار لذیذ و خوشمزه است. برای تهیه این غذا به موادی همانند مغز گردوی آسیاب شده، کشک و بادمجان احتیاج دارید. پیاز، نمک، نعنا و روغن نیز بعضی دیگر از مواد مورد احتیاج برای تهیه کشک بادمجان هستند که معمولا در هر خانه ای پیدا می شوند. در بعضی از منطقه ها برای اینکه طعم غذا بهتر گردد، از گوشت چرخ نموده نیز استفاده می نمایند. استفاده از سیر داغ، نعنا داغ و پیاز داغ نیز طعم و بوی خاصی را به آن می بخشد. برای تهیه کشک بادمجان، ابتدا باید بادمجان ها را آماده کنید که این کار به دو صورت سرخ کردن یا کبابی انجام می گردد.

در این مرحله باید بادمجان ها را به طور کامل له نمایید و نعنا داغ و پیاز داغ را به صورت جداگانه آماده کنید. اکنون، زمان آن است که سیر را اضافه نموده و حسابی سرخ کنید. آنگاه، باید بادمجان هایی را که له نموده اید، به همراه نعنا داغ و گردوی آسیاب شده به مواد بیفزایید. مرحله بعدی، حل کردن کشک در آب و اضافه کردن آن به مواد است. زمانی که آب اضافه بخار شد، یک ماده کشدار و غلیظ حاصل شده که به معنای این است که این مورد از برترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها آماده سرو هست.

خورشت بادمجان

مواد لازم برای تهیه خورشت بادمجان اصیل ایرانی عبارتند از گوشت گوسفندی، غوره، گوجه و بادمجان. امکان استفاده از مواد معطر و لیمو عمانی نیز به جای غوره وجود دارد. معمولا از رب نیز در تهیه خورشت بادمجان استفاده می گردد که هدف از این کار، خوش رنگ و لعاب کردن است.

در مرحله اول، باید تفت دادن گوشتهای خورشتی در روغن انجام گردد. سپس، باید کمی ادویه را به آن بیفزایید، شعله گاز را روی حالت کم قرار دهید و بگذارید که گوشتها چیزی حدود دو ساعت به خوبی پخته شوند. در این فاصله، ظرف دیگری را بردارید و میزانی رب را در درون آن سرخ کنید و سپس آن را به مواد بیفزایید. مرحله بعدی، افزودن غوره به مواد است. چیزی حدود یک ساعت باید زمان بگذارید تا حسابی بجوشد. در ظرف دیگری بادمجان ها را سرخ کنید و در هنگام سرو این مورد از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها می توانید بادمجان های سرخ شده را در ظرف قرار دهید و نوش جان فرمایید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 مهر 1402 بروزرسانی: 3 مهر 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1942

به "آشنایی با شماری از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شماری از معروف ترین غذاهای ایرانی مورد علاقه خارجی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید