کارشناس چینی: پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد، منتقدان: کافی نیست

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بحث پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد چالش های زیادی را در خصوص هزینه های سرسام آور تربیت و عظیم کردن فرزند در رسانه های اجتماعی چین به راه انداخته است.

کارشناس چینی: پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد، منتقدان: کافی نیست

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نتایج یک سرشماری در چین حکایت از کاهش رشد جمعیت چین نسبت به دهه های اخیر دارد.

به گزارش خبرنگاران، اینک کارشناسان و سیاست مداران چینی نگران کاهش رشد جمعیت و به دنبال آن کاهش نیروی کار در آینده هستند.

کارشناسان حوزه جمعیت چین پیشنهاد سیاست های تشویقی را مطرح نموده اند.

رویترز در این باره نوشت: یک کارشناس و استاد دانشگاه چینی پس از اعلام نتایج رشد جمعیتی این کشور از دولت خواست تا برای حل مشکل جمعیت به تازه والدان یک میلیون یوان (156 هزار دلار) یاری هزینه بپردازد. این پیشنهاد در شبکه های اجتماعی چالش های زیادی را در خصوص هزینه های سرسام آور تربیت و عظیم کردن فرزند به راه انداخته است.

پیر شدن جمعیت چین باعث می گردد تا این کشور در آینده نیرو و درآمد کافی برای حمایت از سالخوردگان خود نداشته باشد/ عکس: GETTY IMAGES

چین براساس سرشماری اواخر سال 2020 حدود یک میلیارد و 411 میلیون نفر جمعیت دارد و تعداد نوزادان متولد شده در این کشور هر ساله کاهش یافته است.

آخرین سرشماری چین نشان می دهد که فرایند نزولی رشد جمعیت این کشور در ده سال اخیر (2020- 2010) شدت گرفته و احتمالا نیروی کار آینده قادر به حمایت از نیروی کار سالخورده زمان خود نخواهد بود.

برای انجام سرشماری اواخر سال 2020 حدود 7 میلیون نفر به صورت خانه به خانه به جمع آوری اطلاعات پرداختند.

ایانگ جیانژانگ استاد دانشگاه پکینگ در منطقه هایدیان پکن و بنیانگذار آژانس مسافرتی سی تریپ بدر یک پست ویدئویی در رسانه اجتماعی ویبو چین گفت: با خرج 10 درصد از فراوری ناخالص داخلی چین می توان نرخ 1.3 باروری (تولد) کنونی را به 2.1 رساند.

نینگ جیزه رئیس اداره ملی آمار چین در باره سرشماری و رشد جمعیت اخیر این کشور گفت: سال گذشته 12 میلیون نوزاد متولد شده است که این آمار نسبت به تولد 18 میلیون نوزاد در سال 2016 کاهش قابل توجهی نشان می دهد.

در اصطلاح جمعیت شناسی، نرخ باروروی به معنی متوسط تعداد فرزندانی است که یک زن در طول عمر خود متولد می نماید. این نرخ به شدت در سطح جهانی کاهش یافته است.

ایانگ جیانژانگ استاد دانشگاه پکینگ در باره سیاست تشویقی یک میلیون یوانی شرح داد: این میزان یاری می تواند در قالب پول نقد، معافیت، تخفیف مالیاتی یا یارانه خانه به تازه والدین تعلق گیرد.

وی اضافه کرد: من با بسیاری از جوانان صحبت نموده ام اگر این میزان تنها چند ده هزار یوان باشد اساسا مردم برای به جهان آوردن فرزند راضی نخواهند شد.

وی اضافه کرد این هزینه کرد در آینده و با افزایش نیروی کار جبران خواهد شد.

این کارشناس اضافه کرد: اگر هر خانواده فرزند دوم خود را به جهان آورد مشارکت این بچه ها در آینده کشور، درآمدهای مالیاتی و سودهای دیگر آن بیش از یک میلیون یوان ارزش خواهد داشت.

اما بسیاری از منتقدین این نظریه در وایبو به استاد دانشگاه تاختند و در حالیکه از درباره استفاده معقول از درآمدهای مالیاتی چین بحث می کردند، به این موضوع پرداختند که آیا یک میلیون یوان برای پوشش هزینه های آموزشی بچه ها به جهان آمده کافی است؟

با این حال کاهش رشد جمعیت و نرخ تولد تنها به چین محدود نمی گردد. کشورهای اسپانیا، پرتغال، تایلند و کره جنوبی ، ایتالیا و ژاپن نیز کاهش نرخ زاد و ولد و جمعیت را تجربه خواهند کرد.

در سال گذشته در کره جنوبی برای اولین بار ز تعداد مرگ و میر بیشتری نسبت به شمار نوزادان در این کشور اطلاع داد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1314

به "کارشناس چینی: پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد، منتقدان: کافی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس چینی: پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد، منتقدان: کافی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید