دانشگاه های در تراز بین المللی معرفی شدند، دانشگاه شریف در صدر

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، معاون آموزشی وزارت علوم از اعلام نتایج طرح ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در تراز بین المللی خبرداد و گفت: بر این اساس، دانشگاه صنعتی شریف برای دومین سال متوالی رتبه اول را کسب نموده است پس از دانشگاه شریف، دانشگاه تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت، امیرکبیر، صنعتی اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پایه زنجان، فردوسی مشهد، اصفهان، شیراز، شهید بهشتی، تبریز، خوارزمی، علامه طباطبایی و الزهرا در رتبه های بعدی قرار دارند.

دانشگاه های در تراز بین المللی معرفی شدند، دانشگاه شریف در صدر

به گزارش خبرنگاران، دکتر علی خاکی صدیق امروز در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر به تراز دنیای که در وزارت علوم برگزار گردید، گفت: آنچه که از دانشگاه تراز دنیای تعریف می کنیم بر اساس رتبه بندی بین المللی، سنجش می گردد البته این نظام رتبه بندی نقاط ضعف و قوت هایی نیز دارد و در چند سال اخیر رتبه بندی دانشگاه ها با دیپلماسی علمی گره خورده است.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به تحریم ها شاهد هستیم دانشگاه ها بسیار بهتر و پررنگ تر از وزارت علوم می توانند در دیپلماسی علمی عمل نمایند و آن را پیش ببرند و تاکید وزارت علوم این است که در این زمینه پررنگ تر عمل کند. البته توجه ما به این موضوع به این معنی نیست به کارنمودهای دیگر دانشگاهی توجهی نمی گردد.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه به طرح ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی شبهه هایی وارد می گردد، تاکید نمود: بیان مسائلی از قبیل اینکه خود دانشگاه های تراز دنیای خیلی به این رتبه بندی تاکید نمی نمایند و این دانشگاه های کشورهای دنیا سوم هستند که به این رتبه بندی ها اهمیت می دهند، درست نیست، این رتبه بندی اهمیت دارد چنانکه دانشگاه های تراز اول دنیای مانند هاروارد، کمبریج و دیگر دانشگاه های تراز دنیای به موضوع رتبه بندی اهمیت می دهند.

وی درخصوص نتایج طرح ارتقاء پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی در سال 97 نیز اضافه نمود: این طرح دو سال است که اجرا شده و اکنون در سال سوم اجرای این طرح قرار داریم.

خاکی صدیق در مورد رتبه پژوهشگاهها در طرح فوق نیز اعلام نمود: از بین پژوهشگاه ها نیز پژوهشگاه دانش های بنیادی، برای دومین سال متوالی مقام اول را کسب نموده است و پژوهشگاه های بعدی مانند پلیمر و پتروشیمی، مواد و انرژی، هوافضا، ژنتیک، رنگ، شیمی مهندسی شیمی، زلزله، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رتبه های بعدی قرار دارند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: یکی از شاخص ها نسبت دانشجویان به هیات علمی است که دانشگاه علوم پایه زنجان در این شاخص از دانشگاه های دیگر بهتر بوده و دانشگاه های تربیت مدرس و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص درصد دانشجویان خارجی به کل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از تمام دانشگاه ها پیشی گرفته است و دانشگاه اصفهان و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند.

به گفته وی، در شاخص پژوهشگر پسادکتری به تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از سایر دانشگاه ها جلوتر بوده و سپس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و تربیت مدرس در رده های بعدی قرار دارند. در شاخص دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه های خارجی دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های امیرکبیر و علم و صنعت در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

دکتر خاکی صدیق تاکید نمود: در شاخص نسبت تعداد اسناد علمی نمایه شده به اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در رتبه اول، صنعتی شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: در شاخص نسبت تعداد ارجاعات مقالات چاپ شده در پنج سال اخیر دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول، دانشگاه صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. همچنین در شاخص تعداد مقالات پرارجاع به اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در صدر بوده و دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: در شاخص تعداد اختراعات ثبت شده در آمریکا، اروپا و ژاپن دانشگاه اصفهان رتبه اول و دانشگاه های صنعتی شریف و شیراز در رتبه های بعدی بودند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: در شاخص تعداد شاغلان در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها، دانشگاه ها رتبه اول و دانشگاه فردوسی مشهد و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد شرکت های زایشی دانشگاه ها دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه های بعدی را دارند.

به گفته وی، در شاخص تعداد استارت آپ های دانشجویی دانشگاه تهران رتبه اول را دارد و دانشگاه شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد شرکت های فعال در پارک های علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر رتبه اول را داشته فردوسی مشهد و تربیت مدرس رتبه های بعدی را دارند. همچنین در شاخص سرانه فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه اول و دانشگاه علوم پایه زنجان و دانشگاه تهران رتبه های بعدی را دارند.

خاکی صدیق اظهار کرد: در شاخص مجموعه تعداد فرصت های مطالعاتی محققان خارجی دانشگاه تهران رتبه اول و دانشگاه شیراز و علامه طباطبایی رتبه های بعدی را دارند.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به آینده طرح ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی گفت: این طرح ده ساله است دو سال آن گذشته و ما در سال سوم آن قرار داریم، نتایج سال جاری سال 99 اعلام می گردد موانع و چالشهای بین المللی زیادی در این راه است اما وزارت علوم میخواهد این طرح را که 10 ساله است ادامه دهد لذا ادامه این طرح قطعی است.

به گفته وی، امکان بازبینی بعضی سیاست های اجرایی پس از دو سال اجرا توسط کمیته راهنمایی و نظارت طرح وجود دارد، امکان آنالیز د رخواست های جدید برای ورود به طرح و بازبینی حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بر اساس شاخص های طرح توسط کمیته راهنمایی و نظارت وجود دارد. البته ممکن است دانشگاه یا پژوهشگاه هایی بنا به مواردی نتوانند در این طرح حضور داشته باشند که امکان آنالیز آن نیز باید باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 273

به "دانشگاه های در تراز بین المللی معرفی شدند، دانشگاه شریف در صدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه های در تراز بین المللی معرفی شدند، دانشگاه شریف در صدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید