چگونه هزینه قبض برق را کاهش دهیم؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، با توزیع قبض های تازه بسیاری از مشترکان به فکر مدیریت مصرف و کاهش هزینه های برق مصرفی خود افتاده اند، موضوعی که با انجام راه حل های ساده امکانپذیر است.

چگونه هزینه قبض برق را کاهش دهیم؟

به گزارش خبرنگاران، با توسعه جوامع و افزایش روزافزون گرایش به مصرف لوازم برقی در خانواده ها، مقدار مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران 2.5 برابر استاندارد جهانی است؛ یعنی 37 درصد از انرژی در بخش خانگی و تجاری کشور مصرف می گردد. در این میان 90 درصد مصرف برق خانگی به سه وسیله الکتریکی پرکاربرد اختصاص داشته و می توان با استفاده صحیح از این لوازم، مصرف برق و به تبع آن هزینه قبوض را به مقدار قابل توجهی کاهش داد. یخچال و فریزر به تنهایی 35 درصد، کولر 35 درصد و روشنایی 15 تا 20 درصد مصرف برق خانگی را به خود اختصاص می دهند. بنابر برخی آمارها بخش خانگی، تجاری، اداری و عمومی کشور بیش از 50 درصد برق فراوریی کشور را به خود اختصاص می دهند و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، بخش عمده مصرف برق به بخش مولد یعنی فراوری و صنعت اختصاص می یابد و صرف به حرکت درآمدن چرخ های اقتصاد و فراوری ناخالص داخلی کشورها می گردد، شاید با یک مثال ساده بتوان بیشتر به اهمیت موضوع پی برد، اینکه از 53 هزار مگاوات پیک بار تابستان بیش از 20 هزار مگاوات مربوط به سیستم سرمایشی در بخش های مختلف بوده که معادل کل مصرف برق 3 کشور همسایه ایران است.

حال آنکه در بخش خانگی و حتی سایر بخش ها که از وسایل سرمایشی و روشنایی استفاده می نمایند، با اندکی توجه و مصرف بهینه می توان به تأمین برق کشور به خصوص در اوج بار مصرف یاری شایانی کرد و علاوه بر این مشمول پرداخت هزینه های اضافی در قبوض برق نشد. همان گونه که بارها از سوی مسئولان صنعت برق اعلام شده است، به علت فقدان سرمایه گذاری های لازم در زیرساخت های صنعت برق در سال های گذشته، ناترازی به مقیاس 17 هزار مگاوات میان عرضه و تقاضای برق به وجود دارد و این خلأ در اوج فصل گرما، بیشتر احساس می گردد، محدودیت هایی که در سال گذشته و در اوج گرمای تابستان منجر به خاموشی های گسترده در کشور شد و در صورت عدم همکاری تمامی بخش های کشور اعم از خانگی، اداری، تجاری و ... می تواند به روزهای گرم تابستان سال جاری نیز تسری یابد.

اما چطور می توان مصرف برق را در منزل کاهش داد؟ یخچال و فریزر از جمله لوازم برقی است که باید به طور دائم به پریز برق متصل باشد و قطع برق آن حتی برای چند ساعت می تواند سبب فاسد شدن موادغذایی گردد، تنظیم درجه ترموستات یخچال بین 3 تا 5 درجه اقدامی است که باعث صرفه جویی برق می گردد. بعلاوه فریزر که مواد غذایی در آن مدت زمان زیادی نگه داشته می گردد، از وسایل پرمصرف انرژی است که با راه چاره ساده تنظیم درجه ترموستات بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد زیر صفر می توان مصرف انرژی را در این وسیله نیز پایین آورد.

باز و بسته کردن مکرر درب یخچال و فریزر موجب افزایش 10 کیلووات ساعت مصرف برق و افزایش هزینه برق مصرفی می گردد، ضمن این که باعث هدر رفت سرما نیز خواهد شد. خراب بودن لاستیک درب یخچال و فریزر موجب افزایش 20 درصدی انرژی مصرفی و هزینه برق خانواده می گردد، بنابراین لازم است نوارهای دور یخچال را مرتب کنترل نموده و در صورت کوچک ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد.

از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر خودداری کنید، چراکه این کار گردش هوا را در این وسایل دچار اختلال نموده و سبب افزایش مصرف برق می گردد، از قرار دادن ظروف غذای گرم در یخچال خودداری کنید. برفک یخچال را به طور مرتب تمیز کنید، زیرا بار ضخامت برفک به مقدار 5 میلی متر، مصرف انرژی را بالا می برد.

به منظور تهویه هوا در اطراف یخچال و فریزر سعی کنید که فاصله مناسب (10 سانتی متری) از دیوارها حفظ گردد که این کار موجب کاهش مصرف برق به مقدار 5 کیلووات ساعت در یک ماه می گردد.

شاید پیش از هر اقدامی توجه به برچسب انرژی در انتخاب یخچال و فریزر دقت در استاندارد و موارد ایمنی و مصرف انرژی است و بهینه ترین حالت انتخاب یخچال و فریزر با شاخص A و +A لازم است، برخی از خانواده ها با خرید یخچال و فریزر تازه، بازهم از مدل قدیمی آن استفاده می نمایند. غافل از این که یخچال های قدیمی بسیار پرمصرف هستند و باعث 2 برابر شدن مصرف برق خانواده می گردد.

کولرآبی یا گازی؟

گرایش به استفاده از کولرهای گازی، اسپلیت و داکت اسپلیت ها حتی در منطقه ها معتدل کشور در سال های اخیر رو به برتری است، این در حالی است که کولرهای آبی به لحاظ فراوری رطوبت و خنکای مطبوع، صرفه مالی و مصرف متعارف تر انرژی، همچنان برترین گزینه برای منطقه ها عادی کشور به شمار می فرایند، منطقه ها معتدلی که بیش از 80 درصد مساحت کشور را در بر می گیرد.

حال چگونه می توان بیشترین بهره وری را از کولرهای آبی در عین مصرف مطلوب و توام با ایجاد رفاه و آسایش داشت؟ سرویس منظم و دوره ای کولر، شستشو و تعویض به موقع پوشال های آن، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، باعث افزایش طول عمر دستگاه شده و از نظر مالی نیز به صرفه است.

در عین حال مهم ترین نکته درباره کولرهای آبی که مصرف برق آن را تا بیش از 50 درصد کم نموده و به همان نسبت رقم قبض ما را نیز کاهش می دهد، استفاده از دور کند است. شاید فکر کنید که این کار در روزهای خیلی گرم شدنی نیست، اما هر مشکل راه حلی دارد. کافی است یک سایه بان روی کولر نصب کنیم و ضمن عایق بندی مناسب کانال ها، از بسته بودن درها و پنجره ها مطمئن شویم تا از ورود هوای گرم به داخل منزل و اتلاف هوای خنک جلوگیری گردد.

در هنگام خرید کولرآبی به برچسب مصرف انرژی توجه کنیم و کولر را با توجه به برچسب انرژی، مشخصات فنی و متناسب با نوع احتیاج خریداری کنیم، استفاده هم زمان از چند وسیله گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ هایی که گرمای زیادی فراوری می نمایند، موجب بالا رفتن دمای خانه شده و احتیاج به استفاده از کولر را افزایش می دهد.

این در حالی است که در منطقه ها گرمسیر و شرجی کشور که دما و رطوبت بالا است، با توجه به الگوی مصرف برق ویژه این منطقه ها که در ماه های گرم به 3000 کیلووات ساعت هم می رسد، استفاده از کولرهای گازی توجیه پذیر است. البته بسیاری می پرسند دمای آسایش کولرگازی چه دمایی است که هم خنکی لازم حاصل گردد و بعلاوه کمترین افزایش قبض برق را داشته باشیم.

کارشناسان انرژی دمای آسایش را برای کولرهای گازی 24 تا 26 درجه می دانند، به اعتقاد آن ها سرویس به موقع کندانسور کولرگازی و شست و شوی مداوم فیلترها و شبکه داخل کولر موجب صرفه جویی 10 تا 15 درصدی برق می گردد. درزگیر مناسب اطراف کولر، قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید نیز تأثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد. خاموش کردن یک کولرگازی در منزل موجب کاهش 30 درصدی مصرف برق خانوار می گردد.

لامپ ها را از قلم نیاندازید

خاموش کردن لامپ های اضافی یا به عبارتی لامپ اضافی خاموش، شاید این مطلب خیلی تکراری باشد ولی گفتن این که همواره لوازم برقی غیر ضروری را خاموش و از پریز برق جدا کنید خالی از لطف نیست. استفاده از لامپ های با بهره نوری بالا یعنی استفاده از لامپ های که دارای شار نوری زیاد و توان مصرفی کمتری دارند مانند لامپ های ال ای دی.

همواره کالاها و لوازم برقی دارای نشان استاندارد و برچسب انرژی هستند را خریداری و سعی کنید از وسایلی بهره ببرید که مصرف انرژی آنها در پایین ترین سطح و بهره وری آنها در بالاترین سطح باشد. این شرایط در برچسب انرژی نشان داده شده است.

اگر کنتور برق منزل شما دیجیتال و سه تعرفه ای است از لوازم پر مصرف مانند اتو، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، بخار شور، آون و تستر و … در ساعات اوج مصرف یا همان پیک استفاده نکنید برترین زمان استفاده از آنها در ساعات کم باری یا میان باری است. استفاده از لوازم برقی در زمان کم باری موجب اعمال تخفیف در قبض برق می گردد.

اگر از لوازم صوتی و تصویری استفاده نمی کنید آنها را در حالت استندبای (آماده به کار) قرار ندهید و برق آنها را کلاً قطع کنید. لوازم صوتی و تصویری و همه تجهیزاتی که در حالت استندبای قرار دارند در حال مصرف برق هستند هرچند مقدار مصرف در حالت استندبای کم است ولی همین مقدار کم در زمان طولانی موجب افزایش هزینه برق مصرفی خواهند شد. ناگفته نماند که نوسانات احتمالی برق موجب آسیب به لوازم برقی در حالت استندبای نیز خواهد شد.

هفت میلیون مشترک پرمصرف هستند

به همین دلیل مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق به خبرنگاران گفت: 75 درصد مشترکان زیر الگو مصرف منطقه قرار دارند و 25 درصد که حدود هفت میلیون مشترک را شامل می گردد، جزو مشترکان پر مصرف هستند، البته در منطقه ها مختلف پراکندگی ها فرق دارد، در مجموع این دسته از مشترکان که بیش از حد مصرف منطقه مصرف دارند شامل حال افزایش تعرفه شده اند.

وی با بیان اینکه مشترکانی که 200 کیلو وات مصرف می نمایند اگر این مصرف را به 100 کیلووات کاهش دهند، از برق رایگان بهره مند می شوند، اظهار کرد: سال گذشته از 29 میلیون مشترک برق در کشور، 24 میلیون نفر جزو مشترکانی بودند که مصرف متعارف داشتند و 30 درصد آنها یعنی هشت میلیون مشترک، مشمول پاداش خوش مصرفی شدند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه سال گذشته 106 میلیارد تومان به مشترکان یادشده پاداش داده شد و سال جاری نیز همین شیوه دنبال می گردد، گفت: از بین 30 میلیون مشترک خانگی، تنها 600 هزار مشترک که 2 درصد از مجموع جمعیت مشترکان خانگی را دربرمی گیرند، بیش از 3000 مگاوات از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده اند که این مقدار به مقدار فراوری برق چهار نیروگاه بزرگ و مصرف برق میلیون ها مشترک عادی است. اگر این 2 درصد، مصرف برق خود را به نصف کاهش دهند، بخش مهمی از محدودیت های برقی در تابستان از بین می رود.

به گزارش خبرنگاران، مشترکان می توانند با نصب اپلیکیشین برق من از مقدار مصرف خود و مشاهده تعرفه برق منطقه خودشان آگاه شوند، بعلاوه نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام و از سایر خدماتی که در این برنامه گنجانده شده است، استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1709

به "چگونه هزینه قبض برق را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هزینه قبض برق را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید