وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ایسنا نوشت: فرودگر اینسایت ناسا، قوی ترین و طولانی ترین مریخ لرزه ای را که تا به امروز اتفاق افتاده، شناسایی نموده است.

وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!

فرودگر اینسایت (InSight) ناسا، مریخ لرزه ای را شناسایی نموده که قوی تر از همه مریخ لرزه های پیشین بوده و به مقدار همه آنها انرژی آزاد نموده است. این مریخ لرزه رکوردشکن موسوم به S1222a در چهارم مه 2022 رخ داد و بزرگی آن 4.7 ریشتر بود. اگرچه این مریخ لرزه به مقدار لرزه های معمولی که تا به امروز روی زمین اتفاق افتاده اند، بزرگ نیست اما برای مریخ بسیار قوی است. این مریخ لرزه در واقع پنج برابر قوی تر از آخرین رکورد است که طی آن، مریخ لرزه ای به بزرگی 4.2 ریشتر در اوت 2021 شناسایی شد.

جان کلینتون (John Clinton)، از پژوهشگران پروژه ای که این رویداد را توصیف می نماید، گفت: انرژی آزادشده به وسیله این مریخ لرزه معادل انرژی تمام مریخ لرزه های دیگری است که تا به امروز دیده ایم. اگرچه این رویداد بیش از 2000 کیلومتر فاصله داشت اما امواج ثبت شده در اینسایت آن قدر بزرگ بودند که لرزه سنج ما را تقریبا اشباع کردند.

مریخ لرزه S1222a چند ویژگی قابل توجه دیگر نیز داشت. این مریخ لرزه قوی حداقل چهار ساعت دوام آورد که بیش از دو برابر طولانی ترین زمان مریخ لرزه پیشین بود و نخستین بار بود که امواج لرزه ای به سراسر سطح مریخ فرستاده شدند. در حالی که اغلب مریخ لرزه ها امواج سطحی با فرکانس بالا یا فرکانس پایین را ارسال می نمایند، این نخستین باری بود که هر دو فرکانس به طور هم زمان شناسایی شدند.

امواج دیگر به عمق بیشتری در زیر سطح سفر می نمایند و تجزیه و تحلیل سرعت این حرکت می تواند ترکیب سیاره را آشکار کند. زمانی که دانشمندان به آنالیز امواج عمیق تر از S1222a پرداختند، دریافتند که به نظر می رسد پوسته مریخ لایه هایی از مواد مختلف را در بر دارد.

کارولین بگین (Caroline Beghein)، پژوهشگر یک پروژه دیگر گفت: اطلاعات سرعت موج، به تغییر شکل داخل پوسته مربوط هستند. سنگ های آتشفشانی و لایه های رسوبی که مدت ها پیش ته نشین شده اند، در اثر یک ضربه بسیار بزرگ مانند ضربه ناشی از برخورد یک شهاب سنگ، به احتمال زیاد امواج لرزه ای را پدید می آورند که ما آنها را مشاهده کردیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1824

به "وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید