ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین؛ اخلال در ماهواره های ارتباطی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، کارشناسان با استفاده از داده های ماهواره های آژانس فضایی اروپا، سوارم، محاسبه نموده اند که قابلیت مغناطیسی منطقه ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس میان دهه های 1970 و 2020 بیش از هشت درصد کاهش یافته است.

ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین؛ اخلال در ماهواره های ارتباطی

میدان مغناطیسی کره زمین میان آفریقا و آمریکای جنوبی در حال ضعیف شدن است و برای ماهواره ها و سفینه های فضایی ایجاد اشکال می نماید.

دانشمندانی که این پدیده را زیر نظر دارند، متوجه شده اند که در سال های اخیر منطقه ای که اصطلاحا به آن ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس گفته می گردد، بدون هیچ دلیل روشنی گسترش یافته است.

کارشناسان با استفاده از داده های ماهواره های آژانس فضایی اروپا، سوارم، محاسبه نموده اند که قابلیت مغناطیسی منطقه ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس میان دهه های 1970 و 2020 بیش از هشت درصد کاهش یافته است.

یورگن ماتزکا، از مرکز پژوهشی آلمان در علوم زمینی، می گوید: بخش ضعیف تر و جدید ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس در دهه گذشته به سرعت در حال گسترش بوده است.

بخت با ما یار بوده است که ماهواره های سوارم در مدار، گسترش منطقه ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس را زیر نظر دارند. چالش پیش رو اکنون درک فرایند های هسته کره زمین در ایجاد این تغییرات است.

آژانس فضایی اروپا در خصوص این پدیده می گوید که محتمل است کاهش قابلیت مغناطیسی این ناحیه نشانه ای از تغییر معکوس میدان مغناطیسی زمین باشد؛ به این معنا که قطب شمال و قطب جنوب جای خود را در طیف مغناطیسی کره زمین عوض می نمایند.

آخرین باری که کره زمین طیف مغناطیسی خود را معکوس کرد، 780 هزار سال پیش بود. دانشمندان می گویند که این پدیده معمولا هر 250 هزار سال رخ می دهد که به معنای آن است که این بار فرایند آن هزاران سال تاخیر نموده است.

پیامد های چنین واقعه ای می تواند بسیار مهم باشد، زیرا میدان مغناطیسی نقشی مهم در حفاظت زمین از باد ها و طوفان های خورشیدی و اشعه های زیانبار کیهانی دارد.

کارکرد سیستم های ارتباطاتی و ماهوار های نیز به میدان مغناطیسی زمین متکی است که تضعیف آن، کار تلفن های همراه و کامپیوتر ها را مختل میکند.

ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس هم اکنون نیز برای ماهواره هایی که در مدار زمین قرار دارند، ایجاد مشکل نموده است. آژانس فضایی اروپا هشدار داده است که ممکن است فضاپیما هایی نیز که در این منطقه هستند، با اختلال فنی رو به رو شوند.

نتیجه یک پژوهش که در سال 2018 در نشریه پروسیدینگز آو نشنال آموزشگاه آو ساینسِز منتشر شد، حاکی از آن است که به رغم ضعیف شدن، میدان مغناطیسی زمین احتمالا در حال معکوس شدن نیست.

این پژوهش همچنین خاطرنشان می نماید که این فرایند آنی نیست و ممکن است ده ها هزار سال به طول بینجامد. آژانس فضایی اروپا می گوید که با یاری ماهواره های سوارم، به نظارت خود بر تضعیف میدان مغناطیسی زمین ادامه خواهد داد.

این نهاد خاطرنشان می نماید که معمای خاستگاه ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس هنوز حل نشده است، اما یک چیز محرز است: تحقیقات ماهواره های سوارم از میدان مغناطیسی زمین بینش های جدیدی از فرایند های درک نشده داخل کره زمین فراهم می نماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 673

به "ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین؛ اخلال در ماهواره های ارتباطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین؛ اخلال در ماهواره های ارتباطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید