هزینه لوازم التحریر یک دانش آموز برای سال تحصیلی جدید چقدر می گردد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خبرنگاران: هزینه نوشت افزار دانش آموزان در طبقه ها و مناطق مختلف متفاوت است. حداقل قیمت نوشت افزار برای یک دانش آموز 100 هزار تومان، متوسط قیمت آن با اجناسی با کیفیت متوسط 300 تا 400 هزار تومان و برای دانش آموزان مدارس خاص هم حدود یک میلیون تومان می گردد.

هزینه لوازم التحریر یک دانش آموز برای سال تحصیلی جدید چقدر می گردد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی به نقل از ایرنا، ساعت از 9 شب گذشته و فروشگاه نوشت افزار شلوغ و پر ازدحام است. از بچه های در سن مهد کودک و پیش دبستانی گرفته تا نوجوان های دبیرستانی در میان قفسه های مختلف با پدر یا مادرشان می چرخند و با وسواس سعی به انتخاب لوازم التحریرشان دارند. یکی از آن ها می گوید:قبلا از همه چیز زیاد می خریدیم که برای کل سال مان باشد، حالا اما با دقت انتخاب می کنیم. قیمت ها مثل قبل نیست که بگردد زیاد خرید کرد.

در این فروشگاه در غرب تهران، اجناسی با برندهای معروف عرضه می شوند. قیمت پاک کن های یک برند ژاپنی از 5 هزار تومان آغاز می گردد و قیمت مداد نوکی معروف آن نیز 75 هزار تومان است. روی جعبه مداد رنگی 24 رنگه اش هم برچسب قیمت 110 هزار تومانی خورده است.

قیمت کالاها در برندهای دیگر ارزان تر از این است. روی جعبه مداد رنگی 24 رنگه با برند ایرانی نیز، 60 هزار تومان قیمت خورده است.

مرد میان سالی می گوید:سال جاری دخترم کلاس ششم می رود. فقط یک دفتر دو خط 100 برگ معمولی را برایش 16 هزار تومان خریدم. او ادامه می دهد:قبلا کاغذ A4 را برایشان بسته ای می خریدم که کل سال داشته باشند، اما حالا نتوانستم. یک بسته کاغذ فقط 100 هزار تومان بود.

300 هزار تومان، کل لوازم تحریر یک دانش آموز با کیفیت متوسط

در فروشگاهی در جنوب پایتخت، مادری با سه دختر قد و نیم قد مشغول خرید نوشت افزار است. یکی کلاس دهم، یکی هفتم و دیگری هم کلاس دوم است. هر کدام شان، دفترهای فانتزی و سیمی در دست دارند. مادر جوان شان می گوید: پارسال لوازم تحریر دختر بزرگم بدون حساب کیفش، 400 هزار تومان شد. سال جاری قیمت ها بیشتر شده. نمی دانم کلش چقدر بگردد. او ادامه می دهد:بچه ها مدرسه می روند، سر کلاس وسایل همدیگر را می بینند و مقایسه می نمایند. نمی گردد تمام دفترهایشان ساده باشد، باید یکی دو تا دفتر فانتزی و سیمی هم داشته باشند که قیمت آن ها هم کمتر از 20 هزار تومان نیست.

قیمت اتوماتیکها بسته به برندشان متفاوت است اما یک اتوماتیک ایرانی با کیفیت خوب 1900 تومان قیمت دارد. اتوماتیکهای معمولی خارجی نیز قیمت شان از 5 تا 10 هزار تومان متفاوت است. اتوماتیکها و روان نویس های رنگی نیز قیمت شان از 5 هزار تومان آغاز می گردد.

با حساب این قیمت ها، هزینه متوسط لوازم التحریر با کیفیت متوسط، 300 تا 400 هزار تومان می گردد. کیف های مدرسه نیز با کیفیت معمولی، قیمت شان از 100 هزار تومان آغاز می گردد.

زنی که در خیابان جوانمرد قصاب زندگی می نماید و 5 فرزند دانش آموز دارد می گوید:من همین اطراف هر کیفی خواستم برای بچه ها بخرم، حداقل قیمتش 150 هزار تومان بود. تازه آن هم نه آنکه جنسش خوب باشد. هر کدام شان هم حداقل 100 هزار تومان پول لوازم التحریرشان می گردد.

یک میلیون تومان، هزینه نوشت افزار دانش آموزان در مدارس خاص

قیمت ها برای شمال شهرنشین ها هم سال جاری محل بحث بوده است. در شهرکتاب فرشته، دست های بچه ها پر از وسایل فانتزی است؛ پاک کن هایی با شکل های متنوع، جعبه های اتوماتیکهای 24 رنگ، تراش های خاص و …

مادری که از روی فهرستی در دست برای بچه ها انواع مختلف لوازم تحریر را برمی دارد می گوید:فقط یک بسته مداد رنگی 12 رنگ، 75 هزار تومان شده است؟ پارسال کمتر بود. او همراه با دو دختر و یک پسر به خرید آمده و ادامه می دهد:دفتر و کتاب بچه ها را مدرسه خودش می دهد اما برای لوازم تحریر به ما لیست می دهند و از روی این لیست خرید می کنیم. دانه به دانه مدل اتوماتیکها را هم می نویسند. دخترهایم کلاس هفتم و دهم هستند. پارسال کل لوازم تحریرشان، یک میلیون و 800 هزار تومان شد.

این زن جوان، در خیابان سهروردی زندگی می نماید و سال جاری پسرش نیز به کلاس اول می رود. هر سه فرزند او، در مدرسه فرانسوی ها در تهران درس می خوانند. خریدهایش که تمام می گردد، می گوید: خیلی همه چیز گران تر از پارسال بود. باورم نمی گردد که برای سه تایشان روی هم، سه میلیون تومان کارت کشیدم.

با این حساب، خرید نوشت افزار یک دانش آموز با کیفیت بالا و برندهای خارجی، حدود یک میلیون تومان هزینه دارد؛ البته بدون هزینه کیف، کفش و لباس فرم آن ها.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 38

به "هزینه لوازم التحریر یک دانش آموز برای سال تحصیلی جدید چقدر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه لوازم التحریر یک دانش آموز برای سال تحصیلی جدید چقدر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید