مدت زمان بروز علائم ویروس کرونا؛ دوره نهفتگی کرونا چقدر است؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، دکتر نادر صاکی عضو هیات علمی گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره زمان نفهتگی ویروس کرونا گفت: این عفونت از طریق قطرات تنفسی تولید شده از مجاری هوایی، اغلب هنگام سرفه یا عطسه از شخص به دیگران منتقل می شود. مدت زمان نهفتگی تا شروع علائم به طور کلی بین یک تا 14 روز و به طور متوسط 5 روز است. هنوز مشخص نشده است که ویروس ناشی از COVID-19 چه مدت زمان روی سطوح زنده می ماند، اما به نظر می رسد مانند سایر کرونا ویروس ها رفتار کند. مطالعات نشان می دهد که کرونا ویروس ها ممکن است برای چند ساعت یا چند روز روی سطوح بمانند و بستگی به نوع سطح، دما یا رطوبت محیط متغیر هستند. سطح آلوده را باید با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کرد تا ویروس ها از بین بروند. دست ها را باید با آب و صابون شست و از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کرد.

مدت زمان بروز علائم ویروس کرونا؛ دوره نهفتگی کرونا چقدر است؟

وبلاگ داستان نویسی| با افزایش شیوع ویروس کرونا و اعلام شرایط اضطراری جهانی برای این بیماری از سوی سازمان بهداشت جهانی، به نظر می رسد که لازم است بیشتر درباره این ویروس و علائم بیماری زایی آن اطلاعات کسب کنیم. باید توجه کرد که دوره نهفتگی بیماری ناشی از کرونای جدید، بین دو تا 14 روز (به طور معمول یک هفته) است.

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، این بیماری اغلب با تب و سرفه و سایر علائم تنفسی بروز می ­کند. البته در این بیماری آبریزش بینی و عطسه کمتر از سایر ویروس ­های تنفسی دیده می شود. در موارد شدید بیماری کرونا ویروس، تنگی نفس ایجاد می ­شود. به ­طور متوسط چهار روز تا بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا ویروس طول کشیده است.

باید توجه کرد که این ویروس در بیشتر موارد علائم بالینی خفیف ایجاد می کند که این امر سبب نشر بیشتر ویروس از طریق افراد با علائم خفیف می­ شود.

در بین بیماران علامت­ دار، 87 درصد علائم شبه آنفلوانزا و 13 درصد علائم نیز به صورت SARI (بیماری شدید تنفسی تب دار) بوده است که 87 درصد آن، پنومونی (ذات الریه) شدید بوده و 13 درصد آن منجر به بستری در بخش مراقبت ویژه شده است، با کشندگی حدود دو درصد. البته این نکته را باید در نظر داشت که تا به امروز فقط حدود پنج درصد از بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید شناسایی شده اند؛ بنابراین اگر افراد با علائم خفیف که شناسایی نشده­ اند به مخرج کسر اضافه شوند، میزان کشندگی بسیار کمتر خواهد بود. از طرف دیگر میزان کشندگی در بین موارد شدید و منجر به بستری، می ­تواند به بیش از 10 درصد برسد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، در عین حال تا به امروز مشخص شده که بیشترین سن ابتلا به این ویروس بین سنین 10 تا 90 سال بوده و از نظر جنس، 67 درصد مبتلایان مرد بوده ­ اند. همچنین اغلب موارد مرگ در بین بیماران بالای 65 سال و دارای بیماری زمینه ای رخ داده است.

البته پزشکان در بررسی جدید خود نیز گفته اند که میانگین دوره کمون کروناویروس حدود پنج روز است هرچند در بسیاری از افراد علائم بیماری در مدت 12 روز خود را نشان می دهد.

به گزارش مجله تایم، متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز تاکید کرده اند که تعداد روز های دوره کمون همزمان با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویروس و نحوه فعالیت آن در بدن اصلاح می شود و از همین رو شناخت به موقع و کسب اطلاعات دقیق تر از رفتار کروناویروس جدید به منظور کنترل بیماری اهمیت بسزایی دارد.

کروناویروس یک خانواده بزرگ ویروسی است که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان ها شود. در انسان شناخته شده است که چندین کرونا ویروس باعث ایجاد عفونت های تنفسی از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر می شود؛ مانند سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندروم شدید تنفسی حاد (SARS) و ویروس اخیرا کشف شده که باعث ایجاد بیماری COVID -19 می شود.

این بیماری، یک بیماری عفونی است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد شده است که طی شیوع کروناویروس 2019 کشف و نامگذاری شده است. مبتلایان به این بیماری ممکن است دچار تب، سرفه خشک، خستگی و تنگی نفس شوند. همچنین گلودرد، آبریزش بینی یا عطسه کمتر دیده می شود. علائم آن در گلو به صورت خشکی گلو است و در مواردی اختلال بویایی گزارش شده است.

دکتر نادر صاکی عضو هیات علمی گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم درباره زمان نفهتگی ویروس کرونا گفت: این عفونت از طریق قطرات تنفسی تولید شده از مجاری هوایی، اغلب هنگام سرفه یا عطسه از شخص به دیگران منتقل می شود. مدت زمان نهفتگی تا شروع علائم به طور کلی بین یک تا 14 روز و به طور متوسط 5 روز است. هنوز مشخص نشده است که ویروس ناشی از COVID-19 چه مدت زمان روی سطوح زنده می ماند، اما به نظر می رسد مانند سایر کرونا ویروس ها رفتار کند. مطالعات نشان می دهد که کرونا ویروس ها ممکن است برای چند ساعت یا چند روز روی سطوح بمانند و بستگی به نوع سطح، دما یا رطوبت محیط متغیر هستند. سطح آلوده را باید با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کرد تا ویروس ها از بین بروند. دست ها را باید با آب و صابون شست و از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کرد.

وی با اشاره به علائم بیماری COVID-19 اضافه کرد: شایع ترین علائم این بیماری تب، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران نیز ممکن است سر درد و درد عضلانی، احتقان بینی، آبریزش بینی، خشکی گلو یا اسهال داشته باشند. این علائم معمولا خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده علائمی ندارند و احساس ناخوشایندی نمی کنند. بیشتر افراد (حدود 80 درصد) بدون نیاز به درمان خاص، بهبود می یابند. از هر 6 نفری که مبتلا می شوند یک نفر به طور جدی بیمار می شود و در تنفس دچار مشکل می شود. افراد مسن و افراد دارای مسائل پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا، مسائل قلبی یا دیابت و یا کسانی که تحت شیمی درمانی هستند، بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. افراد مبتلا به تب، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند. در مواردی می تواند به سینه پهلو، نارسایی چند عضو و مرگ در آسیب پذیرترین افراد منجر شود.

صاکی با بیان اینکه ما می توانیم برای کاهش نگرانی های خود دست به انجام اقدامات محافظتی از خود و مردم بزنیم، شرح داد: مهم ترین این اقدامات، شستشوی منظم و کامل دست و بهداشت تنفسی است. علاوه بر این باید آگاه باشیم و از توصیه های پزشکان و مسئولان بهداشتی مبنی بر محدودیت هایی برای مسافرت، حرکت و اجتماعات، پیروی کنیم.

ناصر صاکی با اشاره به اینکه این بیماری می تواند از سایر مبتلایان به ویروس، منتشر شود، اضافه کرد: این بیماری می تواند توسط قطرات کوچک خارج شده از بینی یا دهان، از فرد به فرد دیگر انتشار یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به این ویروس منتشر شود.

عضو هیات علمی گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این قطرات روی اشیاء و سطوح اطراف فرد می نشیند سپس افراد دیگر با لمس این اجسام و سطوح، بیماری را گرفته و سپس چشم، بینی یا دهان را لمس می کنند. همچنین بیماری از طریق تنفس قطرات فرد مبتلا که سرفه می کند، منتقل می شود به این دلیل است که باید بیش از یک متر از فردی که بیمار است فاصله بگیرید. گفته شده ویروس تا فاصله یک متری از طریق ذرات هوا و تنفس و تا 3 متری از طریق عطسه و سرفه شدید قابل انتقال است.

منبع: فرادید
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 523

به "مدت زمان بروز علائم ویروس کرونا؛ دوره نهفتگی کرونا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان بروز علائم ویروس کرونا؛ دوره نهفتگی کرونا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید