راهکاری ساده برای ترک عادت ناخن جویدن و کندن پوست

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، جویدن ناخن، کندن پوست، کشیدن مو و جویدن لب از جمله طیفی از رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن هستند که می توانند منبعی از ناراحتی باشند، اما نتیجه تحقیقات تازه ممکن است امیدی به یافتن راه حلی برای تسکین این موارد باشد.

راهکاری ساده برای ترک عادت ناخن جویدن و کندن پوست

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از افراد ممکن است یکی از رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن را به شکل جزئی داشته باشند، اما در بعضی از افراد این رفتارها می تواند باعث آسیب وارد کردن به پوست و ایجاد زخم و ضایعات شده و بر سلامت روان آنان تاثیر منفی بگذارد.

استفن موریتز رئیس بخش عصب روانشناسی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ-اپندورف در آلمان می گوید: در واقع بیشتر مردم یکی از این عادات را در طول زندگی خود نشان می دهند به خصوص تا حدی ناخن جویدن را انجام می دهند. با این وجود، تمام این رفتارها زمانی که بیش از حد انجام شوند مشکل ساز خواهند بود. بیشتر این افراد در همزیستی مشکل دارند چرا که از رفتارشان خجالت می کشند. آنان از صمیمی شدن با سایرین خودداری می ورزند به خصوص این موضوع در تریکوتیلومانیا (کندن مکرر موهای بدن) یا در کندن پوست صدق می نماید.

این رفتارهای تکراری در حالی که اغلب به اشتباه به عنوان جزئی تلقی می شوند در بعضی موارد شدید می توانند تهدید نماینده زندگی باشند. موارد سپسیس یک واکنش شدید به عفونت که با کندن پوست مرتبط است یا کشیدن و کندن مو و یا خوردن آن می تواند منجر به بروز مسائل شدید معده با عوارض کشنده گردد.

موریتز اشاره می نماید که درمان شناختی رفتاری که به وسیله یک درمانگر هدایت می گردد به عنوان درمان استاندارد طلایی برای رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن مشکل ساز در نظر گرفته می گردد. با این وجود، یک کارآزمایی کوچک و اثبات مفهوم که نتایج آن در ژورنال پزشکی JAMA Dermatology منتشر شد نشان می دهد که اگر درمانگر گزینه فوری در دسترسی برای بیمار نباشد تکنیک خودیاری ملایم ممکن است فوایدی داشته باشد.

لمس ملایم

موریتز می گوید رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن که اغلب در شرم و پنهان کاری پوشانده می شوند نباید به عنوان نوعی خودزنی، خودآزاری یا نفرت از خود در نظر گرفته شوند. آن رفتارها با دقت بیشتری به عنوان راهی برای آرام کردن و تسکین سیستم عصبی به ویژه زمانی که فرد تحت استرس است و برای کاهش کسالت یا تخلیه احساسات قوی مانند خشم شناخته می شوند. رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن به صورت اتوماتیک هنگام تماشای تلویزیون یا مطالعه یا در بیشتر موارد عمدی هستند برای مثال هنگام ایستادن در مقابل آینه.

او می افزاید: من خود ناخنم را می جویدم بنابراین از نظر تجربه شخصی با این موضوع آشنا هستم. رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن مقداری آرامش و لذت را به ارمغان می آورند بنابراین احساسات متفاوتی وجود دارد.

تکنیک جایگزینی عادت که موریتز و همکارانش ابداع کردند شامل نوازش نرم پوست به روش های مختلف است: چرخش انگشت اشاره و وسط، ضربه زدن انگشتان میانی و اشاره به شست، نوازش ساعد و چرخش نوک انگشتان روی کف دست. آنان می گویند اگر به طور خاص نگران کندن پوست تان هستید می توانید به جای لمس مستقیم بدن دستان و انگشتان تان را دور لباس های تان حلقه بزنید.

موریتز و تیمش ویدیویی برای نشان دادن تکنیک های مختلف ساختند و از افراد پرسیدند که به نظرشان کدام تکنیک برای آنان بهتر است. موریتز می گوید سایر اشکال درمان جایگزین عادت بر روی یک حرکت انجماد تمرکز می نمایند مانند مشت کردن یا نشستن روی دست هایتان زمانی که می خواهید به مو یا پوست خود دست پیدا کنید، اما او می خواست یک عنصر خوش خیم خود تسکین دهنده را معرفی کند.

موریتز در این مطالعه 268 فرد مبتلا به رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن را انتخاب کرد که شرکت نمایندگانی را شامل می شد که رفتارهایی، چون کندن پوست، کندن مو، جویدن ناخن و جویدن لب را از خود نشان داده بودند و بین 18 تا 80 سال سن داشتند. به نیمی از گروه کتابچه هدایت شرح داده شد که در آن تکنیکی که موریتز و تیم اش ابداع کردند مطرح شده بود در حالی که به بقیه گفته شد برای همان برنامه در فهرست انتظار هستند.

پس از شش هفته 54 درصد از افراد گروهی که از تکنیک های جایگزینی عادت استفاده کردند بهبود رفتار را گزارش کردند. به نظر می رسید افرادی که ناخن شان را می جویدند از این تکنیک سود بیشتری برده بودند. با این وجود، این کارآزمایی محدودیت های قابل توجهی داشت.

این کارآزمایی در یک دوره زمانی کوتاه و بدون پیگیری بیش تر انجام شد و بیشتر قریب به اتفاق افرادی که در آن شرکت کردند زنان سفید پوست بودند و شرکت نمایندگان به وسیله رسانه های اجتماعی ثبت نام نموده بودند و از آن طریق در مطالعه حضور داشتند. موریتز می گوید: ما نمی دانیم این اثر تا چه میزان پایدار است. او با شرح این که بسیاری از مبتلایان به رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن نمی خواهند از پزشک یاری بگیرند می افزاید:ما هیچ گونه ارزیابی دقیق رو در رویی نداشتیم.

منبع: فرارو

  • چه کنیم که بعد از ظهرها خسته نباشیم؟
  • اشتباهات رایجی که لپ تاپ شما را نابود می نماید
  • 5 ماده غذایی مفید که می توانید به جای روغن های خوراکی بهره ببرید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 شهریور 1402 بروزرسانی: 5 شهریور 1402 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1933

به "راهکاری ساده برای ترک عادت ناخن جویدن و کندن پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری ساده برای ترک عادت ناخن جویدن و کندن پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید