در شب یلدا مردم شهرهای مختلف چه کار می کنند؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، می گویید چند دقیقه بیشتر که این حرف ها را ندارد و نیاز به اینهمه تشریفات نیست، ولی شب یلدا یکی از شب های مهم سال برای خیلی هاست و در شهرهای مختلف تنها به شب نشینی و خوردن میوه و خوراکی های مختلف ختم نمی شود. در حقیقت شب یلدا بهانه ای است برای اینکه یک شب را کنار هم بگذرانیم و خوب هم بخوریم ولی برخی متفاوت برگزارش می کنند. رسم و رسومات شب یلدا در شهرهای مختلف فرق دارد و تنها یک شب نشینی ساده و معمولی نیست.

در شب یلدا مردم شهرهای مختلف چه کار می کنند؟

شب یلدا در گیلان

حضور هندوانه در سفره شب یلدای گیلانی ها اهمیت ویژه ای دارد، حتی بیشتر از انار. گیلانی ها معتقدند هرکس در شب چله هندوانه بخورد در طول تابستان احساس تشنگی نمی کند و علاوه بر این سرمای زمستان را حس نمی کند. همچنین جوان ترها فال هندانه پوس یا همان پوست هندوانه می گیرند. هندوانه را به چهار قسمت تقسیم می کنند و قسمت ها را پشت سرشان می اندازند. اگر دو قاچ هندوانه سفید و دو قاچ سبز بود یعنی اینکه نتیجه فال نه بد است و نه خوب. اگر سه قاچ سبز و یک قاچ سفید باشد، یعنی خوب آمده و اگر برعکس این حالت باشد، یعنی سه قاچ سفید و یک قاچ سبز باشد یعنی بد است. اگر هر چهار قاچ سبز باشد یعنی خیلی خوب است و می توان رویابافی کرد. و اگر هرچهار قاچ سفید باشد یعنی خیلی بد است و نباید چندان به موضوع دل خوش کرد.

شب یلدا در شیراز

در شیراز مردم مثل بقیه شهرها شب یلدا را دور هم می گذرانند. برای یلدا انجیر، قیصک و برنجک می خورند و معمولا تا پاسی از شب بیدارند. شیرازی ها هم فال مخصوصی برای شب یلدا دارند. نام فال کلوک است. کلوک کوزه ای بزرگ با دهانه گشاد است که نشانه خاصی مثلا یک اسکناس را درونش می اندازند و بعد فردی می آید و نشانه را برمی دارد و برای فرد مورد نظر فال حافظ می گیرد، از شعری که آمده می شود به نتیجه فال هم پی برد.

شام مردم منطقه ها مختلف در شب یلدا چیست؟

شب یلدا در اصفهان

اصفهانی های قدیم معتقد بودند زمستان به دو قسمت چله و چله کوچک تقسیم می شود. چله از اول دی ماه تا بهمن شروع می شد و چله کوچک از 10 تا 30 بهمن ادامه داشت. رسم تقسیم اشیا و موجودات به مذکر و مونث از قدیم در همه شهرها باب بوده و در اصفهان اهمیت بیشتری دارد. شب چله در اصفهان به دو نام چله زری (ماده) وعمو چله (نر) تقسیم می شود. و به این معنی که شب چله اصفهانی ها محدود به یک شب نیست و شب نشینی شان دو شب برگزار می شود. قدیمی های اصفهان لباس ها و رختخواب هایشان را هم در هوای آزاد و زیرآفتاب پهن می کنند. و از این طریق می خواهند به زمستان خوش آمد بگویند. رسمی که حالا هم به قوت خود باقی است.

شب یلدا در قزوین

قزوینی ها مثل مردم بیشتر شهرها به خانه بزرگترها می فرایند و سفره یلدای پر و پیمانی می چینند، سفره ای که به آن شب چره می گویند و معتقدند این خوراکی ها شگون دارد و نوید زمستان پربرکتی را می دهد. اگر بزرگترها در آوردن تنقلات تاخیر کنند، کوچکترها می خوانند هر که نیاید شب چره انبارش موش بچره. مادربزرگ های قزوینی می گویند اگر پنبه های لحاف بیرون بریزد برف می آید. از رسومات دیگر قزوینی ها در شب یلدا فرستادن خونچه چله از طرف داماد برای عروس است. خنچه ای که کله قند و هفت نوع میوه مثل گلابی، خربزه، سیب، هندوانه از جمله محتویاتش است.

شب یلدا در تبریز

در تبریز و شهرهای دیگر آذربایجان شرقی و همچنین در ارومیه مردم هندوانه می خورند و بیشتر وقت ها اولین ضربه به هندوانه را ریش سفید و بزرگ فامیل می زند. او موقع قاچ کردن هندوانه جمله ای را به ترکی می گوید که معنی اش این است: بلاها را امروز بریدیم. آنها معتقدند با خوردن هندوانه سوز و سرمای زمستان از آنها دور می شود و حسش نمی کنند. اما در آذربایجان بیشترین خوشی از آن عروس و داماد است. نامزدها برای هم خوانچه می فرستند، خوانچه ای که شامل انار و هندوانه و پارچه و آینه است. در مقابل خانواده عروس هدیه هایی مثل پول، شیرینی، جوراب و دستمال را تحویل خانواده داماد می دهند.

در اولین سال ازدواج زوج های تبریزی، پدر عروس قبل از غروب سهم دختر و دامادش را که شامل هندوانه، میوه، آجیل، شیرینی و یک قواره پیراهنی باکفش و چادری است برایشان می فرستد. در اینجا نیز یلدا در دو شب برگزار می شود، چله بزرگ و چله کوچک و معمولا تا آخر چله کوچک خانه تکانی نمی کنند. چون اعتقاد دارند اگر در طول این دو چله کسی خانه تکانی کند، چله نفرینش می کند و اگر چله کسی را نفرین کند به نکبت و بدبختی منتهی می شود.

رزرو هتل های رشت، هتل های شیراز، هتل های اصفهان، هتل های قزوین، هتل های تبریز در خبرنگاران تریپ

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1569

به "در شب یلدا مردم شهرهای مختلف چه کار می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در شب یلدا مردم شهرهای مختلف چه کار می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید