درمان طلایی سرطان

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ترکیبات مبتنی بر طلا همچنان فعالیت نوعی آنزیم را نیز در سلول های سرطانی مهار می نمایند که با رشد سرطان و مقاوت در برابر دارو در ارتباط است.

درمان طلایی سرطان

دانشمندان در یک گام مهم از دارو های هدفمندتر مبتنی بر مولکول های طلا برای درمان سرطان با عوارض جانبی و سمی کمتر، استفاده کردند. مطالعات نشان داده اند که این مولکول ها در کشتن سلول های سرطانی تا 24 برابر مؤثرتر از داروی ضد سرطان سیس پلاتین هستند و همچنین در مهار رشد تومور موثرتر عمل می نمایند.

گفتنی است از مهمترین مزیت های دارو های جدبد این است که به سلول های سالم آسیبی وارد نمی نمایند. همچنین قابل توجه است که مولکول های ساخته شده، با این ویژگی بوجود می آیند که برخلاف شیمی درمانی فعلی، طول عمر بسیار بیشتری داشته باشند.

دکتر ندا میرزاده، سرپرست گروه مهندسی مولکولی در دانشگاه RMIT، در همین زمینه گفت: محدودیت شیمی درمانی درمانی بر مبنای فلزات معمولی، احتیاج به یافتن گزینه های دیگر را معین نمود.

وی اضافه نمود: ما طی دهه های اخیر در درمان سرطان با راه بزرگی پیموده ایم، اما این بیماری همچنان هر ساله بیش از 9.6 میلیون نفر را در سطح دنیا می کشد و دومین عامل مرگ و میر دنیا است.

به گفته وی، در حالی که دارو های مبتنی بر فلز با موفقیت نرخ بقا را افزایش می دادند، به دلیل عوارض جانبی سمی، مقاومت در برابر دارو و پایداری ضعیف، اثربخشی آن ها محدود بوده است. مولکول های طلا می توانند سلول های انتخاب شده و مورد نظر را هدف قرار دهند، در نتیجه می توانند گزینه های خوبی برای پیشرفت در زمینه کشف دارو هایی باشند که بدون از بین بردن سلول های سالم، سرطان را از بین می برند.

این مولکول ها در آزمایشات پیشابالینی مورد آنالیز قرار گرفتند و معین شد که از سمیت سلولی بالایی در برابر سلول های سرطانی پروستات، سینه، دهانه رحم، ملانوما و روده بزرگ برخوردارندد.

آزمایشات روی حیوانات نشان داد که درمان با مولکول های طلا رشد تومور را تا 46.9 ٪، در حالی که شیمی درمانی فعلی با سین پلاتین تا 29 ٪ اثرگذار است.

ترکیبات مبتنی بر طلا همچنان فعالیت نوعی آنزیم را نیز در سلول های سرطانی مهار می نمایند که با رشد سرطان و مقاوت در برابر دارو در ارتباط است.

مولکول های طلا، ویژگی های مهم ضد التهابی نیز دارند که به تاثیر درمانی و کاربرد آن ها در درمان بیماری های مزمن التهابی از جمله التهاب مفصل یاری می نماید.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 35

به "درمان طلایی سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان طلایی سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید