توقف طرح توسعه ای شهرکتاب مشهد، کاش پاییزه کتاب تمدید می شد

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ابراهیم بالاپژوه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی با اشاره به محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی و همچنین تعطیلی ها با هدف مقابله با ویروس کرونا، گفت: کتابفروش ها، رسانه ها، مسئولان و اهالی کتاب باید از این فرصت استفاده کنند تا مردم را به مطالعه و کتابخوانی ترغیب و تشویق کنند.

توقف طرح توسعه ای شهرکتاب مشهد، کاش پاییزه کتاب تمدید می شد

وی با بیان اینکه باید از بسترهای اطلاع رسانی و تبلیغات به ویژه فضای مجازی مردم را به مطالعه دعوت کنیم، اضافه کرد: کتابفروش ها نیز باید در این زمینه به صورت غیرحضوری پشتوانه مناسبی برای تامین نیازهای فکری و کتاب های مورد نیاز مردم باشند.

مدیر شهرکتاب مشهد با بیان اینکه به دلیل کرونا و محدودیت هایش، به صورت ناخواسته اوقات فراغت بیشتری به وجود آمده است و بهترین زمان برای افزایش مطالعه مردم است، شرح داد: اگر متولیان امر کتاب و کتابخوانی در اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب کتاب همت داشته باشند، قطعا مردم هم استقبال خواهند کرد.

کاش پاییزه کتاب تمدید می شد

وی با اعلام اینکه بر اساس اعلام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران (مجری طرح پائیزه کتاب)، شهرکتاب مشهد در ردیف ششمین کتابفروشی پرفروش کشور در پاییزه کتاب 99 قرار گرفته است، گفت: در این طرح حدود 5550 جلد کتاب به ارزش ریالی حدودا یک و نیم میلیارد ریال توسط مردم از این کتابفروشی خریداری شد.

بالاپژوه با اشاره به اینکه باتوجه به حال و هوای قرنطینه ای شهر و محدودیت های کرونا، خوشبختانه نسبت به دوره های گذشته از نظر جلدی و ریالی رشد چمشگیری داشته ایم، اضافه کرد: همچنان مانند طرح های گذشته کتاب های حوزه ادبیات به ویژه رمان، روانشناسی های فردی و خانواده، حوزه مدیریت و کسب وکار جزو پرفروش های پاییزه کتاب در شهر کتاب مشهد بوده اند.

مدیر شهرکتاب مشهد با تاکید بر اینکه به دلیل کرونا، تبلیغات وسیعی درخصوص ترغیب مردم به خرید غیرحضوری در طرح پاییزه کتاب داشته ایم، گفت: حجم قابل توجهی از خریدهای این دوره به صورت سفارش تلفنی یا از طریق شبکه های اجتماعی در فضای مجازی بوده است.

بالاپژوه همچنین در خصوص احتاقتصادی تمدید طرح در مشهد بعد از تعطیلات دو هفته ای، یادآور شد: باتوجه به مشارکت شهرداری مشهد و همچنین استقبال مردمی، به نظر می رسد در صورت تمدید طرح مردم همچنان استقبال داشته باشند و ما نیز به عنوان یکی از کتابفروشی های فعال در این طرح اعلام آمادگی کرده و از تمدید آن استقبال می کنیم.

نمایشگاه مجازی کتاب دارای ابهام است

این فعال حوزه کتاب و کتابخوانی در خصوص مباحث مطرح شده در موضوع نمایشگاه مجازی، گفت: واقعا اطلاع ندارم دقیقا قرار است چه اتفاقی در این باره بیفتد و به نظر موضوع نمایشگاه مجازی دارای ابهام است.

مدیر شهرکتاب مشهد با بیان اینکه در واقع می توان گفت طرح های حمایتی موسسه خانه کتاب به نوعی یک نمایشگاه مجازی هستند، اضافه کرد: باید تلاش کنیم به صورت مستقیم تخفیف ها به دست مردم برسد.

بالاپژوه با اشاره به اینکه ارائه تخفیف هایی که در طرح هایی مانند پاییزه کتاب و یا هر طرح دیگری که تخفیف را به صورت مستقیم به دست مردم برساند، می تواند نمایشگاهی باشد که مردم از آن بهره مند می شوند، شرح داد: در این طرح ها با اختصاص تخفیف، عرضه کتاب های همه ناشران توسط کتابفروش ها، درواقع ضمن حمایت از کتابفروشی ها، باعث استقبال و خرید همه مردم و اهل کتاب می شود.

توقف طرح های توسعه ای شهر کتاب مشهد

وی با بیان اینکه کرونا و همچنین قبل از آن نوسانات اقتصادی در کشور باعث شد که طرح های توسعه ما در مشهد متوقف شود، گفت: برای افزایش شعب شهر کتاب در مشهد برنامه ریزی کامل اجرا شده بود و حتی جانمایی آن نیز اجرا شده بود که حداقل دو شعبه دیگر در این کلان شهر راه اندازی کنیم که فعلا صبر کردیم.

مدیر شهرکتاب مشهد با اشاره به اینکه هم اکنون دو شعبه فعال در نبش چهارراه ابوطالب به نام شهرکتاب مشهد و شهرکتاب حافظ در مجتمع تجاری اطلاس مشهد داریم، اضافه کرد: شهر کتاب چهارراه ابوطالب مشهد از نظر وسعت چهارمین شهرکتاب بزرگ کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در این مجموعه با 800 مترمربع فضای فروشگاهی، یکی از پرمحصول ترین فروشگاه های کتاب هستیم، اضافه کرد: به دنبال آن هستیم که فضای بیشتری را برای اهل و مطالعه در شهر مشهد آماده کنیم.

بالاپژوه با اشاره به تنوع کتاب ها، کالا ها و محصولات فرهنگی قابل عرضه در شهرکتاب مشهد، شرح داد: در شرایط رضایت بخش، خوب و قابل قبولی قرار داریم اما قطعا اقناع کننده نیست و همیشه به دنبال افزایش خدمات و کیفیت به شهروندان هستیم.

مدیر شهرکتاب مشهد همچنین با اشاره به سالن چند منظوره که در شهرکتاب مشهد راه اندازی شده است، گفت: این سالن یکی از مجهزترین سالن ها برای برگزاری تئاتر، نشست، کارگاه و جلسات فرهنگی است که متاسفانه فعلا به دلیل بحث های کرونا قابل استفاده نیست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 974

به "توقف طرح توسعه ای شهرکتاب مشهد، کاش پاییزه کتاب تمدید می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف طرح توسعه ای شهرکتاب مشهد، کاش پاییزه کتاب تمدید می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید