تحریم های دقیقه نودی آمریکا علیه ایران به چه معناست؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی به آنالیز دلیل افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرداخت.

تحریم های دقیقه نودی آمریکا علیه ایران به چه معناست؟

به گزارش خبرنگاران، نوذر شفیعی گفت: به نظر من اینکه ترامپ این زمان را برای تحریم زنگنه انتخاب نموده دو دلیل دارد. همانطور که می دانید مبنای آنها برای این تحریم ها فرمان اجرایی است که جورج بوش در سال 2001 آن را مطرح و امضا کرد. بر اساس ادعای آن موقع بوش این فرمان اجرایی کسانی را که با تروریسم همکاری اقتصادی دارند را مشمول تحریم ها می نماید. اینکه چرا حالا کاخ سفید به دنبال اجرای همین فرمان رفته است، دو علت می تواند داشته باشد. نخست اینکه ترامپ در عرصه انتخابات تحت فشار است و خود را در آستانه شکست به بایدن می داند و حالا می خواهد در این فرصت باقی مانده از هر فرصتی استفاده کند تا شاید نظر رای دهندگان جلب گردد و در واقع به یک موفقیت فرا مرزی نیاز دارد. دوم اینکه ترامپ می خواهد به گونه ای به تحریم ها علیه ایران عمق ببخشد که در صورت پیروزی بایدن هم مسائل برای بازگرداندن شرایط به حالت عادی فراوان باشد.

این کارشناس ادامه داد: اگر نگاه کنیم در پیشینه ترامپ رفتارهای این چنینی بسیاری وجود دارد. او اغلب تصمیماتش را به ویژه تصمیماتی که مربوط به حوزه بین الملل و روابط با کشورها و سازمان ها بوده اند، با حب و بغض گرفته است. بارها او امضایی را باطل نموده یا از قراردادی خارج شده، تنها به این دلیل که باراک اوباما آنها را امضا نموده است. به همین دلیل دریافت چنین تصمیمی اصلا دور از انتظار نیست.

شفیعی توضیح داد: هم ایرانی ها و هم آمریکایی ها می گویند که تحریم ایالات متحده علیه ایران، تحریم حداکثری است و تا آن اندازه گسترده است که جایی برای تحریم جدید وجود ندارد. اما واقعیت این است که اگر بنا بر ناسازگاری باشد، بهانه های مختلفی می گردد گرفت و بر اساس آن هر بار تحریم تازه ای را اعمال کرد. مثلا تحریم علیه اعضای هیات های علمی یا همکاری های علمی و دانشگاهی و .. . اما موضوع این است که آیا این تحریم ها می تواند تاثیری بر اراده ایران بگذارد و کشورمان را به پای میز مذاکره بکشاند؟تا اینجای کار هیچ کدام از این تحریم ها نتوانسته تاثیری بر اراده ایران داشته باشد و تهران از شروطش کوتاه نیامده است. بعید هم هست که پس از این چنین اتفاقی بیفتد. به ویژه در این روزهای باقی مانده، چنین اتفاقی بعید است که بیفتد.

مشروح این تبادل نظر را اینجا بخوانید.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 924

به "تحریم های دقیقه نودی آمریکا علیه ایران به چه معناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های دقیقه نودی آمریکا علیه ایران به چه معناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید