تبادل آثار هنرمندان چاپ دستی ایران و هنرمندان خارجی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، تهران (پانا) - دبیر هنری و کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی جشنواره تجسمی فجر گفت در سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر علاوه بر برپایی نمایشگاهی از آثار چاپ دستی هنرمندان شاخص این حوزه، دو نمایشگاه تبادل آثار میان هنرمندان ایران و چند کشور خارجی برپا می گردد و دو ورک شاپ نیز اجرا خواهد شد.

تبادل آثار هنرمندان چاپ دستی ایران و هنرمندان خارجی

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ فوری از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، احمد وکیلی دبیرهنری و کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مورد نحوه برگزاری این بخش از جشنواره گفت: بخش چاپ دستی این دوره از جشنواره به صورت فراخوان نیست بلکه با دعوت از پیشکسوتان و نامداران این عرصه که قریب به 20 نفر می شوند، شکل می گیرد. ما نمایشگاهی از آثار این هنرمندان را برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: قرار است در کنار این بخش دو نمایشگاه تبادل چاپ نیز داشته باشیم. در واقع دو گروه به صورت خصوصی و بدون اسپانسر و صرفا از روی علاقه این تبادل را صورت داده اند که میان هنرمندان ایرانی و بلژیکی و هنرمندان ایرانی و هنرمندانی از کشورهای دیگر انجام می گیرد که حدود 60 اثر می گردد.

به گفته کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی، قرار است در سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر ورک شاپی نیز در دو بخش چاپ فلز و لیتوگرافی برپا گردد. وکیلی در این باره اعلام کرد: هنوز نمی دانیم این ورک شاپ ها آنلاین است یا حضوری اما قرار است در صبا برپا گردد. اینقدر تکنیک های چاپ های فلز متنوع است که ما مهمترین آنها را در این ورک شاپ معرفی می کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم فرصتی باشد تا هنرمندان بیایند و از نزدیک با فرایند چاپ آشنا شوند چون دیدن از نزدیک این فرایند با دیدن فیلم آن خیلی متفاوت است. سعی می کنیم ورود را برای این ورک شاپ آزاد بگذاریم. امکان اینکه علاقمندان خودشان در فرایند چاپ حضور داشته باشند نیست اما از نزدیک می توانند مراحل شکل گیری یک کار را مشاهده نمایند.

وی در ادامه با اشاره مختصری از تاریخچه چاپ دستی در جهان و ایران گفت: چاپ دستی ریشه اش در چاپ صنعتی است. زمانی دو شاخه شد که هنرمندان بیشتر به سمت چاپ دستی رفتند. امکانات هنری را که این وادی به هنرمندان می داد چاپ صنعتی نمی توانست بدهد و موضوع اصلی هم همان عنصر خلاقیت است که مهمترین بخش تعریف هنر است. در چاپ دستی امکان خلاقیت بسیار زیاد است.

وی در سرانجام با اشاره به اینکه بخش مهمی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گنجینه آثار چاپ دستی هنرمندان عظیم جهانست، گفت: تقریبا به جرئت می گویم در جهان هنرمندی نیست که اثر چاپ دستی نداشته باشد.

لازم به ذکر است که نمایشگاه چاپ دستی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و ورک شاپ این رشته همزمان با بخش های دیگر جشنواره در مجموعه فرهنگی و هنری صبا برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 993

به "تبادل آثار هنرمندان چاپ دستی ایران و هنرمندان خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبادل آثار هنرمندان چاپ دستی ایران و هنرمندان خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید