افزایش صادرات سیمان به افغانستان با توسعه خط ریلی خواف - هرات، رایزنی برای کشت فراسرزمینی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغاستان گفت: امتداد جهت خط ریلی خواف - هرات امکان صادرات بیشتر سیمان به افغانستان را فراهم می کند.

افزایش صادرات سیمان به افغانستان با توسعه خط ریلی خواف - هرات، رایزنی برای کشت فراسرزمینی

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسین سلیمی با بیان اینکه شرایط تجارت ایران با افغانستان خوب است، گفت: پیش بینی می شود با افتتاح قطار خواف - هرات زمینه تجارت بیشتر بین دو کشور فراهم شود و با توسعه این جهت ریلی امکان صادرات بیشتر کالاهایی مانند سیمان که هزینه حمل بار در صادرات آن نقش بسیار مهمی دارد، بیشتر فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان با اشاره به پیشنهاداتی برای کشت فراسرزمینی در افغانستان، گفت: این پیشنهاد از سوی اتاق ایران و افغانستان در مجلس مطرح و همچنین به معاون اول رئیس جمهور داده شده و لذا پیرو این مسئله جلساتی در استانداری خراسان برگزار گشت و بازدیدهایی نیز از برخی مناطق افغانستان برای سرمایه گذاری مشترک و کشت فراسرزمینی انجام شد.

وی افزود: در صورت تحقق کشت فراسرزمینی و سرمایه گذاری مشترک در خصوص تولید محصولات کشاورزی هم امکان اشتغال بیشتر برای افغانستان فراهم می شود ضمن اینکه زمینه صادرات بیشتر محصولات کشاورزی به ایران فراهم می شود.

سلیمی بیان داشت: در حال حاضر برخی از کارخانه های تولید قند و شکر با ظرفیت پایین کار می کنند در حالی که با تامین مواد اولیه این کارخانجات از طریق کشور همسایه امکان تولید بیشتر فراهم می شود و در ضمنً از واردات مواد اولیه تولیدی این کارخانجات از کشورهای دور کمتر می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان بیان داشت: در حال حاضر کشورهای بسیاری در زمینه کشت فراسرزمینی فعالیت می کنند و با استفاده از منابع طبیعی سایر کشورها اقدام به تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز خود می کنند.

وی بیان داشت: لذا ما نیز از فرصت بسیار خوب منابع طبیعی کشور افغانستان می توانیم در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری بهره بگیریم و به جای واردات مواد اولیه تولید قند و شکر و حتی گوشت از کشورهایی مانند برزیل می توان محصولات مورد نیاز را در کشور همسایه تولید کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان با اشاره به راه اندازی قطار خواف - هرات گفت: با توجه به امکان حمل و نقل ارزان تر کالا پیش بینی می شود صادرات ما به کشور افغانستان تا سرانجام سال جاری به بیش از 2 میلیارد دلار افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1041

به "افزایش صادرات سیمان به افغانستان با توسعه خط ریلی خواف - هرات، رایزنی برای کشت فراسرزمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات سیمان به افغانستان با توسعه خط ریلی خواف - هرات، رایزنی برای کشت فراسرزمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید