احیای خلیج گرگان هیچ بودجه تخصیص یافته ای ندارد!

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست گفت: با وجود تصویب بودجه برای احیای خلیج گرگان, هنوز مبلغی برای اجرای این طرح تخصیص داده نشده است.

احیای خلیج گرگان هیچ بودجه تخصیص یافته ای ندارد!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، آرزو اشرفی زاده درباره چالش های احیای خلیج گرگان و میانکاله اظهار کرد: در سومین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور در تاریخ 22 تیرماه 1399, طرح جامع 5 ساله برای احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله مصوب شد. اعتبارات معین و وظایف هر دستگاه به وسیله معاون اول رئیس جمهور وقت به آن ها ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در چهارمین جلسه ستاد در فروردین ماه سال جاری نتایج مطالعات پژوهشکده اقیانوس شناسی درباره پروژه تسهیل آب دریا و خلیج گرگان مطرح شد و مصوب شد این پروژه با رعایت ملاحظات زیست محیطی از محل منابع اعتباری ستاد بحران به وسیله سازمان بنادر و دریانوردی انجام گردد.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست اضافه کرد: با این وجود هنوز مبلغی برای اجرای این طرح تخصیص داده نشده است و پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بنادر بی نتیجه بوده است بعلاوه اجرایی شدن سایر برنامه های این طرح در دست پیگیری است و مقرر است در جلسه آینده این ستاد دستگاه های مسئول گزارش اقدامات صورت گرفته را ارائه کند.

اشرفی زاده گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در مقیاس استانی و ملی پیگیر انجام تکالیف دستگاه ها در راستای مصوبه ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب ها برای احیای خلیج گرگان است.

به گزارش تسنیم؛ خلیج گرگان به همراه تالاب میانکاله به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی دنیا در کنوانسیون رامسر در سال 1354 ثبت شدند؛ این خلیج که در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده از چند سال گذشته با خطر خشکی روبه رو شده است. کارشناسان تغییر اقلیم و گرمایش دنیای برداشت بی رویه از سفره های آبی اطراف خلیج، کاهش بارندگی و افزایش تبخیر را مهم ترین دلایل خشکیدگی این خلیج به شمار آورده اند.

علاوه بر این ها، مواردی چون نرخ رسوب گذاری بالا و ورود فاضلاب های خام هم از دیگر دلایل خشکی خلیج عنوان شده است؛ این خلیج با جدایی اش از دریای خزر، شبه جزیره میانکاله را با طول نزدیک به 60 کیلومتر و مساحت 100 هزار هکتار تشکیل می دهد و حالا خشکی گریبان میانکاله را هم گرفته است و چنان که مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفته، مدیریت نشدن صحیح منابع آبی و خشکسالی سبب خشک شدن حدود 15 تا 20 درصد بخش غربی تالاب میانکاله شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1582

به "احیای خلیج گرگان هیچ بودجه تخصیص یافته ای ندارد!" امتیاز دهید

1 کاربر به "احیای خلیج گرگان هیچ بودجه تخصیص یافته ای ندارد!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای خلیج گرگان هیچ بودجه تخصیص یافته ای ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید