اثرات وحشتناک نوشابه روی بدن

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، متخصصان تغذیه معتقدند ایرانی ها به طرز خطرناکی نوشابه مصرف می نمایند که باعث می گردد در آینده شاهد آمار بالای ابتلا به بعضی بیماری ها باشیم.

اثرات وحشتناک نوشابه روی بدن

نوشابه های گازدار یکی از مضرترین نوشیدنی های رایج هستند که پای ثابت سفره های مردم ایران محسوب می شوند و این باعث شده است که سرانه مصرف نوشابه در کشور ما چهار برابر سایر کشورها باشد و به تبع آن، آمار بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون و اضافه وزن نیز در کشور افزایش یابد.

عوارض نوشابه بر هیچ کس پوشیده نیست، از تاثیرات مخرب بر کبد، قلب، دندان، استخوان و ... گرفته تا ابتلا به انواع سرطان ها. نوشیدنی های گازدار در حال حاضر یکی از محبوبترین نوشیدنی ها در بین بچه ها و نوجوانان محسوب می شوند و این علاقه باعث شده است تا آمار چاقی و اضافه وزن و بروز مسائلی در بلوغ و تخریب دندان و ... در بین آن ها افزایش چشمگیری داشته باشد. نقش خانواده ها در از بین بردن این عادت و وابستگی در بین فرزندانشان، بسیار موثر است. جایگزین کردن نوشیدنی های سالم و مفید از جمله مهمترین راهکارها برای کاهش مصرف نوشیدنی های گازدار در بین بچه ها و نوجوانان است.

مجید حسن قمی، نائب رئیس انجمن تغذیه ایران در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: نوشابه های صنعتی چه انواع گازدار و چه آبمیوه های بدون گاز، حاوی مقادیر زیادی قند هستند. (در هر لیوان نوشابه، 10 تا 17 قاشق شکر وجود دارد) این قند باعث ایجاد استرس زیادی در بدن ما می گردد.

او گفت: 20 دقیقه بعد از مصرف نوشابه، افزایش قند خون در بدن شکل می گیرد و کبد مجبور است که این میزان قند را تعدیل و در نتیجه چربی سازی کند، زیرا بدن ما توانایی ذخیره مقدار زیاد قند را ندارد، اما در چربی سازی این ذخیره سازی، شدنی است و از این طریق، حجم کار کبد افزایش پیدا می نماید و در نتیجه بدن دچار مشکل می گردد.

مصرف نوشابه اعتیادآور است

حسن قمی اضافه نمود: همچنین 40 دقیقه بعد از مصرف نوشابه گازدار، کافئین موجود در این نوشیدنی آزاد می گردد و یک حالت سرخوشی به فرد می دهد و باعث می گردد که خستگی فرد به صورت مقطعی از بین برود. سپس 45 دقیقه بعد، ماده ای به نام دوپامین بر اثر نوشیدن نوشابه، به وسیله مغز ترشح می گردد که باعث ایجاد نوعی سرخوشی در فرد می گردد و تعامل این دوپامین و کافئین، اثری مثل کوکائین روی مغز فرد می گذارد به شکلی که پس از تجربه حس سرخوشی و برطرف خستگی مقطعی فرد، پس از مدتی، اثرات قند در خون تعدیل می گردد، زیرا بدن مجبور می گردد که به وسیله سلول های پانکراس، انسولین ترشح نموده و قند را وارد سلول ها کند.

او ادامه داد: پس از گذشت مدتی که اثر سرخوشی نوشابه از بین رفت، فرد احساس خستگی می نماید. همین حالت سرخوشی موقت بر اثر مصرف مداوم این نوشابه ها باعث می گردد که فرد به آن ها وابسته گردد.

نائب رئیس انجمن تغذیه بیان نمود: وقتی ما نوشابه می خوریم به جای اینکه بدنمان از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کند و پیک انسولین نداشته باشد و از یک قند ساده استفاده کند از شربت فروکتوز که حاوی مقدار زیادی قند است و در ترکیب اصلی نوشابه وجود دارد، استفاده می نماید که باعث بروز مسائل قلبی- عروقی در فرد شده و حتی منجر به اختلالات خلقی می گردد.

حسن قمی گفت: نوشابه های گازدار حاوی مقادیر زیادی اسیدفسفریک هستند. اسید فسفریک برای اینکه به وسیله کلیه دفع گردد، احتیاج دارد که از یک کلسیم هم استفاده کند و با آن پیوند بزند. یعنی باید مقدار زیادی کلسیم از بدن جذب گردد تا بتواند این مقدار زیاد فسفر را دفع کند و این یعنی فشار زیادی به کلیه وارد می گردد.

برای هضم یک لیوان نوشابه باید یک ساعت پیاده روی کرد

او اضافه نمود: نوشابه هایی که داریم همه اسیدی هستند و این اسید در طولانی مدت بر روی مینای دندان اثر می گذارد. همچنین وقتی نوشابه که حاوی مقادیر زیادی کالری است وارد بدن می گردد، دچار اضافی وزن و چاقی می شویم که این چاقی منجر به ابتلای فرد به کبد چرب خواهد شد.

حسن قمی اظهار کرد: نوشابه ها معمولا با فست فود ها مصرف می شوند. این نوع غذا ها به خودی خود حاوی مقادیر زیادی کالری و نمک هستند و باعث ایجاد فشار خون و مسائل قلبی و حتی اختلالات خلقی در فرد می شوند.

او اضافه نمود: نوشابه برای بیشتر خانواده ها یکی از ملزومات اصلی سفره غذاست و اگر نباشد انگار، سفره یک چیز مهم کم دارد و این مصرف مداوم در خانواده ها و در حضور بچه ها منجر به عادت کردن بچه ها به مصرف این نوشیدنی مضر می گردد و ذائقه آن ها را به سمت و سوی مصرف خوراکی های سمی و مضر پیش می برد که در آینده منجر به مسائل جدی در رشد و بلوغشان خواهد شد.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران بیان نمود: در گروه های سنی بالای 50 سال نیز مصرف نوشابه به شدت تاثیرات منفی دارد، به ویژه در خانم هایی که در آستانه یائسگی هستند می تواند باعث بروز مسائل هورمونی گردد.

او ادامه داد: در سنین میانسالی، افراد به سمتی می فرایند که استخوان های پوکتری دارند و استقامت استخوانیشان کمتر از سنین جوانی است و مصرف نوشابه در این افراد باعث می گردد تا جذب کلسیم تا حد زیادی کاهش یابد و فرایند پوکی استخوان سریعتر گردد.

دوغ و عرقیجات گیاهی بهترین جایگزین نوشابه هستند

او گفت: پیشنهاد ما این است که خانواده ها به جای نوشابه های گازدار صنعتی، بیشتر از نوشیدنی های سنتی که در فرهنگ ایرانی بسیار رایج است و با ذائقه ایرانی ها سازگاری دارد استفاده نمایند. ما نوشیدنی های سالم و مفیدی مثل دوغ، عرقیجات سنتی و شربت داریم که می گردد گاهی با کمترین میزان قند و یا قند های رژیمی و یا حتی بدون استفاده از هیچ شیرین نماینده ای، از آن ها استفاده کرد.

حسن قمی گفت: متاسفانه مصرف آب در بین مردم بسیار کم است در حالیکه آب تنها ماده ای است که هیچ کالری به بدن ما نمی دهد و متخصصان تغذیه معتقدند مصرف روزانه 8 تا 10 لیوان آب برای حفظ سلامتی لازم است. کمبود آب در بدن مسائلی مانند خشکی پوست، مسائل قلبی، کلیوی و ... را برای افراد ایجاد می نماید.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران در خصوص سرانه مصرف نوشابه در کشور اظهار کرد: مصرف نوشابه در کشور ما نسبت به کل جهان چهار برابر بیشتر است. یعنی مصرف نوشابه در کل جهان 10 تا 12 لیتر است در حالی این میزان در ایران، 42 لیتر است. کشور هایی مثل آمریکا حدود 153 لیتر در سال نوشابه می خورند و در حال حاضر سیاست گذارانشان طوری برنامه ریزی می نمایند که بتوانند این مقدار را کاهش دهند، زیرا میزان زیاد مصرف نوشابه در خانواده ها باعث می گردد که هزینه های شدیدی برای سیستم سلامت کشور وارد گردد.

حسن قمی گفت: فارغ از همه این مسائل، نوشابه ها حاوی رنگ هایی هستند که کلیه ها برای دفع یک لیوان نوشابه ای که این رنگ ها را دارد، باید یک هفته زحمت بکشد و فشار زیادی را تحمل کند.

او ادامه داد: با همه این تفاسیر، سرانه مصرف نوشابه در کشور خطرناک است و اگر با فرهنگ سازی، تبلیغات مناسب و صرف هزینه در راستای کاهش سرانه مصرف قدمی برداشته نگردد، دولت مجبور است چندین برابر این هزینه را در حوزه بهداشت و درمان صرف کند.

علاوه بر مضرات یاد شده، نوشابه به دلیل ارتباط مستقیم با چاقی و اضافه وزن، تاثیر زیادی بر روی ناباروری افراد دارد. همچنین زوال بعضی از سلول های مغز به دلیل مصرف مداوم نوشابه و ابتلا به آلزایمر و نقرس از دیگر، مضرات خطرساز این نوشیدنی خوش آب و رنگ است .

متخصصان تغذیه برای افرادی که به مصرف نوشابه اعتیاد دارند، پیشنهاد می نمایند که جهت ترک این عادت مضر، نوشیدنی های رژیمی را جایگزین نمایند و به مرور مصرف نوشابه را به حداقل برسانند.

ارتباط مصرف نوشابه و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی

نرگس جوزدانی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: در صنعت برای شیرین کردن محصولات، از شربت فروکتوز استفاده می گردد که این شربت می تواند اثر مستقیمی روی کبد بگذارد و موجب ابتلای افراد به عارضه خطرناک کبد چرب گردد.

جوزدانی اضافه نمود: افرادی که مستعد ابتلا به کبد چرب هستند و یا کلسترول و فشار خون بالایی دارند، در صورت مصرف نوشابه آسیب جدی به بدنشان وارد می گردد. از طرف دیگر مصرف و دریافت قند های ساده مثل شکر یا شربت فروکتوز روی سیستم ایمنی فرد اثر می گذارد.

او ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به اپیدمی کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است و مصرف شکر و قند زیاد، باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می گردد.

جوزدانی گفت: مصرف زیاد نوشابه به دلیل تحریک ترشح انسولین و گلوکابن، می تواند منجر به ابتلای افراد به سرطان پانکراس گردد. دیده شده افرادی که رژیم غذایی مناسبی ندارند و از نوشابه، در وعده های غذایی استفاده می نمایند، بیشتر در معرض ابتلا به نقرس قرار دارند.

او ادامه داد: مصرف زیاد نوشابه به دلیل حجم زیاد شکر موجود در این نوشیدنی می تواند در تحلیل سلول های مغز و ابتلا به آلزایمر نقش موثری داشته باشد. مغز ما به طور کلی از گلوکز و شکر ساده برای تامین منبع انرژی استفاده می نماید، اما دریافت زیاد این گلوکز منجر به ابتلا به آلزایمر می گردد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی بیان نمود: در تحقیقاتی که در خصوص نوشابه های رژیمی اجرا شده، تعیین شده است که این نوشابه ها می توانند جایگزین کم ضررتری برای نوشابه های گازدار باشند، زیرا خود شکر به خودی خود باعث ایجاد اعتیاد در فرد می گردد و همان مراکزی را در مغز فعال می نماید که سایر مواد اعتیاد آور می توانند در مغز فعال نمایند.

مصرف نوشابه، خطری جدی برای بچه ها و نوجوانان

او گفت: مصرف نوشابه در بچه های که در سنین رشد هستند، باعث می گردد که ترکیبات مفید و سالمی مانند شیر و دوغ و سایر مایعات سالم را کمتر استفاده نمایند و در نتیجه رشد و بلوغ عادی نخواهند داشت، دندان هایشان آسیب خواهد دید و دچار افزایش وزن و کوتاهی قد می شوند. همچنین در سنین بزرگسالی زودتر از موعد به پوکی استخوان مبتلا خواهند شد.

جوزدانی اظهار کرد: به طور کلی هیچ خاصیت و نکته مثبتی در نوشابه های گازدار وجود ندارد و حتی کافئین موجود در نوشابه های سیاه، برای بچه ها بسیار مضر است و منجر به اختلال در خواب و بیش فعالی می گردد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی در خصوص ارتباط مصرف نوشابه و ناباروری گفت: به این دلیل که مصرف نوشابه ارتباط مستقیم با چاقی و اضافه وزن دارد، روی ناباروری اثرگذار است.

او تاکید نمود: بهتر است خانواده ها نوشیدنی های سالم ایرانی را جایگزین نوشابه نمایند. به ویژه با توجه به شروع فصل تابستان، بهترین و مفیدترین ترکیب، شربت های حاوی گلاب با چاشنی خاکشیر و تخم شربتی و سایر عرقیجات گیاهی است. همچنین شربت هایی که ترکیبات آبلیمو در آن ها استفاده گردد بسیار مفید هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1301

به "اثرات وحشتناک نوشابه روی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات وحشتناک نوشابه روی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید