ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، پژوهشگران آمریکایی با استفاده از فناوری چاپ چهاربعدی، سوزن هایی ابداع نموده اند که می توانند دارورسانی را بدون درد و با کمترین میزان تهاجم انجام دهند.

ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، شاید در آینده برای تزریق دارو و یا دریافت نمونه خون، به سوزن ها دردناک نیازی نداشته باشیم.

پژوهشگران دانشگاه راتگرز(RU) آمریکا با استفاده از روش چاپ چهاربعدی، سوزن های باریکی ابداع نموده اند که می توانند از انگل هایی که به بافت ها متصل می شوند، تقلید نمایند و جایگزین سوزن های کنونی باشند.

در حالی که چاپ سه بعدی، اشیا را به صورت لایه لایه درست می نماید، فناوری چاپ چهاربعدی با استفاده از مواد هوشمندی که برای تغییر شکل پس از چاپ برنامه ریزی می شوند، فراتر از آن می رود. بعد چهارم، به مواد امکان می دهد تا شکل های جدیدی به خود بگیرند.

هوان لی (Howon Lee)، استادیار دانشکده مهندسی دانشگاه راتگرز و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما باور داریم که سوزن های ساخته شده با روش چاپ چهاربعدی می توانند امکان انجام دادن کارهایی مانند رساندن دارو، ترمیم زخم و بافت برداری را با کمترین میزان تهاجم، بدون درد و به سادگی فراهم نمایند.

سوزن هایی که به صورت معمول در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها برای دریافت خون و تزریق دارو به کار می فرایند، با درد، زخم شدن پوست و خطر عفونت احتمالی همراه هستند. افراد مبتلا به دیابت اغلب باید چندین بار در روز، این سوزن ها را برای دریافت نمونه خون و آنالیز سطح قند خون تحمل نمایند.

سوزن های کوچک(Microneedles)، در حال حاضر مورد توجه زیادی قرار دارند زیرا کوچک و باریک هستند و کمترین میزان تهاجم را به همراه دارند. این سوزن ها می توانند درد را کاهش دهند، به سادگی مورد استفاده قرار می گیرند و خطر عفونت ناشی از آنها نیز بسیار کم است اما ضعف این سوزن ها در چسبندگی به بافت ها، چالش بزرگی برای کنترل دارورسانی به شمار می رود.

در طبیعت، بعضی از حشرات و ارگانیسم های دیگر، ویژگی هایی دارند که امکان چسبندگی به بافت را برای آنها فراهم می نماید. از این ویژگی ها می توان به نیش خاردار زنبور عسل و تیغ جوجه تیغی اشاره نمود.

پژوهشگران دانشگاه راتگرز با الهام از این نمونه های طبیعی، نوعی میکرونیدل ابداع نموده اند که پس از وارد شدن به بافت، به آن متصل می گردد و میزان چسبندگی را افزایش می دهد. آنها یک روش چاپ سه بعدی را با یک روش چاپ چهاربعدی ادغام کردند تا زائده های نیش مانندی را روی میکرونیدل ایجاد نمایند.

پژوهشگران با استفاده از بافت عضله مرغ نشان دادند که چسبندگی بافت به میکرونیدل آنها، 18 برابر قوی تر از میکرونیدلی است که زائده های نیش مانند را ندارد.

این فناوری در صورت موفقیت، روش پایداری برای دارورسانی خواهد بود.

این پژوهش، در مجله Advanced Functional Materials به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 365

به "ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید