کلاف سردرگم بنزین سفر، پاسکاری بنزین سفر در وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، سفر نوروزی ایرانی ها هم کنسل می گردد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خبرنگاران: اختصاص بنزین سفر در سفرهای نوروزی سال 99 و حتی انتظار فراتر فعالان گردشگری برای تخصیص بنزین سفر در دوفصل بهار و تابستان به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکبار می گوید، سخنگوی دولت در اینباره اطلاع رسانی می نماید و بار دیگر اعلام می نماید که وزارت نفت متولی تخصیص بنزین سفر برای سفرهای نوروزی ایرانی ها است.

کلاف سردرگم بنزین سفر، پاسکاری بنزین سفر در وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، سفر نوروزی ایرانی ها هم کنسل می گردد؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین قیمت تور به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

کمتر از یکماه به شروع سفرهای نوروزی در کشور باقی است و با کنسل شدن تورهای ورودی به ایران و کاهش شدید گردشگران خارجی ورودی به کشور به دلیل حوادث اتفاق افتاده از ابتدای سال 98 تا به امروز که به گیر افتادن گردشگران داخلی در سیلاب نوروز 98 و پس از آن کنسل شدن پروازهای خارجی به ایران به دلیل مسایل سیاسی اخیر در کشور انجامید و انتها آن که هشدارهای سفر به ایران صادر شد و از حجم گردشگران ورودی به کشور کاست، توجه ویژه به سفرهای داخلی تبدیل به شعار استراتژیک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده است.

هنوز اما نه دولت تصمیم به اختصاص بنزین سفر برای افزایش حجم سفرهای داخلی ایرانی ها در نوروز گرفته است و نه وزارت میراث فرهنگی توان به پیش بردن طرح درخواست برای بنزین سفر در دولت را دارد و نه وزارت نفت علاقه ای به اختصاص بنزین سفر به قیمت 1500 تومان برای سفرهای نوروزی دارند.

پس از سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زمزمه های نامه نگاری با دولت برای تخصیص بنزین سفر را شروع کرد و انتها نیز مسئولان آن وزارتخانه گفتند که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به معاون اول رییس جمهوری درخواست نموده است، نوروز سال 99 سهمیه بنزین سفر به ایرانی ها اختصاص بیابد.

بعدتر اما تعیین نیست که در دولت چه اتفاقی برای علی اصغر مونسان افتاد که او ناچار به تکذیب آن نامه شد. با این حال متولیان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در چندین گفت وگو گفت که این وزارتخانه همچنان پیگیر سهمیه بنزین سفر است، از تمام این پیگیری ها اما یک صدا از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خارج شد که ابهام ها در خصوص اختصاص بنزین سفر نوروزی را بیشتر کرد.

علی اصغر مونسان در پی فشار رسانه ها برای تعیین شدن شرایط بنزین سفر، اوایل همین هفته گفت که سخنگوی دولت مسئولیت اطلاع رسانی در اینباره دارد. او اما همین امروز بار دیگر گفته است که وزارت نفت مسئول تخصیص دادن بنزین سفر است.

سخنگوی وزارت نفت اما هفته گذشته به روزنامه همشهری گفته بود که دولت هنوز هیچ دستوری برای اختصاص بنزین سفر به وزارت نفت نداده است و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز پیگیر اختصاص سهمیه بنزین سفر از وزارت نفت نشده است. کسری نوری به این روزنامه گفته بود که البته حتی در صورت نامه نگاری وزارت میراث فرهنگی با وزارت نفت برای اختصاص سهمیه بنزین سفر نیز نمی توان اقدامی انجام داد چون دستور آن باید مستقیم از سوی دولت به وزارت نفت داده گردد.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز از ابتدای طرح موضوع بنزین سفر و با گذشت دو ماه از مطرح شدن شایعه درخواست وزارت میراث فرهنگی برای تخصیص بنزین سفر، هیچ واکنشی به این درخواست و خبرهای منتشر شده پیرامون بنزین سفر نداشته است. بدین ترتیب و با توجه به شرایط بنزین در کشور و سیاست های کلان برای سهمیه بندی و کاهش سهم ایرانی ها از بنزین دولتی به قیمت 1500 تومان و با توجه به تحریم های اعمال شده بر کشور، به نظر می رسد موضوع بنزین سفر تنها در حد زمزمه ها و لفاظی های دو وزارتخانه نفت و میراث فرهنگی باقی بماند و ماجرای آن در پاسکاری های وزارت میراث فرهنگی با وزارت نفت فراموش گردد.

اگر اینگونه نبود علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صرافت نمی افتاد که اعلام کند، سفرهای نوروزی ایرانی ها به دلیل شرایط پیش آمده برای بنزین چه در صورت تخصیص بنزین سفر و چه در صورت مخالفت دولت با اختصاص سهمیه بنزین سفر برای سفرهای نورزی ایرانی ها به مقاصد کوتاه و پیرامونی شهرها محدود خواهد شد.

همین اعلام نیز بیانگر آن است که حجم سفرهای نوروزی ایرانی ها در شرایطی که شرایط گردشگری ورودی کشور به دلایل مختلف از جمله شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا وخیم شده است، با پیش بینی فعلی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاهش بسیار داشته باشد و ایرانی ها ترجیح دهند به جای سفر در نوروز که ظاهرا با شرایط آب و هوایی نامساعد نیز روبرو خواهد شد، در خانه بمانند یا به پیک نیک های یکروزه در مناطق پیرامونی شهرها دلخوش باشند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 370

به "کلاف سردرگم بنزین سفر، پاسکاری بنزین سفر در وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، سفر نوروزی ایرانی ها هم کنسل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاف سردرگم بنزین سفر، پاسکاری بنزین سفر در وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، سفر نوروزی ایرانی ها هم کنسل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید