کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان در تخت جمشید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، محققان دانشگاه هنر شیراز با اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید، پیروز به کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان شدند.

کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان در تخت جمشید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه هنر شیراز، محققان دانشگاه هنر شیراز، با اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید، پیروز به کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان شدند.

فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید به روز های پربار خود رسید ودر این فصل یک چهره انسان تراشیده شده کشف شد.

علی اسدی، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر شیراز در این خصوص گفت: ضمناًً انجام کاوش در سال های گذشته و در جریان فصل سوم کاوش در محل دریچه A آبراهه خاوری دروازه ناتمام، به تراکمی از اسکلت های انسانی و حیوانی برخورد کردیم که این موضوع سبب شد در آن برهه زمانی با توجه به محدودیت فضای آبراهه و کند شدن فرایند کار، از قسمت جنوبی آبراهه به سمت شمال ادامه دهیم.

وی بیان داشت: کاوش فصل سوم در این قسمت تا فاصله 50/33 متری ادامه یافت که در آخر با شناسایی یک اسکلت کامل انسان به خاتمه رسید.

اسدی گفت: ادامه کار با توجه به خاتمه مدت مجوز کاوش، به فصل چهارم موکول شد که در این فصل با توجه به تجربه فصل سوم کاوش، در ابتدای فصل چهارم پیش بینی می شد که مجدداً با تراکم اسکلت های روبرو شویم، بر همین اساس کارگاه دیگری تحت عنوان D در فاصله 40 متری جنوب دریچه A بر روی آبراهه ایجاد کردیم تا هم زمان امکان عملیات کاوش از این سمت نیز فراهم گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر شیراز گفت: در روز های ابتدایی کاوش در جنوب دریچه A آبراهه های خاوری دروازه ناتمام به اسکلت های انسانی و حیوانی متعددی برخورد کردیم. پس از آن، کاوش در آبراهه یادشده با به هم رسیدن دو بخش از گروه و بازگشایی کامل محدوده جنوبی آن خاتمه یافت.

وی تاکید نمود: علاوه بر برخورد با اسکلت های انسانی و حیوانی، در روز های خاتمهی کاوش این آبراهه در فصل چهارم، یک چهره انسانی تراشیده شده بر روی زائده صخره ای در دیواره شرقی کارگاه شناسایی شد که در نوع خود جالب توجه بود.

سرپرست گروه کاوش آبراهه های تخت جمشید در خاتمه بیان داشت: مهم ترین نتایج حاصل از این کاوش را با بازگشایی بیش از 40 متر از جنوب آبراهه خاوری دروازه ناتمام، شناسایی بقایای 9 اسکلت انسانی و یک اسکلت حیوانی در بخش جنوبی آبراهه خاوری در دروازه ناتمام، شناسایی یک چهره تراشیده شده بر دیواره شرقی آبراهه خاوری دروازه ناتمام، آشکارسازی بخش بیشتری از نمای دیوار جنوبی تخت گاه تخت جمشید مطرح نمود.

لازم به ذکر است فصل چهارم کاوش در تخت جمشید از 10 مرداد ماه امسال شروع شد و در 19 مهرماه خاتمه یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 890

به "کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید