کدام صنایع بورسی پیشرو می شوند؟ ، چالش های مالی پیش روی بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، به گزارش خبرنگاران، سومین بازار اقتصادی سودده در یک سال اخیر، بر اساس محاسبه شاخص کل بازار سرمایه بوده است. با وجود این، بسیاری از کارشناسان بورسی معتقدند که شاخص کل نباید مبنای تحلیل و تصمیم سرمایه گذاران قرار بگیرد. به گفته آنها، شاخص کل در ایران دستکاری می گردد و نوسانات آن، چه فرایند صعودی و چه نزولی، بیانگر شرایط پرتفو اشخاص نیست.

کدام صنایع بورسی پیشرو می شوند؟ ، چالش های مالی پیش روی بازار سرمایه

به هر روی، شاخص کل بورس امروز در دومین روز معاملاتی هفته و در نیمه اول معاملات، با 16 هزار واحد منفی در کانال یک میلیون و 391 هزار واحد نهاده شد. احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سهام در تبادل نظر با خبرنگاران مهم ترین عامل ریزش بازار سهام را در روزهای گذشته معین نبودن برنامه های دولت در سیاست گذاری های اقتصادی اعلام کرد.

در چنین شرایطی، کدام واقعیت های اقتصادی در کشور را باید در تحلیل آینده بازار بورس در نظر گرفت و کدام صنایع بورسی می توانند پیشرو باشند؟

امیرحسین نام آور، کارشناس بازارهای اقتصادی کسری بودجه، ابهام در تامین درآمدهای اقتصادیاتی و فروش اوراق، پیش بینی خوشبینانه دولت از درآمدهای نفتی و تداوم تورم را از جمله مهم ترین چالش های اقتصادی ایران می داند.

پیش بینی تحقق 67 درصد از منابع سقف اول بودجه

به اعتقاد او، پیش بینی می گردد 67 درصد از منابع سقف اول بودجه تا آخر سال محقق گردد. این پیش بینی در صورت تداوم فرایند فعلی و عدم اجرای اصلاحات اساسی به خصوص در شیوه واگذاری سهام شرکت های دولتی است.

نام آور می گوید: در این صورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تأمین خواهد داشت.

احتمال تامین کسری از محل پایه پولی و ایجاد تورم

به گفته برای تأمین مخارج بودجه تا انتهای سال، به 307 هزار میلیارد تومان افزایش منابع یا کاهش

مخارج احتیاج است؛ در غیر اینصورت تأمین این منابع از محل پایه پولی و ایجاد تورم احتمال دارد.

نام آور معتقد است، با توجه به افزایش قابل توجه پرداختی کارکنان دستگاه های اجرایی ناشی از انواع فوق العاده های ویژه و خاص و رشد 25 درصدی در قانون بودجه سال 1400، متأسفانه بخش قابل توجهی از مخارج سقف اول بودجه را حقوق کارکنان دولت تشکیل می دهد که در صورت تصمیم برای مدیریت هزینه ها احتیاجمند تصمیم گیری اساسی در این باره است.

این کارشناس بازارهای اقتصادی تاکید می نماید: با این تفاصیر کسری بودجه به عنوان چالش همیشگی گریبانگیر اقتصاد کشور، سال جاری نیز وجود دارد و در سال آینده نیز ادامه می یابد. بنابراین چاپ پول و تورم، بخشی جدانشدنی از پیکره اقتصاد ایران است.

الزام دولت به فروش اوراق و اسناد خزانه

نام آور تاکید می نماید: در این میان، بر اساس قانون بودجه سال 1400، دولت باید از محل فروش اوراق اقتصادی اسلامی و اسناد خزانه اسلامی، 125 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمومی سال جاری خود تامین کند.

او می افزاید: البته مجلس کوشش نموده است که تامین اقتصادی دولت به وسیله فروش اوراق را محدود کند. به همین دلیل از این 125 هزار میلیارد تو مان، حدود 70 هزار میلیارد تومان سهم اوراق سلف موازی است.

این کارشناس بازارهای اقتصادی می گوید: بخشی از این 125 هزار میلیارد تومان برای هزینه ای عمومی دولت، بخشی برای طرح های عمرانی و بخشی برای بازپرداخت بدهی دولت از سررسید اوراق در سال های گذشته صرف می گردد.

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر صنایع بورسی

نام آور ارز 4200 تومانی را نیز بحث مهمی در صنایع بورسی می داند و می افزاید: به نظر می رسد حذف ارز 4200 تومانی از لایحه بودجه سال آینده، تأثیر زیادی بر کلیت بازار سرمایه نمی گذارد و تنها بر بخش ها و صنایعی از بازار تأثیرگذار است که این نرخ در خصوص آنها اعمال می شده است.

به گفته او، بر این اساس، بیشترین تأثیر را گروه های دارویی، الستیک، غذایی، کشاورزی و دامپروری و قندی ها می پذیرند که به تدریج در راستا افزایش نرخ فروش و حذف ارز 4200 تومان قرار داشته اند.

واقعیت های مهم اقتصادی

به اعتقاد این کارشناس بازارهای اقتصادی، نکات مهمی که باید مورد توجه سرمایه گذاران بورسی قرار گیرد عبارتند از:

-تورم همچنان ادامه می یابد.

-دولت اوراق زیادی فروخته است؛ در نتبجه در سال های بعد بدهکار می گردد و کسری بودجه افزایش می یابد.

- به علت کسری بودجه چاپ پول رخ می دهد و در ادامه آن دوباره تورم.

- در صورت حذف ارز 4200 از یک سری از گروه ها مانند: دارویی، غذایی، الستیک، کشاورزی، دامپروری و قندی پتانسیل افزایش نرخ دارند. اخباری هم از افزایش نرخ روغن هست و این گروه ها می توانند صنایع بورسی پیشرو در بازار باشند.

- طرح ساخت مسکن ملی که دولت می خواهد اجرا کند احتیاج به مصالح مربوطه دارد و گروه سیمانی؛ کاشی

و سرامیک و فلزات اساسی، فرصت هایی برای افزایش پتانسیل سودآوری خود دارند.

مطالعه متن کامل یادداشت این کارشناس بازارهای اقتصادی برای خبرنگاران، با عنوان کدام صنایع بورسی پیشرو می شوند؟ پیشنهاد می گردد.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1505

به "کدام صنایع بورسی پیشرو می شوند؟ ، چالش های مالی پیش روی بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام صنایع بورسی پیشرو می شوند؟ ، چالش های مالی پیش روی بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید