چه طور نخل سیکاس را در خانه پرورش دهیم

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، نخل ها درختانی مسحور کننده و خاص هستند و خوشبختانه می توان انواع مختلفی از آنها را در خانه پرورش داد. اما نگذارید نام سیکاس گول تان بزند، این گیاه در واقع یک نخل نیست! امروز روش پرورش سیکاس را یاد می گیریم.

چه طور نخل سیکاس را در خانه پرورش دهیم

این گیاه درخشان و سر حال در واقع سرخس نخلی است. در خیلی از قسمت های ایران این سرخس نخلی تنها به صورت گیاه خانگی رشد می نماید و نمی توان آن را بیرون از خانه پرورش داد. سیکاس بی نهایت کند رشد است و ممکن است سالی تنها 1 عدد برگشاخه بدهد! ممکن است 5 تا 6 سال (یا بیشتر) طول بکشد تا سیکاس سر انجام به میزان نهایی خود، که 60 سانتی متر است، برسد. اگر در مکانی با آب و هوای گرم زندگی می کنید می توانید سیکاس را به دیزاین باغچه یا محیط بیرون خانه تان اضافه کنید، در غیر این صورت آن را به درون خانه بیاورید تا حال و هوایی استوایی - آسیایی به خانه تان دهد.

شرایط نگهداری

- نور

سیکاس مکانی روشن با نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. از قرار دادن گیاه در آفتاب مستقیم تابستان خودداری کنید.

- آبیاری

در فصل بهار و تابستان گیاه را مرتبا آبیاری کنید و خاکش را هر از گاهی کمی مرطوب (نه خیس) نگه دارید. در فصل زمستان آبیاری را کمتر کنید.

سیکاس آبیاری زیاد را دوست ندارد پس بهتر است اجازه دهید خاک گلدان گیاه در بین دو آبیاری تقریبا به طور کامل خشک گردد.

- رطوبت

سیکاس برترین رشد را در محیطی گرم و مرطوب دارد. گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید بهره ببرید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد.

- دما

همانطور که گفتیم این نخل دروغین هوای گرم را دوست دارد اما می تواند تا 10 درجه سانتی گراد را هم تحمل کند. با این حال هرگز نباید در معرض بادهای سرد و یخبندان قرار گیرد.

اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید، می توانید هر از گاهی گیاه را در بیرون از خانه در سایه با کمی آفتاب نگه دارید.

- خاک

این گیاه را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. سیکاس به خاکی پر از مواد ارگانیک احتیاج دارد. هر خاک گلدان با کیفیتی باید برای سیکاس تان مناسب باشد. این گیاه پی اچ طبیعی خاک بین 6.5 تا 7 را دوست دارد.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

تکثیر سیکاس به روش کاشت دانه است اما اکثرا در خانه این کار را انجام نمی دهند و ترجیحا به جای تکثیر گیاهی نو تهیه می نمایند. تعداد کمی از سیکاس هایی که درون خانه رشد می نمایند میوه مخروطی فراوری می نمایند و برای آنکه دانه های گیاه تشکیل شوند به گیاه ماده و نر احتیاج است. ممکن است سیکاس در منطقه ها گرم و در شرایط عالی شاخه جانبی فراوری کند که می توان این شاخه ها را جدا کرد و به صورت گیاهی مستقل پرورش داد.

تعویض گلدان

چون سرعت رشد این نخل بسیار کند است هر 3 سال یک بار احتیاج به تعویض گلدان دارد اما اگر هم گلدان سیکاس را عوض نمی کنید باید هر سال بهار خاک گلدان گیاه را عوض کنید.

برای تعویض گلدا سیکاس ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال روبرو خواهد شد.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1766

به "چه طور نخل سیکاس را در خانه پرورش دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه طور نخل سیکاس را در خانه پرورش دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید