چند نوع بی خوابی داریم؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بی خوابی یکی از مشکلاتی است که همه ما آرزو می کنیم هرگز به آن دچار نشویم اما واقعیت این است که 50 درصد از مردم جهان حداقل برای یک بار هم که شده در عمرشان با این مشکل دست و پنجه نرم نموده اند. اما بی خوابی در نزد همه مردم مشابه نیست، در واقع انواع آن با هم متفاوت است.

چند نوع بی خوابی داریم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فرتاک نیوز،گر بی خوابی ندارید که چه بهتر، اما اگر جز آن 50 درصدی هستید که با بی خوابی دست و پنجه نرم می نمایند باید بدانید که این مشکل انواع مختلفی دارد. بدان معنا نوع بی خوابی شما با بی خوابی یک فرد دیگر متفاوت است. در واقع شش نوع بی خوابی وجود دارد. آنها چگونه هستند و چه راه هایی برای درمان آنها وجود دارد؟

1- بی خوابی حاد

این نوع بی خوابی سه ماه بیشتر طول نمی کشد و در صورتی که فرایند درمانی طی گردد از بین خواهد رفت. این نوع بی خوابی جنبه های مختلف زندگی را تحت شعاع قرار می دهد و آزاردهنده است. بی خوابی حاد نتیجه یک عامل استرس زا همانند از دست دادن شغل و یا یک عزیز است. در صورتی که مشکل برطرف گردد این مشکل نیز به خودی خود از بین می رود اما اگر آزاردهنده و طولانی شد فرد باید تحت درمان قرار بگیرد.

2- بی خوابی مزمن

بی خوابی مزمن به آن نوعی می گویند که بیشتر از سه ماه طول می کشد و در هفته حداقل سه بار سراغ شخص می آید. از دارو برای درمان این نوع بی خوابی استفاده می گردد که البته برای مدت زمان کوتاهی است.

3- بی خوابی همراه

این نوع بی خوابی در نتیجه بعضی بیماری های دیگر اتفاق می افتد؛ همانند مقابله با اضطراب یا افسردگی یا داشتن ریفلاکس اسیدی و یا حتی کمردرد. با برطرف شدن بیماری این نوع بی خوابی نیز از بین می رود. در واقع این نوع مشکل فقط همراه بیماری ها می آید و با رفتن آنها از بین می رود.

4- بی خوابی آغازین

این به معنای کوشش شما برای خوابیدن تا لحظه ای که به خواب می روید است. در افرادی که مبتلا به بی خوابی آغازین هستند 30 دقیقه طول م کشد تا به خواب بفرایند. این نوع عارضه نیز در کوتاه مدت با مصرف دارو برطرف می گردد.

5- بی خوابی نگهداری

این نوع بی خوابی بدان معناست که شما به راحتی به خواب می روید اما نیمه های شب از خواب می پرید و دیگر نمی توانید بخوابید. شاید هم عارضه ای مثل خروپف باعث بیداری شما می گردد. افراد مبتلا به این نوع بی خوابی با ورزش بیشتر و البته کم کردن زمان سپری شده در رختخواب می توانند بر این عارضه غلبه نمایند.

6- بی خوابی روانی

خواب کاملاً مهم است و اگر هر شب در ساعت خوابیدن خود مشکل دارید ، این واقعیت به تنهایی می تواند شما را تحت فشار قرار دهد. افرادی که از خواب خود نگران هستند با بی خوابی روانی مبارزه می نمایند. حالا دلیل آن هر چیزی می تواند باشد.

اغلب درمان های آرامش بخش می تواند به درمان آن یاری کند. این می تواند به معنای گذر از تصاویر راهنمایی شونده برای راهنمایی افکار خود به مکانی راحت باشد، مانند پیاده روی در جنگل یا شنا در اقیانوس. همچنین آرام سازی پیشفراینده عضلات می تواند یاری نماینده باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 925

به "چند نوع بی خوابی داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نوع بی خوابی داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید