چرایی ایجاد فرایند نزولی در بازار سرمایه ، توصیه به سهامداران در شرایط فعلی بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل افت شاخص در روزهای اخیر، گفت: به سهامداران توصیه می گردد که علاوه بر خرید پله ای، اقدام به نگهداری سهام در قیمت های فعلی نمایند و فروش سهام در شرایط کنونی بازار به خصوص در سهم های بنیادی، اشتباه خواهد بود.

چرایی ایجاد فرایند نزولی در بازار سرمایه ، توصیه به سهامداران در شرایط فعلی بازار سرمایه

ایرنا نوشت: هومن عمیدی با اشاره به افت دسته جمعی نمادهای بورس در نخستین هفته اسفند ماه اضافه نمود: دلایل متفاوتی باعث ایجاد فرایند نزولی شاخص بورس در چند روز اخیر شد، با توجه به اخبار خوبی که از توافق ضمنی دولت و آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره یک برنامه سه ماهه هماهنگ شده اتخاذ شده بود پیش بینی می شد که بازار سرمایه واکنش مثبتی را نسبت به این موضوع نشان دهد اما در روز بعد از این تصمیم و در لحظات ابتدایی معاملات بورس، شاهد واکنش مجلس نسبت به این ماجرا بودیم که حتی آنالیز ردیف بودجه هم از دستور کار دولت مجلس خارج شد، این تقابل بین مجلس با دولت باعث افت دسته جمعی نمادها و ایجاد فضای ترس در بازار شد.

وی گفت: در کنار این موضوع، بعضی از شائبه ها مبنی بر اینکه سازمان بورس قصد ادامه دادن تغییر دامنه نوسان برای مدت طولانی را ندارد بر فرایند بازار تاثیرگذار بود و زمینه ایجاد صف های فروش در بیشتر نمادهایی که صف فروش آنها جمع آوری شده بود را فراهم کرد.

عمیدی با بیان اینکه این موضوع باید مدنظر قرار گرفته گردد که با توجه به کاهش دامنه نوسان در سمت منفی، افت بازار بورس نمی تواند برای مدتی طولانی منفی باشد، اضافه نمود: سطح فعلی نمادها به قدری با جذابیت همراه هستند که هر لحظه ممکن است بازار به سمت فرایند مثبت بازگردد و فضای بازار وارد مدار صعودی گردد.

این کارشناس بازار سرمایه دیگر عامل تاثیرگذار در فرایند منفی شاخص بورس را فروش سنگین اوراق دانست و گفت: عده ای بر این باور بودند در فضایی که بازار منفی است بهتر می توان این اوراق را به فروش رساند، به همین دلیل فضای بازار سرمایه توسط بعضی حقوقی ها در حال کنترل است تا بازار منفی بماند و این اوراق ها بتوانند به خوبی فروش بفرایند.

وی گفت: معاملات اوراق دولتی در طول هفته گذشته و حجم بالایی که معامله شده است تا حد زیادی موید این نکته است که این تصور می تواند درست باشد و منفی ماندن بازار نمی تواند دربرگیرنده این موضوع نباشد.

عمیدی گفت: اکنون شرایط بازار سرمایه به سمتی پیش رفته است که دیگر تحلیل بنیادی و گزارش خوب شرکت ها بر روی کدال نیز نتوانسته برای سهامداران اطمینان ایجاد کند و سرمایه گذاران را تشویق به خرید کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به رشد قیمت های جهانی به دلیل سال نو چینی ها و تقاضای مثبت کامودیتی ها به موقعیت های مناسب، به نظر می رسد که بی توجهی سرمایه گذاران و سهامداران به قیمت های جهانی، جاماندگی از بازار سرمایه را برای آنها در نمادهای متاثر از این قیمت های جهانی به دنبال داشته باشد.

وی گفت: توجه به این نکته می تواند مهم باشد که محرک های سازمان بورس برای بازگشت بازار سرمایه کامل نبوده و تغییر دامنه نوسان به تنهایی نتوانست زمینه کاهش فشار فروش را فراهم کند.

عمیدی ادامه داد: به طور قطع قوانین مهمی مثل بازارگردانی و دیگر قوانین مانند قوانین صندوق ها، سبدها و قوانین عرضه آنها در این مسئله بسیار تاثیرگذار است و سازمان بورس باید به طور حتم در این مسئله تصمیم سریعی را اتخاذ کند.

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد و اضافه نمود: در شرایط فعلیف توصیه ما به سرمایه گذاران. خرید پله ای سهام (خرید چندمرحله ای) است و به نظر می رسد که خرید پله ای در این قیمت ها با جذابیت همراه باشد.

وی گفت: با توجه به تثبیت قیمت ها در بازارهای موازی و افت قابل توجه شاخص کل می تواند چنین امیدواری را به بازار القا کند که فرایند نزولی بازار به انتهای خود رسیده است و خریدهای پله ای سهام در بازار می تواند به عنوان تصمیم درستی برای سرمایه گذاران تلقی گردد.

توصیه به سهامداران در شرایط فعلی بازار سرمایه

عمیدی گفت: به سهامداران توصیه می گردد که اقدام به نگهداری سهام در قیمت های فعلی نمایند و فروش سهام در شرایط کنونی بازار به خصوص در سهم های بنیادی بی معنی خواهد بود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، همچنین توصیه می گردد تا سهامداران با توجه به رشد قیمت جهانی نفت و فلزات، به طور حتم در پرتفوی سهام خود از سهام شرکت های دلاری برخوردار باشند.

وی فرایند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش بینی قرار داد و تاکید نمود: با توجه به شرایط موجود در کشور و تحلیل شرایط بنیادی شرکت ها، پیش بینی می گردد که در هفته پیش رو فرایند بازار سرمایه فرایند بازگشتی و صعودی را در پیش گیرد اما لازمه دست یابی به فرایند صعودی بازار، قرار دریافت میزان نقدینگی لازم در اختیار حقوقی ها و جمع آوری سهام توسط بازارگردان ها بدون توجه به محدودیت ها است.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس در معاملات هفته ای که گذشت 33 هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در خاتمه روز چهارشنبه ( 29 بهمن ماه) در حالی با رقم یک میلیون و 238 هزار واحد به معاملات خاتمه داد که این رقم در روز چهارشنبه ( 6 اسفند) به یک میلیون و 205 هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل (هم وزن) در خاتمه هفته خاتمهی بهمن ماه 438 هزار و 966 واحد بود که در هفته گذشته این عدد به 434 هزار و 389 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) از 286 هزار و 957 واحد به عدد 283 هزار و 838 واحد رسید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 1170

به "چرایی ایجاد فرایند نزولی در بازار سرمایه ، توصیه به سهامداران در شرایط فعلی بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی ایجاد فرایند نزولی در بازار سرمایه ، توصیه به سهامداران در شرایط فعلی بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید