وقتی پزشکان قلابی برای مردم نسخه می پیچند!، نظام پزشکی: مردم دکتر های متخلف را گزارش دهند

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، جرائم پزشکی در ماه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و این موضوع می تواند ضربه بزرگی به بدنه سلامت مردم بزند.

وقتی پزشکان قلابی برای مردم نسخه می پیچند!، نظام پزشکی: مردم دکتر های متخلف را گزارش دهند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، سال هاست که یکی از مسائل حوزه نظام سلامت و پزشکی، وجود اطبای قلابی و متخلف در مطب های اجاره ای است که با استفاده از نام و آوازه دیگر پزشکان اقدام به درمان بیماران می نمایند، موضوعی که بارها مورد شکایت بیماران قرار گرفته و حتی پرونده هایی قضائی هم در این خصوص تشکیل شده است. چه بسیار افرادی که زیر تیغ پزشکان قلابی دچار ضایعه شده و سلامتی خود را از دست داده اند و چه جان هایی که توسط پزشکان قلابی و متخلف گرفته شده است.

در ادامه این تخلفات چندی پیش نیز یک شرکت بیمه ای مرتبط با نظام سلامت با یک دکتر دندان پزشک تماس گرفته و اطلاع می دهد نسخه ای که او برای بیمار مربوطه پیچیده با مشکل شماره نظام پزشکی روبه رو است؛ این در حالی بود که خود پزشک مربوطه از چنین نسخه و بیماری اطلاع نداشت! با پیگیری های پزشک معین می گردد فردی در یک مطب واقع در اسلامشهر با سابقه 10 ساله و به صورت تجربی اقدام به درمان افراد و دندانپزشکی می کرد که بلافاصله با شکایت پزشک اصلی روبرو شد؛ پس از پیگیری های متعدد شخص پزشک و با یاری مراجع قضائی مطب پزشک قلابی پلمب شد؛ اما بعد از مدتی و به دلایل نامعلوم دوباره مطب پزشک قلابی اقدام به آغاز ویزیت بیماران نموده است و دندان پزشک اصلی همچنان به دنبال شکایت خود است!

جرائم پزشکی در کنار پیشرفت ها

جرائم و تخلفات پزشکی همواره یکی از موضوعاتی بوده که در سال های اخیر مورد بحث قرار گرفته است، پزشکان که وظیفه خطیر حفظ سلامت و جان بیماران را بر عهده دارند، همواره از خبرنگارانن این انتظار می رود که باید کمترین میزان خطا را داشته باشند، لذا در کنار اخبار مرتبط با پیشرفت های پزشکی و نوآوری های جدید این عرصه، اخبار مرتبط با تخلفات و جرائم پزشکی هم از آن گونه مطالبی هستند که همواره مورد اقبال افکار عمومی قرار داشته و این پرسش مطرح بوده که تخلفات و جرائم پزشکی به چه رفتارهایی اطلاق می گردد در این میان هستند افرادی که به شکل های مختلف اقدام به تخلف می نمایند.

لزوم تجدید نظر در قوانین جرائم پزشکی

فربد رهنمای چیت ساز، مدیرکل نظارت بر سازمان نظام پزشکی کشور در مصاحبه با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، در خصوص رسیدگی به تخلف پزشکان قلابی اظهار کرد: رسیدگی در سازمان نظام پزشکی پس از طرح شکایت توسط بیمار یا خانواده وی یا اعلام گزارش تخلف توسط بازرسان سازمان یا سایر مراجع قانونی با ارجاع موضوع به شورای حل اختلاف تخصصی مستقر در نظام پزشکی آغاز شده، چنانچه این شورا پیروز به سازش و مصالحه شد، موضوع مختومه خواهد شد و در غیر این صورت، پرونده به دادسرای انتظامی ارجاع داده می گردد.

وی اضافه نمود: فعالیت غیر مجاز در حوزه پزشکی جرم است؛ اما متأسفانه طبق قانونی که از سال 79 ابلاغ شده است، مجازات زندان برای متخلفان این حوزه حذف شده است شاید این دلیلی است که ما در این زمینه بیشتر شاهد تخلفات هستیم که سازمان نظام پزشکی از نمایندگان می خواهد که نسبت به قوانین مربوط به جرائم پزشکی بازبینی داشته باشند.

مدیر کل نظارت بر سازمان نظام پزشکی کشور گفت: کماکان مسیرهای برخورد قانونی با افراد متخلف وجود دارد از جمله تعزیرات حکومتی در امور پزشکی می توان از این طریق با آنها برخورد کرد.

وی گفت: اینکه پزشکان پس از مشاهده تخلف چه باید نمایند، باید بگویم که ابتدا به مراجع قضائی و سپس به سازمان نظام پزشکی مراجعه می نمایند همچنین مردم می توانند با تماس به سازمان نظام پزشکی می توانند این موضوع را گزارش نمایند و یا به شماره 190 تماس گرفته و تخلف را گزارش دهند و ما نیز با یاری مراجع قضائی به صورت جدی با متخلفین برخورد می کنیم.

رهنمای چیت ساز بیان نمود: اگر فردی بخواهد از خدمات پزشکی استفاده کند که در فضای مجازی با پزشک آشنا شده است توصیه ما این است اول به سایت نظام پزشکی مراجعه نموده و معینات پزشک را جستجو نمایند تا مسئله ای پیش نیاید.

دادسرا های پزشکی

شهر تهران دادسراهای مختلفی دارد که برخی از آنها به امور ویژه اختصاص یافته اند؛ از آن جمله دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی است که مردم می توانند برای رسیدگی به مسائل و پرونده های قضایی خود در رابطه با قصور و تخلفات پزشکی در هر سطحی به آنجا مراجعه نمایند.

مرجع تشخیص جرائم کیست؟

مرجع تشخیص به جرائم سازمان نظام پزشکی است و به دلیل تخصصی بودن موضوع از نظرات کارشناسی متخصصان مربوطه استفاده خواهد شد، اگر تخلف پزشکان متضمن یکی از عناوین مجرمانه نباشد فقط به عنوان تخلف انتظامی با آن برخورد خواهد شد. رعایت نکردن موازین شرعی، قانونی، مقررات صنفی و حرفه ای، شغلی و سهل انگاری در انجام وظایف قانونی از طریق شاغلان حرف پزشکی و وابسته به پزشکی، تخلف محسوب می گردد. به تخلفات انتظامی در سازمان نظام پزشکی و به جرائم در دادسرا و دادگاه های کیفری رسیدگی می گردد و رسیدگی هر یک از آن ها مانع رسیدگی دیگری نیست و چنانچه عمل پزشک متضمن تخلف انتظامی و جرم باشد، هر یک از مراجع انتظامی و مراجع قضایی مطابق صلاحیت های خود مکلف به رسیدگی هستند.

لزوم ورود دستگاه های اجرایی و نظارتی به جرائم پزشکی

به نظر می رسد نمایندگان مجلس در اصلاح قوانین در حوزه جرائم پزشکی باید ورود نمایند همچنین لزوم همکاری قوه قضائیه با وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور و نیروی انتظامی در برخورد با متخلفین حوزه پزشکی بیشتر از هر موقعی احساس می گردد و باید هرچه سریعتر به موضوع رسیدگی به جرائم پزشکی ورود نمایند.

4148/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 859

به "وقتی پزشکان قلابی برای مردم نسخه می پیچند!، نظام پزشکی: مردم دکتر های متخلف را گزارش دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی پزشکان قلابی برای مردم نسخه می پیچند!، نظام پزشکی: مردم دکتر های متخلف را گزارش دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید