وزیر دولت هادی: امارات از القاعده در یمن حمایت می نماید

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، یک وزیر کابینه دولت مستعفی یمن ضمن اذعان به جنایات و توطئه های امارات تاکید نمود که از توافق موسوم به ریاض میان دولت مستعفی با شورای انتقالی جنوب، چیزی جز بازگشت صوری نخست وزیر عملی نشده است.

وزیر دولت هادی: امارات از القاعده در یمن حمایت می نماید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ داستان نویسی، صالح الجبوانی وزیر حمل و نقل دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی در یمن جنایت ها و توطئه های امارات برای کشورش را برشمرد و اذعان کرد که راهبرد ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن اشتباه بود.

الجبوانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره از ادامه یاری لجستیک و سیاسی امارات به شبه نظامیان در جنوب یمن اطلاع داد و گفت: از بندهای توافق ریاض چیزی جز بازگشت نخست وزیر عملی نشده است که آن هم بازگشتی صوری بود.

وی تاکید نمود: نخست وزیر و جمعی از وزرا در حالی در کاخ ریاست جمهوری المعاشیق در عدن اقامت دارند که توسط شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب در محاصره اند؛ کما اینکه امارات و شورای انتقالی مشخص کردند که کدام یک از وزرا به عدن بازگردند و کدام برنگردند.

وزیر دولت مستعفی یمن گفت: توافق به امضا رسیده در ریاض میان دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) خلع سلاح شبه نظامیان و انتقال واحدهای نظامی و امنیتی به خارج از عدن را ملزم می کرد، اما این مهم عملی نشد و شبه نظامیان به ادامه سلطه خود بر عدن ادامه می دهند.

الجبوانی با بیان اینکه دولت منصور هادی توافق موسوم به ریاض را با هدف ضربه زدن به گروه هایی که با دولت مستعفی در میدان مبارزه می کردند و به منظور وحدت یمن منعقد نموده است، گفت: اعتراف منصور هادی به شورای انتقالی جنوب تحت اجبار انجام شد.

وزیر دولت مستعفی یمن طرح تجزیه طلبان مورد حمایت امارات در استان شبوه در شرق یمن را شکست خورده وشبه نظامیان آن را فراری خواند و گفت: به دنبال شکست شبه نظامیان در شبوه، نیروی هوایی امارات به مقابله با ارتش (ارتش منصور هادی) برآمد و پس از آن درگیری میان دولت (دولت منصور هادی) و امارات بود و نیروی نظامی دولت هنوز در آنجا حضور دارد و قادر به دفع شبه نظامیان و به شکست کشاندن آنهاست.

خروج کامل امارات از عدن واقعیت ندارد

الجبوانی درباره خروج امارات از عدن گفت: کسانی که از عدن خارج شدند بعضی سربازان اماراتی بودند و هنوز افسران و شبه نظامیان اماراتی در عدن فعالیت می نمایند، اما پروژه امارات در یمن ظرف 48 ساعت با قدرت سلاح ساقط شد با وجود اینکه امارات قریب به 48 میلیارد ریال سعودی ظرف چهار سال گذشته برای آن هزینه نموده بود.

جنایات امارات در ربودن یمنی ها و حمایت از القاعده

وزیر دولت مستعفی یمن درباره استان شبوه و اینکه استاندار آن در نامه ای به منصور هادی از تخلفات امارات در آنجا شکایت نموده است، گفت: همه استان شبوه حامی دولت هستند و اماراتی ها به دنبال این هستند با توزیع سلاح هایی که به وسیله بندر بلحاف وارد می نمایند در آنجا هرج و مرج ایجاد نمایند؛ کما اینکه امارات یک تاسیسات متعلق به یک شرکت فرانسوی صادرات گاز را به یک مرکز بازداشت و شکنجه مبدل نموده است.

او امارات را به حمایت از القاعده در استان أبین متهم کرد و گفت: اماراتی ها عناصر القاعده را برای مسدود کردن راه ها و حمله به نیروهای دولت(دولت منصور هادی) که از أبین به سمت عدن می فرایند بکار می گیرند. آنها 13 تروریست خطرناک القاعده را از زندان های عدن آزاد کردند و دولت منصور هادی اسامی آنها را نزد خود دارد و در اختیار آمریکایی ها هم قرار داده است.

الجبوانی اضافه کرد: اماراتی ها در جزیره سقطری فرودگاه را اشغال کردند و به تازگی با توسل به زور 33 فرد تحت تعقیب امنیتی را از آنجا به ابوظبی منتقل کردند؛ کما اینکه عناصری از میان شبه نظامیان امارات که در صفوف القاعده بودند با سلاح های آمریکایی مسلح شدند.

وزیر دولت مستعفی یمن همچنین گفت که سران ائتلاف سعودی، منصور هادی را به دلیل کشمکشی که با امارات دارد تحت فشار قرار داده اند و محمد بن زاید، ولی عهد ابوظبی به وسیله ایجاد اختلاف نظر با منصور هادی به دنبال توجیه اقدامات خود در عدن است.

وزیر دولت مستعفی یمن در انتها در پیغام خود خطاب به ائتلاف سعودی-اماراتی گفت: راهبرد شما در یمن خطاست و بهای آن را خواهید داد. ائتلاف از پنج سال پیش تا به امروز مسیرش در داخل یمن ارزیابی ننموده است و بسیاری از اقدامات آن به مشروعیت ضربه می زند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 363

به "وزیر دولت هادی: امارات از القاعده در یمن حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دولت هادی: امارات از القاعده در یمن حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید