وام 160 میلیونی مسکن یکم چه زمانی افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، بعد از افزایش وام بدون سپرده خرید مسکن تا سقف 240 میلیون تومان، اکنون زمزمه افزایش وام 160 میلیونی صندوق پس انداز مسکن یکم نیز مطرح است. این وام که سود بازپرداختش تا نصف وام اوراق است و افزایش آن می تواند اوضاع متقاضیان خود را بهبود بخشد، ولی با اما و اگرهایی در نحوه تامین منابع صندوق روبرو است که اگر تضمین نشود احتمال تحقق افزایش آن در آینده نزدیک کم خواهد بود.

وام 160 میلیونی مسکن یکم چه زمانی افزایش می یابد؟

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

سال ها وام خرید مسکن به گونه ای در انحصار وامی بود که بدون سپرده گذاری در بانک مسکن و البته با خرید اوراق از بازار بورس تامین می شد، اما به تدریج بحث وام صندوق پس انداز یکم مطرح و پیشنهادی به بانک مرکزی ارائه شد که وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن پیگیر آن بودند ولی بارها با مانع روبرو شد تا اینکه در خرداد ماه سال 1394 با تصویب شورای پول و اعتبار، صندوق پس انداز مسکن یکم راه اندازی شد.

محور پرداخت وام در صندوق پس انداز یکم این بود که متقاضی بتواند با حداقل سپرده گذاری در صندوق در دو دوره شش ماهه، دو برابر مبلغ اولیه تسهیلات دریافت کند، سود بازپرداخت 14 درصد و مدت برگشت 12 سال مشخص شد.

در ابتدا مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم بین 40 تا 80 میلیون پیش بینی شد؛ به طوری که متقاضیان تهرانی 80 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر 60 میلیون و سایر نقاط تا 40 میلیون امکان دریافت این وام را داشتند.

در آن موقع وام خرید با اوراق 35 میلیون تومان با سود حدود 20 درصد بود که متقاضی بدون سپرده گذاری و با خرید اوراق می توانست دریافت کند و در این حالت آمدن وام صندوق پس انداز مسکن یکم که احتیاج به خرید اوراق نداشت و از سویی حداقل شش درصد سود آن پایین تر بود می توانست گزینه ای نسبتا مناسب را برای متقاضان ایجاد کند.

اما شرایط مشخص شده شده برای صندوق پس انداز یکم آسان نبود؛ به طوری که فقط زوجین امکان دریافت این وام را داشتند و از سوی دیگر کسانی می توانستند از آن استفاده نمایند که از هیچ نوع وام مسکن و یا یاری خرید مسکن و امکانات دولتی دراین رابطه استفاده ننموده باشد.

به تدریج سود وام های صندوق پس انداز مسکن یکم نیز کاهش پیدا کرد به نحوی که سود 14 درصدی بازپرداخت در ابتدای راه اندازی صندوق اکنون تا هشت درصد کاهش یافته و از سوی دیگر مبلغ این وام نیز از حداکثر 80 میلیون تومان در سال 1394 به 160 میلیون تومان رسیده است.

اما بعد از افزایش اخیر وام خرید مسکن با اوراق که همراه با جعاله تا 240 میلیون برای زوجین و 140 میلیون برای مجردها افزایش یافته، اکنون محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - از احتمال افزایش مبلغ وام مسکن یکم خبر داده و گفته که پیشنهاد از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی ارائه شده است.

هر چند با توجه به هزینه فعلی خرید مسکن، وام های موجود پوشش بالایی در این هزینه ندارد ولی به هر صورت افزایش سقف وام 160 میلیونی تا حد بیشتری می تواند منابع لازم برای خرید خانه را نسبت به قبل پوشش دهد، اما در این بین یکی از مسائل مورد توجه تجهیز منابع در صندوق پس انداز مسکن یکم است.

همان طور که معاون وزیر راه و شهرسازی در اظهاراتش اعلام نموده از ملزومات تحقق پیشنهاد افزایش مبلغ وام مسکن یکم بازگشت اقساط تسهیلات مسکن مهر است که این اعلام نشان از اهمیت تامین منابع و مشروط بودن افزایش وام به این موضوع است.

در هر صورت این که قرار باشد وام 160 میلیونی صندوق پس انداز مسکن یکم افزایش یابد، خود موضوعی است که به نظر نمی رسد در آینده بسیار نزدیک اتفاق افتد، مگر این که تجهیز منابع آن اجرا شده و بانک مرکزی و بانک مسکن به مدل مشخصی برای افزایش سطح تسهیلات برسند که بتوانند با ایجاد منابع فرآیند تامین اقتصادی مسکن از محل صندوق را تضمین کند.

منبع خبر: ایسنا

منبع: ساختمانچی
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 371

به "وام 160 میلیونی مسکن یکم چه زمانی افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 160 میلیونی مسکن یکم چه زمانی افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید