نفوذ ناتو در قرقیزستان؛ از اصلاحات نظامی در نیروهای مسلح تا پشتیبانی اقتصادی

به گزارش وبلاگ داستان نویسی، ناتو از شروع استقلال قرقیزستان در میان سازمان های بین المللی بسیار فعال بود که بر سیاست رهبری این کشور تاثیر داشتند و همکاری آن با قرقیزستان بیشتر در زمینه شکل گیری روابط مدنی و نظامی بود.

نفوذ ناتو در قرقیزستان؛ از اصلاحات نظامی در نیروهای مسلح تا پشتیبانی اقتصادی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پورتال آسیای مرکزی، در حال حاضر، علاوه بر ایالات متحده، آلمان و ترکیه نیز در چارچوب ناتو و به وسیله ارتباطات نظامی دو جانبه در ارتباط با قرقیزستان هستند. به سفارت آلمان در بیشکک نقش هماهنگ نماینده فعالیتهای ناتو در قرقیزستان محول شده است. به طور رسمی، همه اینها طی اقدامات تعیین در زمینه های مختلف فعالیتی ترسیم شده است.

همکاری در زمینه امنیت

قرقیزستان در تمرینات نظامی متعدد مشارکت برای صلح ناتو حاضر می گردد. دولت قرقیزستان تعدادی از بخش ها و واحدهای آماده برای شرکت در عملیات و تمرینات ناتو ، مشارکت برای صلح را تعیین نموده است. در هر حالت، دولت کشور باید درباره مشارکت تصمیم بگیرد. واحدها و زیرمجموعه ها شامل: یک گردان پیاده نظام، یک دسته برای اهداف ویژه از گارد ملی، طراحی شده به منظور آماده سازی برای مقابله با تروریسم و حافظ صلح و همچنین یک گردان از نیروهای مرزی.

اصلاحات در بخش دفاعی و امنیتی

قرقیزستان ضمن مشورت با کشورهای عضو ناتو در حال اصلاح نیروهای مسلح خود است. فرایند مشارکت برای صلح که قرقیزستان در سال 2007 به آن پیوست، در جهت افزایش توانایی قرقیزستان برای شرکت در عملیات صلح و سایر عملیات ها به همراه نیروهای ناتو بوده است.

قرقیزستان سپس نیروهای جستجو و نجات و امکانات موجود در مناطق کوهستانی و همچنین ساختار فرماندهی و کنترل نیروهای مسلح را بهبود بخشید. آموزش نظامی شامل یادگیری زبان های خارجی، آموزش و توسعه مهارت های جستجو و نجات، امنیت و حفاظت از مرزها، و قوانینی می باشد که در دوره فعالیت های جنگی و حقوق بشری قابل استفاده می باشند.

قرقیزستان همچنین در این سال ها در یک برنامه بازآموزی برای پرسنل نظامی سابق تحت حمایت ناتو، شرکت نموده است. هدف از این برنامه، کاهش پیامدهای مالی - اجتماعی بازسازی نیروهای مسلح کشور توسط تسهیل در سازگاری پرسنل نظامی سابق با بازار اشتغال غیرنظامی است.

برنامه ریزی برای موارد غیرمترقبه غیرنظامی

به طور رسمی، هدف از آن افزایش توانایی واکنش به طور موثر در برابر بلایای طبیعی و اضطراری در نظر گرفته شده بود. قرقیزستان به طور خاص به همکاری های علمی و فنی در این رابطه و همچنین سازوکارهایی که ممکن است به وسیله مرکز واکنش به بلایای طبیعی یورو آتلانتیک فعال گردد، علاقه نشان داده است. قرقیزستان کارشناسان خود را برای حضور در سمینارهایی در رابطه با این موضوع به مدرسه ناتو در اوبرامورمئو و همچنین مباحث برگزار گردیده مربوطه در مقر ناتو فرستاده است.

علم و محیط زیست

دانشمندان قرقیزستان در بعضی از زمینه ها مربوط به برنامه علم برای صلح و امنیت ناتو یاری هزینه دریافت نموده اند. از ژوئن 2006 تا 2013، 3 سمپوزیوم تحقیقی پیشرفته در زمینه پزشکی آلپی و زیست شناسی در دریاچه ایسیک-کول برگزار گردیده است. قرقیزستان همراه با ناتو و سایر کشورهای شریک آن همچنان به دنبال حل تأثیرات زیست محیطی معدن اورانیوم و دیگر موارد ایمنی زیست محیطی می باشد.

قرقیزستان در پروژه بزرگراه ابریشم مجازی شرکت دارد، که هدف از این کار، بهبود دسترسی به اینترنت برای کارکنان مؤسسات آموزش عالی و دانشمندان کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی به وسیله استفاده از شبکه ماهواره ای است.

در سال 2010 و 2013 دانشمندان و مهندسان قرقیزستان و همچنین سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) در برنامه علمی ناتو برای آموزش حفاظت از شبکه های سایبرنتیک در منطقه CIS شرکت کردند.

آگاهی عمومی

به طور رسمی، قرقیزستان و ناتو به منظور افزایش درک عموم مردم درباره ناتو و شفاف سازی مزایای همکاری با ناتو کار مشترکی را پیش می برند. قرقیزستان همچنین به دنبال افزایش آگاهی عمومی در خصوص اصلاحات دفاعی و امنیتی است تا از حمایت عمومی بیشتری برخوردار گردد.

به منظور افزایش آگاهی عمومی در خصوص پیمان آتلانتیک شمالی و مسائل مربوط امنیت یورو آتلانتیکی به طور کلی، کارهایی در زمینه ایجاد و تقویت شبکه هایی با جذب دانشگاه ها، سازمان های غیر دولتی و رسانه ها در حال اجرا است. برای این منظور، در نوامبر 2007 ، مجمع جوانان شورای همکاری یوروآتلانتیک در بیشکک در قرقیزستان برگزار گردید. بعد از آن دیگر هیچ انجمن مصاحبهیی برگزار نشده است.

ناتو از کارهای آموزشی مرتبط با موضوعات امنیتی و دفاعی پشتیبانی نموده و با قرقیزستان کارهای مشترکی را برای دسترسی بیشتر شهفرایندان به اسناد و مواد امنیتی ناتو انجام می دهد. برای این منظور، در فوریه 2009 ، ناتو و قرقیزستان کتابخانه ناتو را در آموزشگاه دیپلماتیک در بیشکک افتتاح کردند.

بعضی از چهره های سیاسی و همچنین دایره ای از فعالان اجتماعی که با حامیان بین المللی در ارتباطند، دائماً بر میزان ناکافی تعامل بین قرقیزستان و ساختار ناتو تأکید دارند.

همکاری در دوره سال های 2000 و در شروع دهه جدید به بالاترین میزان خود رسید. سپس، در ارتباط با خروج پایگاه آمریکایی، کاهش روابط شروع شد. این امر تحت تأثیر وقایع خاورمیانه و شمال آفریقا، به ویژه در لیبی بود، که نقش مخرب ناتو در رابطه با نخبگان محلی مشاهده شد.

در همین زمان، نگرش کاملاً منفی نسبت به ادامه همکاری نزدیک این کشور با ناتو در بین سازمان های غیردولتی گسترش یافت. در سال 2011 ، تعدادی از انجمن های جوانان مخالف افتتاح مأموریت ناتو در جمهوری قرقیزستان بودند. این مطلب در تاریخ 31 ماه می سال 2011 در یک کنفرانس مطبوعاتی توسط یکی از اعضای مجلس جوانان قرقیزستان الماس بیک جازیبایف اعلام شد. این سخنرانی همزمان با سفر نماینده ویژه ناتو در آسیای مرکزی و قفقاز، جیمز آپاتورای به جمهوری انجام شد. در جریان این بازدید، آپاتورای با رئیس جمهور قرقیزستان رزا اوتونبایوا ملاقات و مصاحبه کرد که در آن مساله باز شدن دفتر نمایندگی ناتو در قرقیزستان حل شد. الماس بیک جازیبایف از مردم، رئیس دولت، نمایندگان مجلس خواست تا از این رویداد جلوگیری نمایند. الماس بیک جازیبایف استدلال اصلی علیه افتتاح دفتر نمایندگی ناتو در قرقیز را اهمیت استراتژیکی مشارکت با روسیه برای جمهوری نامید، که 80-90٪ سوخت و میعانات از آن به کشور وارد می شوند. در صورت رویارویی، فدراسیون روسیه ممکن است تحریم های مالی علیه این کشور اعمال کند، که این امر بر کیفیت زندگی شهفرایندان جمهوری قرقیزستان تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این ، ده ها هزار قرقیزستانی در روسیه زندگی و کار می نمایند. به عقیده سازمان جوانان، عضویت قرقیزستان در سازمان ملل، سازمان پیمان امنیت جمعی و شانگهای برای حفظ امنیت در منطقه کافی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: romantizm.ir شناسه مطلب: 291

به "نفوذ ناتو در قرقیزستان؛ از اصلاحات نظامی در نیروهای مسلح تا پشتیبانی اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ ناتو در قرقیزستان؛ از اصلاحات نظامی در نیروهای مسلح تا پشتیبانی اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید